UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

ATLI OKÇULUK İLE UŞAK’I TEMSİL EDİYORLARpost_views_covrc Görüntüleme

kategorisinde, 05 Mayıs 2016 - 21:06 tarihinde yayınlandı

A1 A2 A3 A4 A5

Türk Okçuluğu İle Uşak Temsil Edildi

Uşak Göktemren Türk Okçuluğu Lisanslı Sporcusu Talip ALNIAÇIK ile Röportaj

Merhabalar, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz Talip Bey ?

Merhaba, Uşak üniversitesi araştırma laboratuvarında (UBATAM) proje yürüten bir kimya mühendisiyim. Aynı zamanda Trafikte Saygı Hareketi Uşak İl Temsilcisi ve AFAD Afet Bilinci Farkındalık Eğitmenlerinden biriyim. Bunun yanı sıra Geleneksel Spor Dalları Federasyonu atlı okçuluk lisansına sahip bir sporcuyum ve Uşak’ ta faal olduğumuz Göktemren Okçuluk’ un bir üyesiyim.

 

Talip Bey okçuluğa nasıl başladınız? Biraz bahseder misiniz?

Tabii. OkçuluK serüvenim 2013 yılında Uşak’ ta düzenlenen Avrupa Açık Atlı Okçuluk Şampiyonası (EOCHA) ile başladı. O vakitte Uşak Üniversitesi Binicilik Topluluğu’ nda aktif rol alıyordum ve şampiyonada yardımcı hakemlik ve saha içi düzenlemelerde bulunmuştum. Öncelikle Türk atlı okçu abilerimle olan iletişimimiz, onların teşvikleri ve Türk atlı okçuluğunu daha da geliştirilmesine yönelik sohbetlerimizden sonra ben de başlama kararı aldım.

 

Peki bu zamana kadar olan süreçte neler yaptınız?

Başlama kararını aldıktan sonra aksiyona geçmek gerekiyordu. EOCHA’ dan sonra yine üniversite topluluğumuzla Türk atlı okçuluğu ve okçuluğun ekipmanları, yapılmaları ve kullanımları ile ilgili bu yolun büyüğü hocalarımızı ağırladık ve bilgilerinden istifade ettik. Daha sonra kendi yayımı, oklarımı, tirkeşimi vs. edindim, bu şekilde teçhizatlanmış oldum ve referans kaynaklarımızdan yapılması gerekenleri takiben ilerlemeye başladım. Yine bu süre zarfında Uşak’ ta geleneksel okçuluğa gönül vermiş ancak yalnız çalışma olanağına sahip abilerimizle bir araya geldik ve yolumuza birlikte devam ettik. Birlikte talim yapıyorduk eş zamanlı olarak ben biniciliğimi daha da geliştirmek için çabalıyordum. Bir yandan geleneksel okçuluk ve atlı okçulukta düzenlenen yarışmalara, konferanslara katıldık bir yandan da bu vesile ile daha çok arkadaşımız oldu, daha çok öğrenme olanağımız oldu. Sonra Uşak’ ta geleneksel okçuluğa gönül vermiş arkadaşlarımız ile birlikte Türk okçuluğunu tanıtmak, sevdirmek ve daha çok imkâna sahip olmak için Uşak Okyay’ ı kurduk ve ben de bu okçuluk derneğinin üyesi oldum. Dernekleştikten sonra bize ait olan bir yerimiz vardı ve burada Türk okçuluğunu tanıtıp sevdirmeye çalışıyorduk. Bir süre böyle devam ettikten sonra birkaç arkadaşımızla birlikte dernekten ayrıldık.

Göktemren Okçuluk nasıl başladı?

Biz dernekten ayrıldıktan sonra bağımızı ve enerjimizi kaybetmedik, birlikte haftanın üç günü düzenli talim ediyorduk. Teçhizatlarımızı kendimiz tamamlamaya başladık. Hedef tahtaları oluşturduk, oklarımızı tamir edip yeni oklar yapmaya başladık. Daha sonra Uşak Göktemren Türk Okçuluğu adı altında toplandık, ülkemizde düzenlenen geleneksel okçuluk yarışmalarına katıldık. Daha çok aktivite de bulunduk. Bu sayede daha çok tanınma imkânımız oldu, daima yeni misafirlerimiz oldu ve her talimimizde misafirlerimize geleneksel Türk okçuluğunu sevdirmek ve teşvik için birlikte yay gerip ok uçurduk.

 

Atlı okçuluğa nasıl başladınız?

2015 yılında Çanakkale Biga’ da düzenlenen Geleneksel Okçuluk Yarışmaları (ETRAC) sırasında değerli bir hocamız ile olan sohbetimiz ve kendisinin de teşviki ile lisanslı sporcu olmaya karar verdim ve döndüğümde de hemen başvuru yaptım. Aynı yıl Kayseri’ de yapılacak olan Türkiye Atlı Okçuluk Şampiyonası’ na katılmak için başvurdum. Organizasyon iptal oldu yarışmalar yapılmadı. Bu süreçten sonra daha çok atlı okçunun yapması gereken talimlere ağırlık verdim ve çalışmalarımı artırdım. Sayımız arttı, imkânlarımız arttı ve biz daha çok kişiye ulaşmayı hedefliyorduk her zaman. Uşak’ ta mevcut derneklerin, sivil toplum örgütlerinin davetlerine icabet edip Geleneksel Türk Okçuluğunu tanıttık. Sonra 2016 yılına geldiğimizde atlı okçuluk çalışmalarına devam ettim, sürekli iletişim halinde olduğum atlı okçu abilerimden, arkadaşlarımdan yeni bilgiler aldım, hep öğrenmeye aç oldum ve hala da öyleyim.

Türkiye Atlı Okçuluk Şampiyonası’ nda Uşak’ı temsil ettiniz. Neler söylemek istersiniz?

Evet. 22-23 Nisan’ da İstanbul Gümüşdere’ de yapılan Türkiye Atlı Okçuluk Şampiyonası Birinci Kademe Müsabakaları’ na Uşak’ tan katılan tek sporcuyum. Bu müsabakada Göktemren Türk Okçuluğunu ve Uşak’ ı temsil etmek büyük gurur gerçekten. Kilyos plajındaki bu şampiyonada memlük parkurunda ve kabak parkurunda yarıştım. Yarışmada Değerli abim Kurtuluş Kalsınoğlu’ nun atı Sancar ile yarıştım ve gerçekten çok süratli bir at, zaten yarışmanın en hızı atı da Sancar oldu. Benim için çok büyük bir deneyim oldu, bu vakte kadarki çalışmalarımı gösterdiğim bir platform oldu. Yine çok kıymetli hocalarımızdan ve atlı okçu abilerimden, arkadaşlarımdan güzel övgüler aldım. Beni en çok mutlu eden de bu oldu zaten. İnşallah daha sonraki yarışmalarda Uşak’ tan giden sayımız artar daha fazla sporcu ile Uşak’ı ve Göktemren’ i temsil ederiz.

Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz, son olarak ne söylemek istersiniz?

Ben teşekkür ederim bizi ağırlayıp vakit ayırdığınız için. Son olarak Uşak Göktemren Türk Okçuluğu faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Geçen hafta sonu Kütahya’ da bir kardeşimizin davetine icabet ettik ve Geleneksel Türk Okçuluğunu tanıttık. İnşallah 8 Mayıs’ ta Ankara ve 21-22 Mayıs’ ta Kahramanmaraş’ta ki Geleneksel Okçuluk yarışmalarında Uşak Göktemren Türk Okçuluğu olarak yer alacağız. Mühendisinden eczacısına, öğretmeninden itfaiyecisine, memurundan doktoruna, sanayicisinden öğrencisine, talimlerimize katılmak isteyen, Geleneksel Türk Okçuluğu’ na gönül vermiş olan herkesi bekleriz. Geleneksel Türk Okçuluğunun tanıtılması, sevdirilmesi ve gelecek kuşaklara bu ata mirasımızı bırakmayı amaç edindiğimiz, Türk kültürüne ve değerlerine sahip çıkacak bir nesil arzulayan Göktemren’ in kapıları herkese ardına kadar açıktır her zaman.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER