UŞAK 2°C
Sisli

93 ÜLKEDEN 849 BİN ÖĞRENCİ BAŞVURDUpost_views_couwr Görüntüleme

kategorisinde, 18 Kasım 2015 - 19:41 tarihinde yayınlandı

QQQQ

Uşak Üniversitesi’nde uluslararası öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor. Bu yıl uluslararası öğrenci kontenjanına 93 ülkeden 9 bin 849 öğrenci başvurdu.

-Rektör Çelik: “Uluslararası yükseköğrenim kurumu olma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüten Uşak Üniversitesi’ne yabancı uyruklu öğrenci ilgisi artıyor.”-

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik yaptığı açıklamada yürüttükleri çalışmalar sonucunda yabancı uyruklu öğrenci sayısının her geçen yıl katlanarak arttığını söyledi. Uluslararası yükseköğrenim kurumu olma hedefi doğrultusunda dünyanın dört bir yanından öğrenci çektiklerine dikkat çeken Rektör Çelik “Nitelikli eğitim anlayışımız ile Türkiye’de ve Dünya’da tercih edilen bir üniversite olmayı başarıyoruz. Bu yıl fakülte, yüksekokul ve merkez yüksekokullarımızda yüzde yüz, ilçe merkez yüksekokullarımızda ise yüzde 96 doluluk oranına sahibiz. Yabancı uyruklu öğrenci başvurusunda ise 93 ülkeden 9 bin 849 yabancı uyruklu öğrenci başvurdu. Bu yıl 1534 yabancı öğrencimiz üniversitemize kayıt yaptırdı. Uluslararası yükseköğrenim kurumu olma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüten üniversitemize yabancı uyruklu öğrenci ilgisi artıyor. Dünyanın dört bir yanından öğrenci çekiyoruz. Yabancı uyruklu öğrenci sayımız her yıl katlanarak artıyor. Afrika, Avrupa, Asya ülkeleri başta olmak üzere Dünyanın dört bir yanından öğrenci başvuru yaptı. Amerika, Almanya, Çin, İsviçre, Fransa, Suudi Arabistan, Avusturya, Hollanda, Avusturulya, Cezayir, Norveç, Yunanistan, Tacakistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Sırbistan, Sierra Leone, Surinam, Malabi, Mali, Kosova, Bosna Hersek, SriLanka, İsrail, Güney Afrika Cumhuriyeti bu ülkelerden bazıları. Başvurularda yoğunluk Türkmenistan, Kazakistan, Kırgısiztan, Suriye, Azerbaycan ve Suudi Arabistan’dan.”dedi.

-Rektör Çelik: “Üniversitede öğrenim gören öğrenciler arasındaki etkileşim, ülkeler arasında köprüler kuruyor. Önümüzdeki beş yılda Türkiye’de en fazla yabancı öğrenciye eğitim veren ilk üç üniversite arasına girmeyi hedefliyoruz.”-

Yurt içinde ve dışında üniversiteler arasındaki rekabetin her geçen gün arttığını belirten Rektör Prof. Dr. Sait Çelik bu rekabette Uşak Üniversitesi’nin uluslararası öğrencileri ve hocalarıyla birlikte bir dünya üniversitesi olma yolunda kararlılıkla ilerlediğine dikkat çekti. Türkiye’de yükseköğrenimde kalitenin her geçen gün arttığını ve üniversitelerin nitelikli yabancı öğrenci uyruklu öğrenci çekmeye başladığını aktaran Rektör Çelik şunları söyledi: “Üniversitede öğrenim gören öğrenciler arasındaki etkileşim ülkeler arasında köprüler kuruyor. Yaklaşık 27 bin öğrencisi bulunan üniversitemizde bu yıl yüze yakın ülkeden yaklaşık 3 bin yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor. Uşak Üniversitesi kısa sürede koordineli ve planlı bir çalışmayla böylesi bir başarı yakalamıştır. Bu öğrenciler birbirlerinden dillerini, kültürlerini, yaşam tarzlarını öğrenecek. Yükseköğretim ile kardeşlik, barış, bilim, kültür köprüleri kuruluyor. Bu çok önemli ve memnuniyet verici bir durum. Önümüzdeki beş yılda Türkiye’de en fazla yabancı öğrenciye eğitim veren ilk üç üniversite arasına girmeyi hedefliyoruz.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER