UŞAK 15°C
Az Bulutlu

BÜYÜK UŞAK KANYONLARI BELGESELİ YAPILDI399 Görüntüleme

kategorisinde, 07 Ocak 2017 - 13:04 tarihinde yayınlandı
Uşak Valiliği, Uşak Üniversitesi, Ulubey Kaymakamlığı ve Uşak İl Kültür Müdürlüğü’nün ortaklığında Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hazırlanan Büyük Uşak Kanyonları Belgeseli gala gösterimi UTSO Konferans salonunda yapıldı.
Gösterime Vali Ahmet Okur, Belediye Başkan Vekili Hakan Ulıudağ, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutan lbay Nedim Selbisu, İlçe Kaymakamları, daire müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Büyük Uşak Kanyonları projesinin yapım ve koordinatörlüğünü yürüten Doç Dr. Vedat Çakır, Büyük Uşak Belgesel Projesi’nin çekimlerinin yaklaşık 6 ay kadar sürdüğünü ifade ederek “Bu süre içinde 2662 plan kayıt alınırken, tüm bu ham kayıtlar yaklaşık 1 Terabyte 900 gigabytelık bir alan kapladı. Çalışma boyunca hem bölgenin tanıtımı için yapılan tespit çalışmaları hem de kamera arkası çalışmaları belgelemek üzere toplam 6 bin kare fotoğraf çekilerek arşivlendi” dedi.
Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran ise konuşmasında  Uşak Kanyonları Belgesel Projesinin Büyük Uşak Kanyonları hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olma özelliği taşıdığına dikkat çekerek Uşak’ın tanıtımı Uşak Üniversitesi desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi.
Gala gösteriminde konuşan Vali Ahmet Okur, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek Büyük Uşak Kanyonları Belgeseli’nin tanıtımı eksik olan Uşak’ın değerlerini ortaya çıkarmak adına bir başlangıcı olacağını kaydetti.
Uşak’ta doğa, tarih ve kültür turizminin belgesel ile canlanacağını ifade eden Okur, “Uşak ile ilgili yapılacak her türlü adımı destekliyoruz. Uşak ilimizin altı da üstü de Anadolu’nun önemli zenginliklerini ihtiva ediyor.  Bu anlamda Uşak’ın bugüne kadar tanıtılmamış değerlerin açığa çıkarılması anlamında çalışmalar yapıyoruz.. Büyük Uşak Kanyonlarında çok sayıda farklı tarihi değerler yer alıyor, bunun yanında kanyonun doğal güzelliği de var. Uşak’ın eksiği bu değerlerin tanıtılması. İli tanıtmak için de bu değerleri ortaya çıkarmak zorundasınız. Bu belgesel aslında bunun bir başlangıcı olacak. Uşak, yerli ve yabancı turistleri doğal ve tarihi değerleriyle kazanacak. Bunu sağlamada tanıtım çok önemli. Büyük Uşak Kanyonları Belgeseli ile başladığımız Uşak’ın tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartarak, hem ülke hem de il turizmine kazandırılmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda Blaundus Antik kentinde başlayacak kazı çalışmaları ile turizm hareketliliği sağlayacak yeni alanlar kazandıracağız. İlimizin tanıtımı açıcından önemli bir değere sahip olacak bu belgeselin yapımında emeği geçen herkese, yöre halına teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Ahmet Okur’un konuşmasının ardından 41 dakikalık Büyük Uşak Kanyonları Belgeseli gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından Vali Ahmet Okur projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim etti. Vali Okur, son olarak belgeselin çekimleri sırasında çekilen fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi.
img_20170107_135652img_20170107_135707img_20170107_135724img_20170107_135741img_20170107_135755img_20170107_135811img_20170107_135829

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER