UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

BAYRAM,ÇOCUKLUK ve SABIR388 Görüntüleme

kategorisinde, 21 Eylül 2016 - 13:55 tarihinde yayınlandı

Bir Bayram daha geçti kimine göre iyi kimine göre kötü,iyi geçirenler mutlu mesut oldular,kötü geçirenler ise gene bir bayram daha kötü geçti diye hayıflandılar,kendilerinden daha kötülerini düşünmeden,bir türlü bunun ortasını tutturamadık.

Bayramlar kaynaşma yardımlaşma,sılaırahim,küslerin,dargınların barışması için birer vesiledir ama kurban bayramı Hz.İbrahim’in sadakati ve Hz.ismail’in teslimiyetidir,yardımlaşmanın, paylaşımın,birlikte olmanın,inancın en yüksek noktaya ulaştığı dönemdir.Özellikle ülkemizin yaşadığı 15 temmuz hainliğinden sonra önemi ve özelliği birlikte olma duygusunun en yüksek seviyede olduğu bir bayram olması gerekirken fazla bir şey değişmemiş gene;küsler barışmamış, büyük ziyaretleri yerini tatil merkezlerine kaydırmış, insanlar birbirini arefe günü mezarlıkta görmüş daha ileri giden az olmuştur.

Çoğumuz ah nerde eski bayramlar der çocukluğumuzdaki bayramları özleriz ama hiç düşünmeyiz O bayramları bayram yapan neydi,O insanların saflığı,temizliği,birlikteliği,dürüstlüğü, sevecenliği olabilir mi?, yada bizlerin büyüyüp teknolojiye,hayat şartlarına ayak uydurmamız, kendimizden uzaklaşmamız yada kendimizi artık çocuk hissemememiz olabilir mi?

Dünün çocukları bugün baba,anne,amca,dayı,teyze,hala,dede,babaanne,nine oldular kendimize sorduk mu hiç;bizim büyüklerimizin dün bize yaklaştığı gibi biz bugünün çocuklarına yaklaşıyor muyuz sahipleniyor muyuz yoksa çekirdek aile kavramı içinde kaybolup gidiyor muyuz?

Bugünün dedeleri,nineleri,dayıları,amcaları,halaları,teyzeleri dünün büyüklerinin kendilerine davrandığı gibi bugün davranıyorlar;yoksa!!!!! farklımı yada biz büyürken içimizdeki çocuğu mezaramı gömdük,neden çocuklar gibi içten gülemiyor,konuşamıyor,sevemiyoruz,onlar gibi davranamıyoruz çevremiz ayıplayacak diyemi yoksa koca adama bak;çocuk gibi davranıyor demesinler diyemi?o;zaman biz daha çok bayramları çocukluğumuzdaki bayramlar gibi ararız,ne orta yaşın nede yaşlılığımızdaki bayramların tadına varırız hayatı kendimize zehirde ederiz.

Her bayram bir sabır değil midir?Ramazan bayramı bir ay oruç tutmak inanmak yanında sabır değil midir?,ana baba,akraba görmek için bayramları beklemek sabır değil midir?.ya kurban bayramı; kurbanlık almak,bayram günü onu kesmeyi beklemek,yüzmek,parçalamak,etini dağıtmak ve eti közlemek sabır işi değil mi* Evlatlarım gelsin el öpsün,onların kokusunu alıp sarılayım diye pencerede bekleyen veya gelemiyor ama seslerini duyayım diyen ana babaların gösterdiği sabır,bayramda ayrı kalıp sevdiğinden,eşinden, arkadaşından telefon bekleyip,sesini duymak isteyenlerin sabrı.

Keşke her sabır böyle olsa bazen üzücü bazen kırıcı bazende inanç gereği sabretmek lazım.Bazende sabrı hakedene göstereceksin haketmeyene sabrın olmayacak haddini bildireceksin.
Bazende karşındakinin sabrını zorlamayacaksın sabır vardır kısa sürer,sabır vardır; sevdiğinden,inancından,saygısından bittiğinde değil gemileri,değil o gemilerin demir attığı limanları o limanların olduğu şehirleri bile yakar.

Allah tüm İslam alemine birlik,dirlik ve sabır içinde bekleyip çocukca geçireceğimiz nice bayramlar hatta günler nasip etsin.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER