UŞAK 15°C
Az Bulutlu

BUĞDAYDA OPTİK SENSÖRLE GÜBRE TAVSİYESİ TARLA GÜNÜNDE YAPILDIpost_views_couxt Görüntüleme

kategorisinde, 31 Mart 2016 - 17:11 tarihinde yayınlandı

DSC_0480

BUĞDAYDA OPTİK SENSÖRLE GÜBRE TAVSİYESİ TARLA GÜNÜNDE YAPILDI

Uşak çiftçisi bundan sonra kendine daha yüksek maliyetlere mal olan, çevreye zarar veren, buğday ve arpa üretiminde kaliteyi düşüren azotlu gübre üretimini ihtiyaca göre yapacak. Uşak Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından alınan 6 adat optik sensörle azot ölçümü yaptıktan sonra, tarlaya ne kadar gübre atılacağına karar verecek.

Uşak Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Uşak merkez ve ilçelerinde kullanılmak üzere 6 adet optik sensör cihazı aldı. Bu cihazlarla tarlalarda ölçüm yapıldıktan sonra ihtiyaca göre gübre atılması sağlanıyor. Böylelikle, gübredeki fazla azot yüzünden tahılın protein oranının düşmesinin, çevre kirliliğini ve üretcinin gübrelemeye yüksek maliyet ayırmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

CİHAZLAR TARLA GÜNÜ’NDE DENENDİ

​Yeni alınan cihazları, “tarla Günü”nde denediklerini kaydeden Uşak Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Kahraman, “İl Özel İdaresi kaynağıyla İlimiz Merkez ve ilçelerine 6 adet optik sensör (Green Seeker) cihazı alınmıştır. Bu cihazlarla buğdayda ve arpada üst gübreleme için tarlada ölçümler yaparak azot tavsiyesi yapılmaktadır. Optik sensör cihazı ve uygulamalarını tanıtmak amacıyla Susuzören Köyümüzde tarla günü düzenlenmiştir. Susuzören Köyü önder çiftçilerinden Ömer Küçükakçay’a ait buğday tarlasında yapılan tarla gününe, Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden gelen konu uzmanları, İl Müdür Yardımcımız Mustafa Özen, İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli konu sorumlusu teknik elemanlar ve çiftçilerimiz katılmıştır. Tarla gününde cihazla ilgili konu uzmanları tarafından bilgi verilmiştir. Daha sonra optik sensörle tarlada ölçümler yapılmıştır. Ölçümler sonucunda çiftçimize bahar gübresi olarak yarısı sapa kalkma öncesi diğer yarısı başaklanma öncesi olmak üzere iki seferde(10+9) toplam dekara 19 kg amonyum nitrat(%33) gübresi kullanması tavsiye edilmiştir.  Önümüzdeki yıllarda da bu uygulamalar İl genelinde devam edecektir. Ayrıca bu cihazdan faydalanmak isteyen çiftçilerimizin ekimden önce İl/İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER