UŞAK 15°C
Çok Bulutlu

BAKAN EROĞLU MÜJDELERİNİ VERDİ308 Görüntüleme

kategorisinde, 23 Haziran 2016 - 19:26 tarihinde yayınlandı

Q1 Q2 Q3 Q4

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu toplu açılış ve temel atma törenine katılmak için Uşak’a geldi.  Uşak Valiliği önünde Vali Ahmet Okur ve İl protokolü tarafından karşılanan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Ahmet Okur’u makamında ziyaret ederek Valilik şeref defterini imzaladı.

Ziyaretin ardından Valilik toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, birçok müjdeyle Uşak’a geldiklerini, kentte 42 milyon lira değerindeki 4 tesisin temel atma, 2 tesisin de açılış töreni yapacaklarını belirtti.

“Uşak’ta ilk defa sahur vaktinde 6 tane tesisin temel atma ve açılış programını gerçekleştireceğiz. Ayrıca buraya 120 milyon lira tutarındaki 18 adet yatırım müjdesi ile geldik.” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu; “Uşak’a 2 yılda 75 tane müjde verdik, bunun toplam maliyeti 476 milyon lira. Daha önce Uşak’a verdiğimiz 57 müjdenin 47 tanesi tamamlandı. Şimdi de Devlet Su İşleri  Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 4 tesisin temelini atacağız, 2 tesisin de açılışını gerçekleştireceğiz.  Uşak’a ne yapılsa azdır. Orman Genel Müdürlüğü, Uşak’ta muhteşem çalışmalar yapıyor. Orman köylerine sertifikalar vereceğiz. Bu çerçevede bu yıl 8 bin 500 dekar alanda ağaçlandırma yapacağız. 2 bin 500 dekar alanda erozyon koruma tesisi, 4 bin 750 dekar alanda orman rehabilitasyonu, bin dekar alanda mera ıslah alanı yapacağız. Ayrıca 77 bin 580 dekar alanda orman yetiştirme çalışması yapılacak buralardaki fidanlıklarda, bu yıl 520 bin fidan üretilecek. 300 dekarlık alanda bal ormanı kuracağız.”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Uşak’ın turizm açısında saklı bir cennet bahçesi olduğunu, Doğa Koruma Milli Parkların kente 2 müjdesi olduğunu anlatarak, şöyle devam etti; “Uşak’ta turizmde muazzam bir potansiyel var. Uşak’ta saklı cennet bahçeleri var, bu bahçeleri gün yüzüne çıkartarak dünyaya tanıtacağız. Tabiat turizmi, doğa turizmi, yayla turizmini geliştirmek için büyük bir seferberlik başlatıyoruz. Ulubey Kanyonlarını milli park olarak planlıyoruz. Ulubey kanyonlarını dünyaya tanıtacağız. Milli park için hazırlık başladı. Taşyaran Vadisi için daha önce söz vermiştik, tabiat parkı olarak ilan ediyoruz. Uşak’ta tabiat turizm mastır planı hazırladık. Bununda eylem planı hazır. Neticede buraya yapılacak çok şey var. Ne gerekiyorsa yapılacak ve en kısa sürede sözlerimizi yerine getireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2015 yılında EGEGEP projesini başlattıklarını ve proje kapsamında, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 25 milyar liralık 4 bin 547 tesis yapılacağını vurgulayan Eroğlu, “Bu projede Uşak’ta 39 tane baraj gölet, 49 sulama tesisi, 7 içme suyu tesisi tamamlayacağız. 41 dere ıslahı, 1 tane köprü inşa edeceğiz, 2 şehir ormanı, 3 tane bal ormanı ve  25 adet mesire alanı kuracağız.” dedi.

Toplantının sonunda Taşyaran Vadisi Tabiat Parkı ilanını imzalayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, vadinin artık tabiat parkı olduğunu söyledi.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER