UŞAK 17°C
Gök Gürültülü
Son Dakika Haberler
  • 16:48

DENEYİMLİ CİLDİYE UZMANI MEDİCAL PARK’TApost_views_covhx Görüntüleme

kategorisinde, 09 Şubat 2016 - 20:49 tarihinde yayınlandı

 

za

 

Medikal Park Uşak Hastanesi Cidiye Kliniği’ne yeni bir isim daha ekledi. Uzm.Dr.Özgür YÜRÜKER hasta kabulune başladı.

Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Uzm.Dr.Özgür YÜRÜKER uzmanlığını Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamlamıştır. Medikal Park Ailesi’ne katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade den Uzm.Dr.Özgür YÜRÜKER, tüm bölgeye hizmet veren bir ailenin çatısı altında çalışacak olmanın kendisine gurur verdiğini ifade ederek, “Bundan önce devlet kadrosunda verdiğim hizmeti burada da en iyi şekilde sürdüreceğime inanıyorum” dedi.Tüm deri hastalıklarının tanı ve tedavisi yanı sıra Akne,Egzema,Sedef Hastalıkları,Benlerin değerlendirilmesi ve takibi,Saç Hastalıkları,Mantar Hastalıkları,Cinsel Temas ile Bulaşan Hastalıkların Tanı ve Tedavisi, Kozmetik uygulamalar (Peeling, Botox, Mezoterapi, PRP, Dolgu) ile ilgilenmektedir.

Şekilsiz ve Büyük Benlere Dikkat!

Benler; melanosit denilen renk hücrelerinin oluşturduğu yapılardır. Çoğu kişide sayıları 1 ila 40 arasında değişmektedir. Vücudun her yerinde gözlenebilirler. Bir kısmı doğuştan, bir kısmı ise sonradan ortaya çıkarlar. Ciltle aynı hizada olabilecekleri gibi deriden kabarık, üstünde kıl gelişen formlarda bulunabilirler. Kişide ben gelişeceği doğumdan önce planlanmıştır, çoğu da ilk 20 sene içinde gelişir.

Uzm.Dr.Özgür YÜRÜKER;Benlerde oluşabilecek değişikliklerin kanserleşme açısından uyarı niteliği taşıdığına dikkat çekerek “Asimetri, kenar düzensizliği, değişik renk tonlarında olma, üzerinde kabuklanma, kanama, kaşıntı, çevresinde kızarıklık, kıllanma artışı, boyutta anormal artış gibi belirtilerden biri veya birkaçı gözlenen benler cerrahi olarak çıkarılarak histopatolojik incelemeye tabi tutulmalıdır” diye konuştu.

Benlerin incelenmesinde klinik muayenenin yanı sıra benin büyütülerek görünmesini sağlayan dermatoskop isimli cihazdan da faydalanılır. Muayene ve dermatoskopik inceleme sonrasında şüpheli ben saptanırsa cerrahi olarak o ben uzaklaştırılır ve patolojik incelemeye gönderilir. Benlerin uzaklaştırılması, ben açısından risk teşkil etmez. Hasta, bende bulunan riske göre, 3 ila 12 ay arasındaki periyotlarla takip edilir.

Cilt Sağlığı İçin Alınacak Önlemler

Öncelikli olarak güneş koruyucunun önemi vurgulanmalıdır. En az 30 faktörlü güneş koruyucular, dışarı çıkılmadan 20 dakika önce sürülmeli ve her 2 saatte bir tekrarlanmalıdır.

Özellikle çocuklarda güneş koruyucu kullanımına önem verilmelidir. 6 aylıktan itibaren koruyucu kullanmasına başlanmalıdır.

Güneş koruyucu kullanırken kulaklar, ayak sırtı ve enseye sürmeye dikkat edilmelidir.

Geniş şapka ve güneş gözlüğü kullanımına önem verilmelidir. Güneşin yoğun olduğu 10.00 ila 16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarıda bulunmamaya özen gösterilmelidir.

Çocukluk çağında ciddi güneş yanığı geçirilmesinin çok sayıda atipik ve normal ben gelişimine neden olduğu ispatladığından dolayı, güneş koruyucunun önemi bir kat daha artmaktadır.

Mevcut benlerinin şekillerinde değişiklik, büyüme, kanama ve sertlik hissettiğiniz zaman vakit kaybetmeden bir cilt hastalıkları uzmanına başvurun.

 

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER