UŞAK 18°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜpost_views_couyp Görüntüleme

kategorisinde, 03 Aralık 2014 - 16:29 tarihinde yayınlandı

VALİ

VALİ SEDDAR YAVUZ’UN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
 
 
 
İnsanoğlunun kimisi doğuştan, kimisi sonradan beliren bedensel ve ruhsal kusurları engellilik olarak karşımıza çıkmakta, bu hal bazı insanlarımızın hayatını sürdürmesinde ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.
 
Hiç kimse engelli olmayı istemez, ancak, gündelik yaşantıda yaşanabilecek bir kaza veya geçirilen bir hastalık sonucu her sağlam insanımız bir engelli adayıdır. Bu nedenle toplumumuzda kaçınılmaz bir gerçeklik olarak engellilik, hayatın maalesef bir parçası durumundadır.
 
Ülkemizde, yaklaşık her 10 kişiden 1 kişi çeşitli oranlarda engellilik durumunu yaşamakta, engellisi olan ailelerle birlikte kayda değer bir sayıya ulaşan bu kesimin varlığı toplumumuzun tamamını ilgilendiren bir konu olarak önümüzde durmaktadır. Bununla birlikte sevindirici olan, engeli bir ömür boyu devam eden vatandaşlarımızın durumlarına uygun verilecek hizmetin sunum şekli, kapsamı, maliyeti ve sürekliliğiyle bir devlet politikası halinde uygulanması; son yıllarda, engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmelerini, iş gücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artırılmasına yönelik önemli çalışmaların yapılmasıdır.
 
Pozitif ayrımcılık olarak nitelendirilen yaklaşım anayasamıza ve yasalarımıza girmiş; evde bakım ücreti, çalışamayacak durumda bulunan veya iş bulamayan engelli vatandaşlarımıza bağlanan aylıkların dikkate değer bir düzeye yükseltilmesi sağlanmıştır. Özel eğitime muhtaç engellilerin eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden bedelsiz faydalanmaları temin edilmiş, kendi namına çalışan engellilere ve bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkânı tanınmıştır.
 
Engellilerimizin kendine olan güvenlerinin sağlanması, üretim ve hizmetleriyle ailelerini ve topluma faydalı olabilmeleri amacıyla bu vatandaşlarımızın kamuda ve özel sektörde istihdamları yönünde çeşitli teşvikler uygulanmıştır. ÖMSS ile bir ilki gerçekleştirerek engellilerin memuriyete alınmalarında merkezi sınav sistemi uygulamaya konulmuştur.
 
Engelli vatandaşlarımızın hizmet aldığı kurumlarımız yeniden yapılandırılırken; sosyal devlet anlayışı çerçevesinde toplu taşımadan ücretsiz faydalanma, vergi indirimi uygulamaları ve kapsamı her geçen gün daha da genişleyen alan ve konularda engelli vatandaşımızın beklentilerine cevap verecek, insan onuruna yakışır bir hizmet anlayışının yerleşmesi sağlanmıştır.
 
Kimisi ailemizin bir ferdi kimisi, bir yakınımız veya komşumuz olan engelli vatandaşlarımızın memnuniyeti, toplumda hep birlikte huzur ve mutluluk içinde yaşamamızın formülüdür. Bizlere düşen engelli insanlarımızın önüne çıkan engelleri ortadan kaldırmak ve bu insanları topluma kazandırmaktadır.
 
Uşak Valiliği olarak sosyal devlet anlayışı ve hükümetimizin engelli vatandaşlarımızı samimiyetle kucaklayan politikalarının ilimizde uygulayıcısı ve engellimizin sahibi ve takipçisi olacağız. Toplumumuzda engellilik kavramına olan duyarlılığın yükseltilmesi amacıyla düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum.

YORUM YAZBENZER HABERLER