UŞAK 26°C
Açık

CHP LİLER MEDENİ KANUNUN KABUL GÜNÜNÜ KUTLADIpost_views_covpu Görüntüleme

kategorisinde, 17 Şubat 2015 - 22:14 tarihinde yayınlandı

dilek

 

CHP Uşak İl Örgütü, 17 Şubat 1926’da yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu nedeniyle İl Başkanlığında bir basın açıklaması yaptı. CHP Uşak İl Başkanı Ferit Celal Güray, medeni kanunun çağdaş medeniyetin alt yapısını oluşturan bir kanun olduğunu belirtti.

Türk Medeni kanunun kabulünün yıldönümünde CHP Uşak İl Örgütü parti binası önünde bir basın açıklaması yaptı ve lokma dağıttı. Basın açıklamasını okuyan İl Başkanı Güray şu ifadeleri kullandı:

“Çağdaş bir Türkiye yaratmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş bir Türkiye yaratmak için çeşitli devrimler yaptı. Bunların içinde en önemlilerinden birisi de “Medeni Kanun” dur. 17 Şubat 1926’da kabul edilen bir yasayla medeni kanun kabul edildi. Ben sizlere Medeni kanun’un maddelerini saymayacağım. Sadece mantığından bahsetmek istiyorum. İlki bu yasa çağdaş yapısını oluşturan bir kanundur.

İkincisi, kadınların ve kızların toplum içerisinde ve kanunlar karşısında eşit bir birey ve yurttaş sayılmasının güvencesidir.

Üçüncüsü erkeklerin egemen olduğu, kadının 2. Hatta 3. Sınıf bir varlık olarak kabul edildiği toplumda erkekle eşit haklara sahip olan bir birey olmasını sağlamıştır.

Dördüncüsü, kadına boşanma hakkı, kız çocuklarına mirastan eşit pay hakkı ve erkeklere tek kadınla evlilik zorunluluğu getirerek kadının insan olma özelliğine vurgu yapmıştır. Kısacası Osmanlı şeriat kültüründen gelen, kadını insan olarak yok sayan sadece çocuk doğuran, cariye kültürü ile erkeğin cinsel ihtiyacını karşılayan, bir meta olarak değerlendirdiği konuma düşmüştür.  İşte bu yönü ile çok değerlidir.

Güzeller güzeli Özgecan kızımızı bu yüzden kaybettik.  Güzel yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum.  Bizim dinimizin habercisi Hz. Muhammed’in kadını en yüce varlık olarak kabul eden şu sözünü unutmayalım; “Cennet anaların ayağı altındadır.”

”MEDENİ KANUNUNA SAHİP ÇIKIYORUZ”

 

CHP İl kadın Kolları Başkanı Seyhan Yazıcı da bir basın açıklaması yaparak Medeni kanuna sahip çıktıklarını belirtti. Yazıcı açıklamasında, “Medeni Kanunlar, insanların doğumundan ölümüne kadar tüm yaşam faaliyetlerini düzenleyen kanunlardır. Sosyal hayatta kişilerin birbirleriyle kurduğu ilişkilerin büyük kısmı, medeni hukuk içinde yer almakta ve medeni hukuk tarafından düzenlenmektedir. Bir toplumun kişilere verdiği değeri anlamak için Medeni Kanun’a bakmak yeterlidir” ifadesini kullandı.

Medeni Kanun 17 Şubat 1926’da yürürlüğe girdiğini kaydeden Yazıcı, “Türk Medeni Kanunu eski hukuk düzeninden tamamen farklı, çağdaş, laik ve yepyeni bir düzenleme ve anlayış getirmiştir. Medeni Kanunu’nun en belirgin yanı kişisel hak ve özgürlüklere kattığı anlamdır. Dönemin koşulları göz önüne alındığında, kadınlar açısından taşıdığı değer en önemli özelliğidir. Devrimci, laik ve demokratik yapısı ile kadınların eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesine sunduğu katkı çok önemlidir. Kadın erkek eşitliğine sağladığı katkı, eski mülkiyet anlayışı ve sistemin tümüyle terk edilmesi, yenilikçi yapısı, yurttaş kavramının altının çizilmesi, hiçbir sınıf ve zümrenin ayrıcalığını kabul etmemesi, birey ve toplum arasındaki dengeyi oluşturmaya çalışmasıyla, yaşadığımız coğrafyada örnek oluşturan toplumsal gelişme damgasını vurmuştur” dedi.

“Kazanılmış haklar korunmalı”

Medeni Kanun’un kabulünden bu yana geçen süre içinde kadınların, kazanılmış haklarını daha ileriye taşıma mücadelesini hep sürdürdüklerini, kadın birlikteliği ve gücü ile de ciddi kazanımlar elde ettiklerini söyleyen Yazıcı, “Bugün geldiğimiz noktada ise; kadın erkek eşitliğine inanmayan, kadın bedeni ve yaşamı üzerinde tahakküm kuran, kadınları toplumsal hayattan uzaklaştıran bir ideolojik saldırı ile karşı karşıyayız. Bu süreçte deneyimlerimizi paylaşmak, gücümüzü bir araya getirmek, ortak eylem ve ortak söylemde buluşmak oldukça önemlidir. Medeni Kanun’un kabul edilişinin yıldönümü olan bu günde; kazanılmış hakların korunması ve yeni hakların elde edilmesi mücadelesinde, üstümüze düşeni yapmaya ve haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu yoldan asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, kadın dayanışmasının gerekliliği adına İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği’nin açtığı “Medeni Kanununa Sahip Çıkıyoruz” imza kampanyasına desteğimizi sunuyoruz. Birleşe birleşe kazanacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha sonra lokma dağıtımı ve imza kampanyası ile etkinlikler tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:uşakport

YORUM YAZBENZER HABERLER