UŞAK 10°C
Az Bulutlu

ÇOCUK BEDENİME DOKUNMA YÜRÜYÜŞÜpost_views_coves Görüntüleme

kategorisinde, 02 Nisan 2016 - 0:41 tarihinde yayınlandı

T4(1) T3(1) T1(3) T2(2)

Çocuklara karşı yapılan cinsel istismara isyan

Son günlerde ülkemizde sıkça görülen çocuklara karşı yapılan cinsel istismarlara karşı yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.

Uşak Belediyesi önünde toplanan, KESK, Eğitim Sen, CHP, ADD üyesi yaklaşık 700 kişi ellerinde pankartlarla ve sloganlar atarak Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü. Burada basın açıklamasını Eğitim Sen kadın Sekreteri İsyan Can okudu.

“HERGÜN YENİ BİR CİNSEL İSTİSMAR HABERİ GELİYOR”

Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerde kalan 9 ve 10 yaşlarındaki 45 erkek öğrencinin, etüt öğretmeni M.B. tarafından cinsel istismara maruz kaldığı haberlerine hemen hemen her gün bir yenisi ekleniyor.

Türkiye’de ne yazık ki kamu denetiminden uzak dini vakıflar ve kuruluşlar aracılığı ile eğitim adı altında yapılan faaliyetlerin sonuçları can yakmaktadır. Diyarbakır’da kaçak Kuran Kursunda çıkan ve 6 çocuğun yaşamına mal olan yangından sonra Karaman, Aydın, Osmaniye ve Uşak’ta yaşanan cinsel istismar vakaları, gönüllülük adı altında dini eğitim veren kurum ve kuruluşlarla ilgili kamu denetimine ne kadar ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

 “ÇOCUKLARIN TÜM HAKLARI İHLAL EDİLİYOR”

“Türkiye’de çocuk haklarından bahsetmek bile başlı başına sıkıntılı bir konu haline gelmişken, ülkemizde çocuk haklarını merkezine almayan politikalar üretildiğini kaydeden Can, “Özellikle son yıllarda artan çatışmalar, bu çatışmalarda öldürülen çocuklar, başta yaşam hakkı olmak üzere çocukların çocuk olmalarından kaynaklı sahip oldukları tüm hakların ihlal edildiğini göstermektedir. Ülkemizde yargı kararları ve uygulamaları cinsel istismara uğrayan çocuklara ne yazık ki istismarcılar kadar zarar vermektedir. Bu konuda olan birçok olay örtbas edilmekte cinsel istismar suçu işleyen sanıklar adeta yargı kararları ile korunmaktadır. Yetmezmiş gibi Diyanet, verdiği fetvalarla çocuk istismarı konusunda erkek egemen düzenin çürümüşlüğünü ortaya koymayı görev edinmiş haldedir” dedi..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun, Ensar Vakfı ve tacizci öğretmeni, “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” sözleriyle sistematik olmayan tecavüzü suç saymadıklarını itiraf ettiğini kaydeden İsyan Can açıklamasına şöyle devam etti: ”Hükümet bütün kurumları ve yandaş medya aracılılığı ile canhıraş bir şekilde Ensar Vakfı ve tecavüzcü öğretmeni aklama telaşına düşerek, neredeyse cinsel istismara uğramış çocukları suçlayacak bir pozisyon almıştır. Ancak çürümüş sistemlerinin kokusunu örtbas edemeyeceklerdir.

“CEMAAT EVLERİNE SES ÇIKARMIYOR ATATÜRK’Ü HEDEF ALIYORLAR”

Bu süreçte günlerdir ülke gündeminde ilk sıralarda olan dini vakıf ve cemaat evlerinde yaşanan cinsel istismarlar hakkında hiç ses çıkarmayanların Atatürk’ü ve Atatürkçülüğü hedef alan açıklamalar yapması dikkat çekicidir. Eğitim ile ilgili olarak attıkları her adımda eğitim biliminin temel ilkelerini ayaklar altına alan, çocuk hakları sözleşmesine aykırı eğitim politikalarına destek veren ve bütün bunları “medeniyet değerleri” olarak pazarlamaya çalışan bu çağ dışı zihniyeti anlamak için eğitimde ırkçı, mezhepçi ve ayrımcı uygulamalara bakmak yeterlidir.

Türkiye’de kamusal, bilimsel, demokratik ve laik eğitim hakkı mücadelesinin yürütenler olarak insanlığın ortak evrensel değerlerine meydan okuyan, çocuk istismarcılarına tek söz söylemeyip, Atatürk ile uğraşarak gündem yaratmaya çalışanları, “medeniyet değerleri” diyerek savaş açtıkları laik bilimsel eğitim anlayışına saygı duymaya davet ediyoruz.”

Bizler; bu ve benzeri vakaların bir daha yaşanmaması için kalıcı çözümlerin bir an evvel hayatageçirilmesini, hukukun tecavüzcüleri korumak yerine adaleti tesis etmesini ve Ensar Vakfı başta olmak üzere denetimden uzak olan dini vakıf ve cemaat evlerin kapatılmasını talep ediyoruz. “Bir kereden bir şey olmaz” anlayışı içerisinde olan Aile ve Sosyal Politikalar bakanını istifaya davet ediyoruz.

Dün Akşam saatlerinde Diyarbakır’daki bombalı terör eyleminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyor. Ülkemizde bir an evvel barış ortamının sağlanması ve bu katliamların sona ermesini istiyoruz.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER