UŞAK 18°C
Parçalı Bulutlu
Son Dakika Haberler

2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı açılışı ve İlköğretim Haftasıpost_views_couzn Görüntüleme

kategorisinde, 15 Eylül 2014 - 23:32 tarihinde yayınlandı

2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı açılışı ve İlköğretim Haftası kutlamaları Uşak Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda yapılan törenlerle yapıldı.

873203 

Okul bahçesinde yapılan törene Vali Seddar Yavuz ile birlikte il protokolü, öğrenci, öğretmen ve veliler katıldı.Açılış konuşmalarının ardından öğretmen, öğrenci ve velilere hitap eden Vali Seddar Yavuz Yeni eğitim-öğretim yılının öğretmenlerimiz, sevgili çocuklarımız, velilerimiz ve milletimiz için hayırlı ve başarılı bir yıl olması temennisinde bulundu.

Vali Yavuz, Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın öğretmenlerin ellerinde şekilleneceğini ifade ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Kıymetli öğretmenler, sizler çocuklarımızın örnek alacağı kişilersiniz; düşünceleriniz ve aydınlık bakış açınızla tertemiz yüreklerin, pırıl pırıl beyinlerin kılavuzu olacaksınız. Size emanet ettiğimiz ve uzun yıllar sürecek eğitim-öğretim maratonunda; Milli ve manevi değerlerimize sahip bir nesil yetiştirmek, medeniyet algısını kavramış gençlerimizle daha büyük ve daha güçlü Türkiye idealimizi gerçekleştirmek hepimizin hedefi olmalıdır. Şunu artık biliyoruz ki, bilgi çok hızlı üretiliyor ve siz kendinizi yetiştirmeyip, yenileyemiyorsanız; kısa bir süre sonra bırakın başkalarını çocuklarınızla bile düzgün iletişim kurmakta, onları anlamakta büyük güçlük çekeceksiniz. Bunu başarmak için hızla değişen dünyada bilginin baş döndürücü hızını yakalamanız, kendinizi sürekli yenileyip geliştirmeniz gerekiyor. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz.”

Öğrenci velisi anne ve babaların da aile olarak eğitim sistemimizde önemli bir konumunun olduğunu ifade ettiği konuşmasında Vali Yavuz şöyle dedi: “Ailelerin kaliteli bir eğitim öğretim sürecinde çocuklarına vereceği en büyük destek, ilgi ve sevgidir. Devletimiz, sevgili yavrularımızın en iyi şekilde yetiştirilmesi için eğitime her geçen yıl daha fazla kaynak ayırmakta, parasız olan 12 yıllık zorunlu eğitimle tüm çocuklarımızın bilgiye erişebilmesine ve yüksek bir eğitim düzeyine sahip olmalarına imkan sağlamaktadır. Çocuklarımız, biliyoruz ki sizlerin en değerli varlıkları. Aileden gelen terbiye ile eğitim öğretim sürecinde alınan bilgiler, başarılı ve erdemli bireyler yetişmesinde en önemli faktörlerdir. Siz değerli velilerin çocuklarıyla, öğretmenleriyle kuracağı diyalog; başarılı, kendine güvenen, devletine ve milletine hizmet edecek bir neslin yetişmesinde önemli rol oynayacaktır. Bunun farkında olmalı, çocuklarınızı sevgi ve şefkatle kuşatıp her zaman yanlarında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bu sebeple hayat boyu öğretim felsefesiyle çocuklarımız gibi her birimiz de bilginin peşinde olmalı, kendimizi geliştirmeli mutlaka ama mutlaka kitap okumalıyız. Bizler de ilk emri oku olan bir dinin mensupları olarak bilgiye değer vermek, bilginin peşinden gitmek zorundayız.”Okullarımızın, aile ortamından sonra öğrencilerin ikinci bir yuvası olduğunu ifade eden Vali Yavuz “Burada eğitim kurumlarında okuma yazma öğrenecek, yeteneklerinizi geliştirecek ve hayata hazırlanacaksınız. Çalışkan ve başarılı bireyler olmak sizin elinizde. Okul sıralarında geçecek vakitlerinizi en iyi şekilde değerlendirmek, sizlere verilen görevleri yerine getirmek başarılı öğrenciler olmanızı sağlayacaktır. Sevgili çocuklar, unutmayın ki sizler köklü ve büyük bir medeniyetin, aziz bir milletin evlatlarısınız. Merak ve heyecanınızı hiç yitirmeyin, sorun, sorgulayın, araştırın, çok okuyun, öğretmenlerinizin aydınlığı başarıya giden yolda sizlere ışık tutacaktır” dedi.

Konuşmasının sonunda, Başöğretmen Atatürk’ü, emekli olan vefat eden ve bugün aramızda olamayan öğretmenleri de şükran ve rahmetle yad eden Vali Seddar Yavuz, 2014 – 2015 eğitim-öğretim yılının tüm eğitim camiasına, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, ailelerine, ilimize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

Tören, Gazi Mustafa Kemal Okulu öğrencilerinin okuduğu şiirler, halk oyunları gösterileri ve 1. sınıf öğrencilerine kitap dağıtımıyla sona erdi.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER