UŞAK 27°C
Az Bulutlu

ÇİÇEKÇİLERİN 14 ŞUBAT İSYANIpost_views_covbv Görüntüleme

kategorisinde, 12 Şubat 2015 - 19:58 tarihinde yayınlandı

FOTO

14 şubat sevgililer günü sevgililer ve çiçekçiler için sabırsızlıkla beklenen gün oldu. 14 şubat sevgililer günü  çiftlerin yüzünü güldürken, çiçekçilerin isyanına neden oldu. Uşak Fotoğrafçılar Odası Başkanı Ömer Önal, il dışından gelen işportacıların oda üyesi çiçekçilerin işini engellediğini öne sürerek, işportacıların engellenmesi için Uşak Belediyesi’ne yazılı başvuru yaptıklarını açıkladı.

14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Uşak Fotoğrafçılar Odası Başkanı Ömer Önal, odasına kayıtlı üyelerin hakkını sonuna kadar arayacağını belirtti.Önal,“Bilindiği üzere özel günlerde kentimize il dışından gelerek işportacılık yapan kişilerin esnafımızı mağdur ettiği ve esnafımızın hakkını gasp ettiği bilinmekte. Uşaklı esnaflar kentten kazandıkları karşılığında kirasını, vergisini, personelinin maaşını ödemesine rağmen; il dışından Uşak’a gelen diğer satıcıların yaptıkları satışlardan elde ettikleri kazancın herhangi bir resmi kaydı bulunmamakta ve devlet vergi kaybına uğramaktadır.

Uşak Fotoğrafçılar Odası olarak; geçtiğimiz günlerde esnafımızın yaklaşan 14 Şubat Sevgililer günü nedeniyle benzer mağduriyetleri yaşamaması için Uşak Belediyesi’ne il dışından gelen kimselerin satış yapmasına müsaade edilmemesi için dilekçemizi sunduk. Uşak Belediyesi’nin konuya hassasiyet göstereceğine ve kentinin esnafını mağdur etmemek için gerekli çalışmaları ve de denetimleri yapacağına inanıyoruz” diyerek işportacıların engellenmesini istedi.

Sevgililer Gününde çiçek fiyatları aynı kalacak

“Uşak’ta faaliyet gösteren çiçekçi esnafımızla ilgili de özellikle 14 Şubat gibi özel günlerde vatandaşlarımızın çiçek fiyatlarında artış yaşandığı yönünde şikayetlerine ve serzenişlerine tanık oluyoruz” diyen Önal sözlerine şöyle devam etti: “Ancak odamız tarafından belirlenen çiçek fiyatları neyse normal zamanlarda olduğu gibi özel günlerde de aynı tarife uygulanmakta. Örneğin bir adet gülün fiyatı 5-10 TL arasında satılmakta, Orkide çiçeği yine çeşitlerine göre 10 TL ile 100 TL arasında fiyatlandırılmakta ve çiçek demetleri adını verdiğimiz buketler de 10 TL’den başlayıp müşterinin talebine göre ilave edilen çiçekler oranında fiyatı belirlenmektedir.”

Korsan çiçek satışları engellensin

Tarife dışına çıkılmasının mümkün olmadığı gibi vatandaşlar tarafından yapılan şikayet başvurularını değerlendireceklerini ve gerekli yaptırımları uygulayacaklarını söyleyen Uşak Fotoğrafçılar Odası Başkanı Ömer Önal, “Uşaklı vatandaşlarımızın bu anlamda gönüllerinin rahat olmasını istiyoruz. Çiçekçi esnafının bir başka sıkıntısı da sadece özel günlerde bazı alışveriş merkezlerinde ve izinsiz açılan stantlarda da çiçek satışı yapılmasıdır. Bu satışların ekmeğini bu işten kazanan çiçekçi esnafını mağdur etmeye yönelik olduğunu düşünüyoruz. Oda olarak sonuna kadar üyelerimizin hakkını arayacağız” dedi.

Ömer Önal açıklamasının sonunda 14 Şubat Sevgililer Gününü kutlayarak, sevgiliye verilebilecek en anlamlı hediyenin de gül olduğunu söyledi.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER