UŞAK 10°C
Az Bulutlu

DAVA ADAMI MEHMET AKİF ERSOY VE İSTİKLAL MARŞINI ANLAMAKpost_views_couzb Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mart 2016 - 18:38 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Uşak Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 2 Mart 2016 tarihinde “Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’nı Anlamak” adlı konferans gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde yapılan konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Çifci, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Karayaman, konuk konuşmacı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta ilk olarak Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ve çalışmalarını anlatan bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Gösterimin ardından konuşan Prof. Dr. Nurullah Çetin İstiklal Marşı’nın milli mücadele yıllarında milletin ortak duygularını, ümitlerini, milli birlik ve inancını bir arada tutabilecek güçte bir eser olduğuna vurgu yaparak “İstiklal Marşımız, bütün Türk milletinin ortak mutabakat metnidir. Bizi millet yapan temel bileşenlerimizden biridir. Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin üzerinde kurulduğu toprakların savaşla tekrar vatan yapılmasının bir belgesidir, devlet ve vatanımızın tapusudur. Zira bu metin, Türk milletinin var olma yok olma mücadelesinin en kızıştığı bir dönemde, Türk’ün tarihe karşı direniş kararlılığının zirvede olduğu bir sırada üretilmiş Türk millî ruhunun ortak heyecanının, ortak iradesinin, ortak hassasiyetinin bir ürünüdür.”dedi.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Dalkıran, konuşmasından dolayı Prof. Dr. Nurullah çetin’e teşekkür ederek üniversitemiz adına plaket verdi.

Prof. Dr. Nurullan Çetin konferansın ardından kitaplarını imzaladı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER