UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

AGD; “MÜSLÜMAN YILBAŞI KUTLAMAZ”post_views_covfh Görüntüleme

kategorisinde, 26 Aralık 2015 - 17:56 tarihinde yayınlandı

AGD

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Uşak Şubesi Uşak Ortaokullar Eğitim Şube Başkanı Bilal Nadir Dağdaş, yaptığı basın açıklamasında Müslümanların yılbaşı kutlamasını, bunun bir Hıristiyan geleneği olduğunu belirterek, Uşaklıları 31 Aralık Akşamı düzenleyecekleri, “Mekke’nin Fethi” gecesine davet etti.

AGD; “MÜSLÜMAN YILBAŞI KUTLAMAZ”

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Uşak Şubesi Uşak Ortaokullar Eğitim Şube Başkanı Bilal Nadir Dağdaş, yaptığı basın açıklamasında Müslümanların yılbaşı kutlamasını, bunun bir Hıristiyan geleneği olduğunu belirterek, Uşaklıları 31 Aralık Akşamı düzenleyecekleri, “Mekke’nin Fethi” gecesine davet etti.

AGD Uşak Şubesi Uşak Ortaokullar Eğitim Şubesi Tiritoğlu Parkı’nda 25 kadar öğrenci ile bir basın toplantısı düzenledi. Öğrencilerin ellerindeki pankartta; “Müslüman yılbaşı kutlamaz”, “Siz hiç Kurban Bayramında evine koç götüren Hıristiyan gördünüz mü?”, “Müslüman Müslüman olmayana benzemek için gayret göstermez”, “Kim bir kavme benzemek isterse onlardandır”, “31 Aralık’ta Mekke’nin fethi programı için spor salonundayız” gibi pankartların yer aldığı görüldü.

“NOEL BABA, KAPİTALİZMİN OYUNCAĞI OLMUŞTUR”

Uşak Şubesi Uşak Ortaokullar Eğitim Şube Başkanı Bilal Nadir Dağdaş, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bildiğiniz gibi Hıristiyan inancına göre 31 Aralık gününü 1 Ocak gününe bağlayan gece yılbaşı gecesidir. Bu gecede özellikle batı ülkelerinde çeşitli eğlenceler tertip edilmektedir. Dağılmış ve dinlerinden kopmuş Hıristiyanlar için tekrar bir heyecan oluşturmak amacıyla Batı, bu geceyi bilinçli olarak yaygınlaştırmaktadır.Hıristiyan alemi Hz. İsa ( a.s ) doğumu vesilesiyle bu tarihi yeni yılın başlangıcı ve bayramları kabul etmişlerdir. Bu tamamen dinsel bir bayramdır. Çam ağacı süslemek ve Noel Baba inancı gibi simgesel ve folklorik bazı unsurlar eklenerek bugünlere kadar gelmiştir. Aslında kapitalizm her fırsatta insanlara, eğlenmelerini, dünyadan haz almalarını, yaşanan anları kaçırmamalarını öğütlemektedir. Bu yüzden batı dünyasında faşing, festival, karnaval, balo v.s adlarıyla hemen hemen yılın her ay ve haftasına yansıyan eğlenceler tertip edilmektedir. Batı insanı için her şey eğlenceye dönüştürülmüştür. Eğlence içerisinde oyunlar icat edilerek süslü püslü geçitler, türlü şans oyunları ve yarışmalar, oyun ve eğlence araçları icat edilerek, bu eğlenceli hayatın metaları da oluşturulmuştur. işte ,yılbaşı eğlenceleri de bu mantığın somut bir tezahürüdür. Nitekim hediyelik eşya sektörüne milyonlarca dolar kazandıran, Noel Baba, kapitalizmin oyuncağı olmuştur.

Dünyanın her yerinde yaşayan bütün Hıristiyanlar aynı tarihte o geceyi neşeli geçirmek için her şeyi unutup, kendilerini zevk ve sefaya verirler. Dini bir atmosfer içinde geçen Noel Bayramı akabinde ise, yeni yıla giriş büyük bir çılgınlıkla, lüks ve israfla kutlanır. insanlar adeta çılgınlaşarak kendilerinden geçerler. Kumar, içki, dans partileri düzenlerler. Dünyanın yarısı aç-biilaçken Batı oyun, eğlence, işret, israfla gününü gün etme peşindedir. Üstelik bu eğlenceleri fakir fukara halkları sömürdükleri paralarla, onların yer altı, yerüstü servetlerinin gelirleri ile yapmaktadırlar. Bu tam bir aymazlıktır.

 

 “MUHAFAZAKÂR BELEDİYELER DE KUTLUYOR”

Adına Noel denilen bu eğlencelerin özellikle son yıllarda ülkemizde de gittikçe artan bir ilgiyle yaygınlaştığına şahit olmaktayız. Maalesef özellikle muhafazakar belediyeler eliyle büyük meydanlarda şenlik alanlarına dönüştürülmekte sabaha kadar çeşitli eğlenceler tertip edilmektedir. Bu kutlamalarda her yıl gayri ahlaki bir takım hadiseler yaşanmaktadır. Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmayı; çağdaş medeniyete ulaşanların oyun ve eğlence hayatlarını örnek almak olduğunu sananlarca yıllardır halka kanıksandırılmaya çalışılan yılbaşı eğlencelerinin sonucu olarak bu çirkin manzaralar yaşanmaktadır. Yılbaşı kutlamaları Batıyı körü körüne taklitten başka bir şey değildir. Bu durum “Kim hangi millete benzerse o ondandır (Ebu Davud, libas 4) Hadis-i Şerifi mucibince aslımızı inkar etmektir. Hz. Peygamber Efendimizin Müslümanlara diğer dini topluluklara göre farklı bir kimlik bilinci ve kültür değerleri manzumesi kazandırmak için gayret ettiği, bu uğurda pek çok konuda tavsiyede bulunduğu düşünülürse, yılbaşı kutlamalarının sıradan bir kutlama olarak kabul edilmesi ve doğal karşılanması mümkün değildir. Dinimizde, noel ve yılbaşı kutlamalarının yeri yoktur. Biz Müslümanlar için Muharrem ayının birinci gecesi; Yılbaşı gecesidir. İslam da yeni yıl Muharrem ayının birinci günü başlar.

“FETİH RUHUNA YAKIŞMIYOR”

Bu yılbaşının biz Müslümanlar için, resmi ve milletler arası bir takvim başlangıcı olmak ilgi ve alakasından başka hiçbir kıymet ve değeri asla ve asla yoktur. Noel adı altında Türkiye genelinde yapılan çılgınca kutlamalar milletimizin değerleriyle örtüşmemektedir. Kültürümüzle uzaktan yakından hiçbir alakası olmayan bu çılgın kutlamalara halkımızın teveccüh etmemesi gerekmektedir. Fatihlerin nesiinin istanbul sokaklarında veya büyükşehirlerin ana caddelerinde Noel kıyafetleri ile sabahlara kadar sarhoşça eğlenerek yeni yılı kutlamaları asırlarca dünyanın liderliğini yapmış fetih ruhuna yakışmamaktadır. Ülkemizde bugün büyük bir ahlaki ve manevi buhran yaşanmaktadır. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların ilkokul sıralarına kadar düştüğü, bu kötü alışkanlıkların sebep olduğu tahribatın gençler arasında yaygınlaştığı bir dönemde gayri ahlaki tutum ve davranışlardan kaçınmak gerekir.

Müslüman toplumların bu tür adetler yerine kendi kültür ve değerlerinden kaynaklanan alternatif program ve faaliyetler geliştirmesi yaşatması en doğru ve güzeli olacaktır. Aksi takdirde sonu kestirilemeyecek bir kültür dezenformasyonunun kurbanı olacağız. Bunun için sizleri yılbaşı eğlencelerinden uzak kalmaya ve bu geceyi Rabbimizin razı olabileceği şekilde değerlendirmeye davet ediyoruz. Anadolu Gençlik Derneğimizin 31 Aralık 2011 Saat : 20.00’de Rehberlik Ve Araştırma Merkezi Salonunun da (Halk Eğitim Merkezi Eski Salonunda)  düzenlediği Mekke’nin Fethi programımıza bütün milletimizi bekliyoruz.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER