UŞAK 18°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler

10 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜpost_views_covmq Görüntüleme

kategorisinde, 10 Mart 2016 - 16:32 tarihinde yayınlandı

DD1

A1 A2 A3 A4

Uşak Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi’nde diyaliz cihazına bağlanan böbrek hastaları için “10 Mart Dünya Böbrek Günü” nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Dünyada ve ülkemizde Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü tüm “Dünya Böbrek Günü” olarak kutlanmakta ve böbrek hastalıkları ile ilgili topluma yönelik farkındalık faaliyetleri yapılmaktadır. “Dünya Böbrek Günü” çerçevesinde yapılan etkinlikler; böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini artırmayı, erken tanının önemini vurgulamayı ve kronik böbrek hastalığının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.
Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op.Dr.M.Fatih Zeren, Uşak Devlet hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Abdurrahman  Yılmaz ve diyaliz çalışanları Dünya Böbrek Günü’nde Uşak Devlet  Hastane Diyaliz Merkezinde tedavi gören hastalarla bir araya gelerek Dünya Böbrek Gününü kutladı. Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı ve beraberindeki heyet diyaliz hastalarına çiçek vererek hastalardan kendilerine iyi bakmalarını ve tedavi programlarını aksatmamalarını istedi.
Uşak Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Murat Demir Böbrek sağlığına ilişkin yaptığı açıklamada, böbrek yetmezliğinin, birdenbire gelişen ve daha sonra fonksiyonlarının geriye dönmesi mümkün olan (akut) ve geri dönüşü mümkün olmayan, fonksiyonların tamamıyla kaybolmasına neden olan (kronik) böbrek yetmezliği şeklinde görüldüğünü belirtti.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞININ SONUÇLARI NELERDİR?
Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz. Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı önemli sonuca yol açar. Böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesidir. Bu evreye ulaşan hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. Örneğin, ülkemizde sağlık bütçesinin % 5’den fazlası sayısı 62.000 civarında olan son dönem böbrek yetmezlikleri ve diyaliz tedavisi gören hastalar için harcanmaktadır. Uşak ilinde ise halen 3 kamu 2 özel sektör diyaliz ünitesinde toplam 300’ü aşkın hasta diyaliz tedavisi görmektedir.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur.
KİMLER RİSK ALTINDADIR?
• Diyabetiniz var mı?
• Kan basıncınız yüksek mi?
• Kalp hastası mısınız?
• Ailenizde böbrek hastası var mı?
• Kilonuz fazla mı?
• Sigara içiyor musunuz?
• Yaşınız 60’dan büyük mü?
Bu sorulardan en az birisine yanıtınız evet ise, kronik böbrek hastalığı için risk altındasınız. Test yaptırmak üzere doktora başvurunuz. Özellikle 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir.
KRONİK BÖBREK HASTALIĞINDAN KORUNMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
Kronik böbrek hastalığından korunmak için 8 ALTIN KURAL:
1.    Düzenli egzersiz yapın.
2.    Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun
3.    Tuzu azaltın
4.    Yeterli sıvı alın
5.    Sigara içmeyin
6.    Ağrı kesici ilaçlardan kaçının
7.    Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün
8.    Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.
Tüm Uşak halkına sağlıklı günler dileyerek onları Uşak Devlet Hastanesi Nefroloji polikliniğine böbreklerini kontrol ettirmek için davet ediyoruz.’’dedi
Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op.Dr.M.Fatih Zeren, Uşak Devlet hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Abdurrahman  Yılmaz ve  Nefroloji Uzmanı Uzm.Dr. Murat Demir katıldığı kutlamada Kadınlar Günü unutulmadı. Genel Sekreteri Uzm.Dr. Yalçın Atlı, ekipte yer alan kadın çalışma arkadaşlarının ve diyaliz hastalarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak Diyaliz Merkezi’nde görev yapan kadın hemşire ve doktor ekip arkadaşları ile sohbet etti. Atlı, son dönem böbrek yetmezlikleri hastalar için  “Böbrek yetmezliği sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine geçmekte, yüksek ölüm oranları ve kötü yaşam kalitesi ile hasta sağlığını, yüksek maliyetli diyalizi tedavisi ile sağlık bütçesini ciddi şekilde tehdit etmektedir.” Atlı Dünya Böbrek Günü’nün amacı bizleri böbrek hastalığının gerçekleri ile yüzleşmeye teşvik etmek ve kişileri risklerini kontrol etmeye ve harekete geçmeye motive etmektir. Diyaliz tedavisi ile böbrek yetmezlikleri hastaları uzun yıllar yaşamda tutmak mümkün olabilmekle birlikte bu hastalarımızın yaşam kaliteleri çok düşüktür. Böbrek hastası olduğumuz zaman böbrek bulabilmemiz için organ bağışının yaygınlaşması lazımdır” dedi. Ayrıca Atlı Uşak Devlet hastanesi diyaliz ünitesinde kapasite ve kalitenin artırılması için  diyaliz ünitesinde tadilat yapılacağını ve diyaliz hastaları için sosyal faaliyet alanları oluşturulacağını ifade etti
Yapılan konuşmaların ardından Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op.Dr.M.Fatih Zeren, Uşak Devlet hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Abdurrahman Yılmaz ve diyaliz çalışanları, diyaliz hastalarına çiçek vererek pastanın kesilmesinin ardından hastalar ve hasta yakınları ile Dünya Böbrek Günü’nü kutladılar..

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER