UŞAK 27°C
Az Bulutlu

AKİF KÜPLEMEZ:”DERİLERİ BİLEN KİŞİ YAPSIN”post_views_covcp Görüntüleme

kategorisinde, 29 Eylül 2014 - 12:05 tarihinde yayınlandı

Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, yanlış yüzülen kurban derilerinin ekonomik anlamda önemli kayıplara yol açtığını ve bunun önüne geçmek için derinin yüzülmesiyle ilgili işlemin ehil kişilerce yapılması gerektiğini ifade etti.

akif-kuplemez

şak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, Kurban Bayramı’nda hayır kurumlarına bağışlanan kurban derilerinin ehil kişiler tarafından yüzülmesi gerektiğini söyledi.

Deriye bilinçsizce vurulan her bıçak darbesi, tabaklama sırasında sorunlara yol açıyor. Hatta yanlış yüzüldüğü için, kaliteli olan bir derinin işlentiye alınamadığı dahi görülebiliyor. Yanlış yüzülen kurban derileri, en az yüzde 30’luk kayıptır. Kayıpları önlemek için kurban kesimini ve derisinin yüzümü, kasaplara veya daha önce bu işlemi eksiksiz yerine getirmiş kişilerce yapılmalıdır. Bu noktada belediyenin oluşturduğu kesim noktalarındaki yetkililerden yardım alınabilir” dedi.

Kurban satışlarıyla ilgili net bir rakamın söylenmesinin mümkün olmadığını dile getiren Akif Küplemez, Türkiye’de tahmini 1 buçuk milyon kurban kesildiğini söyledi.

”Tuzlama yöntemi derinin sağlıklı bir şekilde muhafazasını sağlar” dedi.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER