UŞAK 6°C
Hafif Kar Yağışlı

ARSLANBEK SULTANBEKOV UŞAK HALKINI COŞTURMAYA GELİYOR380 Görüntüleme

kategorisinde, 28 Temmuz 2016 - 17:58 tarihinde yayınlandı

q1

Beğenilen Türk şarkısı Dombra’nın söz ve müziğini hazırlayan Karaçay – Çerkesyalı Arslanbek Sultanbekov, bu akşam saat 21.30’dan sonra Uşak halkıyla buluşacak.

Dün akşam yapılan darbe karşıtı demokrasi nöbetinde vatandaşa hitap eden Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Recep Tayyip Erdoğan için hazırlanan Dombra şarkısının bitimiyle vatandaşa müjdeyi verdi. Başkan Cahan, “Dombrayı seviyoruz ve beğenerek dinliyoruz. Bu güzel Türk eserinin söz ve müziklerini hazırlayan değerli sanatçımız Arslanbek Sultanbekov’u ağırlayacağız ve sizlerle buluşturacağız” dedi.

Arslanbek Sultanbekov kimdir? 23 Nisan 1965, Karaçay-Çerkesya), Nogay Marşı (Dombıra Türküsü) ile Türk dünyasında adını duyurmuş, Nogay Türk’ü halk müziği sanatçısı, ozanı.  Eski Sovyetler Birliği sınırları içersinde bulunan Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti Erkin-Halk kasabasında doğdu. 1983 yılında liseyi tamamladı. 1985 yılına kadar Arhangelsk vilayetinde askerlik görevini yerine getirdi. 1985 yılında müzik okulundan klasik gitar ihtisasını alarak mezun oldu. 1989 yılında Nogay müzik grubunu oluşturarak Nogay Keşeler (Nogay Geceler) adında ilk CD’sini çıkardı. Aynı yılda Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinde düzenlenen Bardov Festivali’nde birinciliği elde etti. Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Milli Sanatçısı ve 1994 yılında “Cumhuriyetin En Güzel Sesi” unvanını aldı. Orta asırlarda yaşamış Nogay şairlerle ilgili çalışmalar yürüterek Şalkiyiz Tilenşi Ulı, Asan Kaygılı, Kaztuvgan Süyüniş Ulı ve Dosmambet Azavlı gibi şairlerin beyitlerine besteler yaptı. 1997 yılında St. Peterburg’da “Nogay El” adlı ikinci CD’sini çıkardı. Bu CD’nin aranjmanını Ali Bey Asakayev yaptı. Yine 1997 yılında Moskova’da düzenlenen Türk Halkları Festivaline katıldı. Aslanbek’in şarkısı “Festival Şarkısı” namını kazandı. 2004 yılından bu yana Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaşayan Arslanbek Sultanbekov, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Orkestrasında görev aldı. 2005 yılında, II. Dunya Savaşının bitmesinin 60. yıldönümü nedeni ile yapılan ‘vatansever şarkıları beste yarışmasında’ iki ödül kazandı. 2008 yılında Kazakistan’da “Aşşı Su” (Acı Su) isimli cd’sini çıkardı. Evli, bir oğlu ve müzikle ilgilenen bir kızı vardır.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER