UŞAK 14°C
Parçalı Bulutlu

BİLİM SANAYİ SANAYİ TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜKLERİ 3. İSTİŞARESİ UŞAK’TA BAŞLADIpost_views_covae Görüntüleme

kategorisinde, 08 Nisan 2016 - 19:13 tarihinde yayınlandı

ÇÇÇÇÇÇÇÇ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde Bilim, Sanayi Teknoloji İl Müdürlükleri, bağlı ve ilgili kuruluşlar, Uşak Üniversitesi, meslek kuruluşları ve diğer paydaş kurum ve kuruluşların katılımı ile düzenlenen 3. Bölge İstişare toplantısı Uşak’ta başladı.

Uşak Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının açılış programına Vali Ahmet Okur, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, Bölge Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürleri ve sanayiciler katıldı.

Toplantının açılış programında konuşan Uşak Valisi Ahmet Okur, Uşak’ın ilklerin şehri olarak bilindiğini ifade ederek “İlimiz taşıdığı sanayi değerleri anlamında da bölgemizin önemli illerinden bir tanesidir” dedi.

Uşak’ta gelişmiş iki sanayi bölgesi, gelişmekte olan üçüncü sanayi bölgesi ve planlama aşamasındaki dördüncü sanayi bölgemiz ile Uşak’ın bölgede yatırımla ilgili düşünceleri değerlendirmeleri çok farklı yerlere götüreceğine inandığını belirten Vali Okur, “Hükümetimiz tarafından açıklanan son programda AR-GE ile ilgili ciddi planlamalar yapılarak, teşvikler hayata geçirildi. Ancak bölgesel anlamda teknolojinin çok daha fazla kullanıldığı ve yaygınlaştığı bir dönem geçirmiyoruz. Özellikle dünyadaki ekonomi savaşlarının teknoloji ile yapıldığını biliyoruz. Bu nedenle sanayide teknolojinin kullanılması gerektiğinin önemli olduğunun farkındayız. Ülkemizde her sektörde ciddi anlamda AR-GE faaliyetleri yürütülmeye başlanmıştır. Aslında savaş ve silah sanayisi ile bu alanlarda hizmet eden diğer yan alanlarda teknolojik gelişme anlamında dünyanın ilk beş ülkesi arasındayız. Özellikle insansız hava araçları ve bunların alt türevlerinde çok ciddi anlamda dünyanın önüne geçmiş bir yapımız var. Bu aslında Türk insanının, Türk beyninin kendilerine imkân tanındığında ve önü açıldığında, çok daha ileri noktalara kadar bu gelişmeleri götürebileceğinin ispatıdır” dedi.

Uşak’ta da teknolojinin sanayi üretimi dahil her alanda kullanılmasını arzu ettiğini ifade eden Vali Okur “Uşak sanayicisi yan sanayi ürünü üreticisi konumundan çıkıp yavaş yavaş nihai ürünleri üreten ve bunları dünyaya pazarlayabilen, markalılaşma yolunda ciddi çalışmalar yapmaktadır” dedi.

Vali Okur konuşmasının sonunda istişare toplantısının Uşak’ta gerçekleştirilmesinden dolayı memnuniyetini belirterek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve katılımcılara teşekkür etti.

Açılış programının ardından AR-GE Reform Paketi ile ilgili panel gerçekleştirilirken, toplantının ikinci gününde 2017-2021 Stratejik Eylem Planı sunumu yapılacak.

 

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER