UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

CHP DE ÖN SEÇİM Mİ YOKSA MERKEZ ATAMASIMIpost_views_covat Görüntüleme

kategorisinde, 06 Ocak 2015 - 14:11 tarihinde yayınlandı

CHP
“Ön seçim mi yoksa merkez ataması mı?” sorusu netlik kazanmıyor.

Geçtiğimiz aralık ayında toplanan CHP Parti Meclisi’nde genel meclisin aday belirleme kontenjanı arttırıldı. Yapılan değişiklik sonunda yüzde 15 olan merkez atama kontenjanı yüzde 20’ye çıkarıldı. Bu sayede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 110 milletvekili adayını belirlemek hakkına sahip oldu. Yüzde 5’lik genel başkanında atama yetkisi dikkate alındığında bu sayı 115 milletvekilini buluyor. “Ön Seçim” isteyen milletvekili aday adaylarının konuyu 20-25 Şubat tarihlerinde yapılması planlanan Parti Meclisi’ne taşıması ve ön seçim isteklerini belirtmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan 24.Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, “Merkez ataması bir ölçüde sağlıklı olmayabilir. Uşak’ta 6800 üyenin ortak akıl oluşturarak adayları belirlemesi daha sağlıklı sonuçlar ortaya koyacaktır. Bilindiği üzere seçim yönetmeliği ile %15 kontenjan merkez yoklaması ile belirleniyordu. Değişen yönetmelikle İzmir birinci bölgede merkez yoklaması ikinci bölgede ise ön seçim ile belirleme gibi bir durum ortaya çıkabilir” dedi.

Yapılan düzenleme ile Uşak’ta 1 milletvekili bulunan CHP’de birinci sıra adayını merkez ataması ile belirlenmesi yüksek bir ihtimal. Son karar ise 2 ayda bir toplanan Parti Meclisi’ nde değişiklik yapılmazsa 20-25 Şubat tarihlerinde verilecek.

YORUM YAZBENZER HABERLER