UŞAK 8°C
Çok Bulutlu

AHİLİK HAFTASIpost_views_couzn Görüntüleme

kategorisinde, 09 Mayıs 2015 - 11:46 tarihinde yayınlandı

AAA

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLIYOR
İlimizde 8. Ahilik Haftası Kutlamaları başlıyor. Uşak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk, etkinliklerin sanat ve ticaretin, yardımlaşma ve ahilik kültürünü anma, yaşatma ve kutlama amacıyla düzenlendiğini açıkladı.

Geçmiş yıllarda eylül- Ekim aylarında kutlanan Ahilik Haftası 8. Kutlama Programı bütün Türkiye de olduğu gibi Uşak’ta da bu yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak.

Kutlamalar hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk, Uşak’ta düzenlenecek Ahilik haftası Kutlama Programının yapılacağını açıkladı.

“AHİLİK SÖZÜNDE VE SEVGİSİNDE VEFALI OLMAKTIR”

Uşak Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Çakır, Uşak Marangozlar Odası Başkanı Cahit Sarı ve Uşak Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Şerif Ahmet Kırmaz’ın da katıldığı basın toplantısında konuşan Öztürk şunları kaydetti:

“Bireyi, fetâlıktan şeyhliğe ve yamaklıktan ustalığa giden yolda olgunlaştırmaya çalışan Ahi kurumunun meslekî ahlâk ve görgü kurallarının temel ilkeleri şunlardır:

İyi huylu ve güzel ahlâklı olmak, – İşinde ve hayatında, kin, çekememezlik ve dedikodudan kaçınmak, ahdinde, sözünde ve sevgisinde vefalı olmak, gözü, gönlü ve kalbi tok olmak, şevkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli ve dürüst olmak, cömertlik, ikram ve kerem sahibi olmak, – Küçüklere sevgi, büyüklere karşı edepli ve saygılı olmak, alçakgönüllü olmak, büyüklük ve gururdan kaçınmak, ayıp ve kusurlarını örtmek, gizlemek ve affetmek, hataları yüze vurmamak, dost ve arkadaşlara tatlı sözlü, samimi, güler yüzle ve güvenilir olmak, gelmeyene gitmek, dost ve akrabayı ziyaret etmek, herkese iyilik yapmak, iyiliklerini istemek, yapılan iyilik ve yardımı başa kakmamak.

İşte böyle felsefeleri olan Ahiliğin sanat ve ticaretin, yardımlaşma ve ahilik kültürünü anma, yaşatma ve kutlama amacıyla bu yıl 8. kez etkinlik düzenledik. Tüm Uşak halkını etkinliklerimize bekliyoruz” dedi.

UŞAK İLİ 8. AHİLİK HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

11 MAYIS PAZARTESİ:

09.30 – 09.45: Atatürk Anıtı önünde toplanma

09.45: Esnaf ve sanatkar temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konması. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı Okunması. Mehteran eşliğinde Uşak Belediyesi önüne yürüme. Belediye önünde Mehteran ve halk oyunları gösterileri. Çocuk Korosunca hazırlanan Ahilik konulu müzik gösterisi.

10.30: Açılış ve protokol konuşmaları.

Şet Kuşatma Töreni

Yılın Ahisine kaftan giydirilmesi ve ödülünün verilmesi

Ahilik konusunda dereceye giren kompozisyon sahiplerine ödül verilmesi.

Ahilik pilavının dağıtılması

15.00: Uşak Üniversitesi’nce “Ahilik Kültürü” Paneli (Prof. Dr. Ramazan Altınay, Doç. Dr. Murat Öntuğ, Yrd. Doç. Dr. Hasan Akdağ, (İstanbul Düğün Salonu)

12 MAYIS 2015 SALI

11.00: Esnaf temsilcileri tarafından Uşak Valisini ziyaret.

11.30: Esnaf temsilcileri tarafından Uşak Belediye Başkanını ziyaret.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER