UŞAK 15°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

VALİ AHMET OKUR’UN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJIpost_views_couut Görüntüleme

kategorisinde, 10 Ocak 2016 - 12:21 tarihinde yayınlandı

vali_ahmet_okurun_yeni_yil_mesaji_1451544420

Günümüz iletişim çağında, yaşadığımız dünyada meydana gelen gelişmelerden haberdar olabilmemiz ve bu bilginin en hızlı, en güvenli ve en temiz haliyle bizlere ulaşabilmesi için oldukça uzun bir geçmişe sahip gazetecilik mesleği bugün daha modern yöntemlerle icra edilmektedir. 1972 yılından bu yana Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanan 10 Ocak tarihi gazetecilerin belki de kendilerini haber yaptıkları ender günlerden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

‘Gazetecilik’ mesleği adı altında toplanan ve başta gazeteciler olmak üzere radyocular, televizyoncular ve halkla ilişkiler uzmanları gelişen ve değişen dünyamızda bu mesleğin mensupları arasında yer almaktadırlar. Ve her biri haberin en kapsamlı haliyle üretilmesine katkıda bulunan gazeteciler, haberin kaynağına haber konusu olgunun meydana geldiği yere göre türlü zorluklarla mesleklerini icra etmektedirler.

Her mesleğin kendine has zorlukları bulunmakla birlikte, her gün değişik olayları yerelden ulusala, hatta uluslar arası boyutlara taşımanın gerektirdiği güçlü donanım ve eğitim seviyesi ülkemizin gelişmesine paralel olarak yükselmekte, kalemini onuru kabul eden gazetecimiz, en modern teknolojik cihazları da haber üretim sürecinde kullanmaktadır.

İnsanların haberlerden edindikleri bilgiler doğrultusunda hayatlarına ve dünyaya bakış açılarına yön verdikleri süreçte zihinler bulandırılmadan, doğru ve hızlı bilgi sunulurken gazetecilerin basın meslek ilkelerine ve evrensel doğrulara bağlı kalmalarını arzu etmekteyiz. Buradan hareketle insanların başvurdukları bu haber kaynaklarının basın meslek ve ahlak ilkelerinde belirtilen hususlara dayanması, basının gücünün doğrudan ve halktan yana kullanılmasıdır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, haberin tehdit ve baskı unsuru olarak kullanılmaması gerçek gazeteciliğinin en önemli göstergesidir.

Bu vesile ile güvenilir kaynaklardan gerçekleri tüm yalınlığıyla aktaran, ilkeli ve tarafsız yayın anlayışıyla mesleğini onurlu bir şekilde yerine getiren, toplumumuzun sesi tüm gazetecilerimizin bu anlamlı günlerini kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyor, görevi başında hayatını kaybedenleri de rahmetle anıyorum.

Ahmet OKUR
UŞAK VALİSİ

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER