UŞAK 15°C
Az Bulutlu

12-18 NİSAN KALP SAĞLIĞI HAFTASIpost_views_couxg Görüntüleme

kategorisinde, 13 Nisan 2016 - 22:02 tarihinde yayınlandı

ALPER

UŞAK İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Cem ÜNAL, Kalp sağlığı haftası ile ilgili basın açıklaması yayımladı.                     

Türk Kalp Vakfı, Türkiye’de büyük can ve ağır ekonomik kayıplara sebep olan Kalp ve Damar Hastalıkları ile mücadelenin en etkili, en kestirme ve en ekonomik yolunun, halkımızı bu hastalığa karşı uyarmak, bilinçlendirmek ve motive etmekten geçtiği inancına dayanarak Türkiye’nin gündemine Kalp Haftası’nı getirmiştir.

Kardiyovasküler hastalıklar ‘Önlenebilir Hastalıklar’ grubundandır. Dünya Sağlık Örgütü; kan basıncı, obezite, kolesterol ve sigara içiminin kontrolü ile kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığının yarıya indirilebileceğini belirtmektedir.

Kalbimizi Nasıl Koruyabiliriz;

1-Hareket Edin: Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırmaktadır. Televizyon başında geçirilen zamanı günde en fazla 2 saat ile sınırlandırın. Bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak veya bahçede aktif zaman geçirmek gibi ev dışında etkinlikler düzenleyin. Gideceğiniz yere olabildiğince bisiklet ile veya yürüyerek gidin; arabayı tercih etmeyin. Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltmaktadır.

  1. Evinize sağlıklı besinler alın: Zeytinyağı, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, pirinç, fındık, domates, elma ve greyfurt gibi besinler. Doymuş yağlar yerine, zeytinyağı kullanımı, kandaki kolesterol miktarını azaltarak kan basıncını düzene sokuyor. Zeytinyağı özellikle kalp ve damar sağlığı açısından son derece yararlı bir besindir. Ayrıca kalp sağlığını korumak için tuzdan uzak durmak gerekmektedir.
3.Tütün Kullanmayın: Tüm tütün çeşitlerini kullanmak ya da kullanılan ortamda bulunmak kalp krizi riskini arttırmaktadır. Günde 8-10 taneden fazla sigara içmek kalp krizi geçirme riskini 3 kat arttırmaktadır. Evinizde sigara içilmesini yasaklamanız ailenizin geleceği açısından çok önemlidir. Çocuklarınıza sigara kullanmanın tehlikelerini anlatın, sigaraya başlamamaları için onlara yardımcı olun. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, tavsiyeler almak üzere Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurabilirsiniz. Bakanlığımız Alo 171  Sigara Bırakma Danışma Hattı sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla kurulmuş olup, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilmek için hizmet vermektedir.
  1. Kan değerlerinizi ve riskinizi öğrenin: Bir sağlık merkezine başvurarak, kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri düzeylerinizi ölçtürün. Bel-kalça oranınızı ve vücut kütle indeksinizi (VKİ) öğrenin.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER