UŞAK 26°C
Açık

BİR KAN BİR FİDANpost_views_covat Görüntüleme

kategorisinde, 13 Aralık 2014 - 16:35 tarihinde yayınlandı

10

BİR KAN BİR FİDAN KAMPANYASINDA AĞAÇLAR TOPRAKLA BULUŞUYOR

Türk Kızılay’ı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü “Bir Kan Bir Fidan” projesi kapsamında fidanlar toprakla buluşturuldu.

Yılda yaklaşık 20 bin ünite kan toplayan Kızılay Uşak Kan Merkezi Uşak Orman İşletme Müdürlüğü ile ortaklaşa, Uşak il genelinde kan bağışçıları adına 15 bin fidan dikimi gerçekleştirecek.

Merkez ilçeye bağlı Sorkun Köyünde belirlenen alanda yapılan fidan dikim töreni hakkında bilgisi veren Kızılay Uşak Kan Merkezi Birimi Sorumlusu Dr. Umut Bilgin Koçak, “Kanınız fidana, fidanlar ağaca. Her kan üç insanın hayatını kurtarıyor. Kan bağışçılarımız adına dikilecek her fidan, ormanlarda yeşeriyor, sizinle hayat buluyor” sloganıyla fidanlar dikimi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

“BİR KAN ÜÇ FİDAN BİR KAN BİR FİDAN”

Kızılay ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğiyle fidan dikimi gerçekleştirdiklerini kaydeden Koçak, “Bir Kan, Bir Fidan” kampanyası çerçevesinde yapmış olduğumuz bir ağaçlandırma çalışmasıdır. Uşak ve çevresinde ortalama 20 bin ünite civarında kan topluyoruz. Kan bağışlayan her gönüllü için bir fidan dikmeyi planladık. Bu amaçla 2014 yılında 15 bin, 2015 yılında 15 bin fidan dikmeyi planladık. Bu projenin sadece Uşak’ın güzelliğine yönelik değil, hem çevre bilincine ilişkin hem de halkımızın doğaya bağlılıklarını artırma adına yapılmış bir proje olduğunu düşünüyoruz. Uşak Orman İşletme Müdürlüğüne ve çalışanlarına yakın ilgileri ve destekleri için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bir Kan Üç Can, Bir Kan Bir Fidan” kampanyasını Türk Kızılay’ı ile Orman Bakanlığı arasında bir protokolle yapılmaktadır. Bu proje her yıl devam edecek.  Kan veren bir kişi hem üç can kurtarmış hem de karşılığında bir tanede fidan dikimine vesile olmuş oluyor.”  dedi.

YORUM YAZBENZER HABERLER