UŞAK 6°C
Hafif Kar Yağışlı

ARTIK YALNIZ DEĞİLSİNİZpost_views_couvo Görüntüleme

kategorisinde, 23 Ekim 2015 - 10:49 tarihinde yayınlandı

hast-birlik

Uşak ili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Uşak Devlet Hastanesinde bünyesinde İleri dönem organ yetmezlikleri (kalp, akciğer, böbrek, karaciğer), yüzde 90 oranında kanser, AIDS ve çocuklarda ağrının giderilmesi, bulantı, kusma şikayetlerinin önlenmesi, halsizlik ve diğer semptomların giderilmesi, hastalara beslenme desteği sağlanması, solunumun rahatlatılması, hasta ve yakınlarına psikolojik ve sosyal destek sunulması, hastanın konforu ve bakımının sağlanması, hasta ve ailenin eğitilmesi hizmetleri verildiği ve aynı zamanda bakım ihtiyacı olan hastaların yoğun bakım ihtiyacını karşılamak amacıyla ’Palyatif Bakım Merkezi’ geçtiğimiz Mart ayı içerisinde Uşak halkının hizmetine sunulmuştur.
Ekim ayının ikinci Cumartesi gününün Türkiye ve Dünya’da ‘’Dünya Palyatif Bakım Günü’’ olarak belirlenmiş ve bugünde toplumda palyatif bakım hizmetlerinin önemi hakkında farkındalık kazandırılması amaçlanmıştır. İnsan ömrü giderek uzamakta, buna paralel olarak yaşlı ve kronik hastalıkları olan nüfusda giderek artmaktadır. Bu artış, beraberinde yeni fark edilen ve son yıllarda oluşturulmaya başlanan palyatif bakım ünitelerinin doğmasına neden olmuştur.
Uşak Devlet Hastanesinde bu hafta dolayısıyla hasta yakınlarının karşılaştıkları güçlükler, kaygılar, sosyal, psikolojik, vb ve sorunlara destek olabilmek moral desteği sağlamak amacı ile merkezimizde bakım gören hasta ve yakınları palyatif ekibi ile etkinlikte bir araya geldi. Etkinliğe ayrıca Uşak Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı, Hastane yöneticileri ve çalışanları katıldı.
Uşak Devlet Hastanesi bünyesinde 11 oda 22 yataklı olarak hizmete açılan Palyatif Bakım Merkezi’nde altı aylık süreçte 219 hastanın ağrısının ve diğer fiziksel, psikososyal ve manevi problemlerin erken döneminde belirlenmesi, tedavi ile acı çekmenin önlenerek hasta ve ailesinin yaşam kalitesinin geliştirilmeye yönelik hizmet verilmiştir. Palyatif bakım ekibinde psikolog ,diyetisyen ,fizyoterapist, yaşlı bakım teknikeri, sosyal hizmet uzmanı yer almaktadır. dahiliye hekimlerimizin sorumluluğunda, uzman medikal onkoloğumuzun desteğiyle ve 12 hemşire ile 24 saat hizmet verilmektedir. Palyatif Bakım Merkezi’nde çok amaçlı salon, meşguliyet odaları girişim ve muayene odası, poliklinik odası, ağrı polikliniği ve ekip odası oluşturularak modern bir şekilde dizayn edilmiştir.
Uşak Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzm.Dr.Yalçın Atlı yapılan etkinlik ile ilgili yaptığı açıklamada;’’Burada ki amacımız hastalarımızın ve yakınlarının yaşam kalitelerini devam ettirmelerine yardım ediyoruz. Hasta yakınlarımıza önceki yıllarda bazı hastalarını eve götürmelerini ve geri kalan zamanlarını bir şekilde evde tamamlamaları isteniyordu. Artık Palyatif merkezimizde profesyonel ekiple modern tıp uygulamaları ile hasta ve yakınlarının dilekleri de değerlendirilerek bakım hizmetleri yürütülmektedir. Uzun süreli yatağa bağımlı ve yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hastalarda ortay çıkan ağrı ve diğer semptomları erken tanı koyarak ve değerlendirmek, bu kişilere ve aile bireylerine tıbbi, psikolojik, sosyal ve manevi destek vererek acılarını hafifletmek için 24 saat hizmet veriyoruz. Bugün bu etkinliğimiz ile halkımıza sunduğumuz hizmeti duyurmak istiyoruz. Bizler tüm imkanlarımız ile hasta ve yakınlarının yanındayız. Artık onlar yalnız değil. Atlı, Burada hizmet sunan palyatif ekibine gösterdikleri özveriden ve hastane yöneticilerinin verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER