UŞAK 27°C
Az Bulutlu

DERSİM SÜRGÜNÜ NÜ ANLATAN FİLM UŞAK TA ÇEKİLDİpost_views_cowqn Görüntüleme

kategorisinde, 06 Aralık 2014 - 15:43 tarihinde yayınlandı

zerfilm15

DERSİM SÜRGÜNLERİNİN FİLMİ UŞAK’TA ÇEKİLDİ

Yakın tarihimizde yaşanan Dersim Sürgünlerini konu alan “Zer” adlı filmin bazı sahneleri Uşak Tren Garı’nda çekildi. Yönetmen Kazım Öz, uzun metrajlı filmin Kültür Bakanlığı’ndan yapım desteği aldığını açıkladı.

Tarihi Uşak Tren Garı, film yapımcı ve yönetmenlerinin gözdesi olmaya devam ediyor. 1938 yılında yaşanan yakın tarihimizin en dramatik olayalarından birisi olan Dersim İsyanından sonra yaşanan sürgün olaylarını anlatan Zer filminin gece istasyon ve tren çekimleri Uşak’ta yapıldı.

Yaklaşık 60 kadar Uşaklı figüranın rol aldığı filmin Uşak çekimleri 7 saat kadar sürdü. Zer filminin başrol oyuncularının gizli tutulduğu çekimde rol alan Uşaklı figüranlar, çekim süresi boyunca çok keyifli saatler yaşadıklarını söylediler.

Daha önce Fotoğraf, Uzak, Son Mevsim: Şavaklar, Fırtına ve Bir Varmış Bir Yokmuş filmlerine imza atan yönetmen ve senarist Kazım Öz’ün altıncı uzun metrajlı filmi olan yapım hem Köprüde Buluşmalarda hem de Kültür Bakanlığı’ndan yapım desteği alan bir proje. Zer kelimesinin Kürtçede sarı ve ciğer manalarında kullanıldığını belirten Yönetmen ve senaryo yazarı Kazım Öz, filmin 2015 yılı Mayıs ayı gibi sinemaseverlerin beğenisine sunulacağını açıkladı.

“DERSİM ACILARI YENİDEN YAŞANIYOR”

Film, Amerika’da tahsil gören Dersim sürgünü bir delikanlının ülkesine gelerek geçmişini araştırması üzerine kurulduğu öğrenildi. Yıllar önce vefat eden babaanesinin çocukken kendisine anlattığı öykülerden yola çıkan genç adam, Dersim’den sürgün geldikleri Afyon’dan araştırmaya başlar. Filmde hiç görünmeyen babaannenin tüm ailesi Dersim İsyanı sırasında öldürülmüş, kendisi de rütbeli bir subaya evlatlık verilmiştir. Dersim’i ve ailesini hiç unutmayan babaanne bu yaşadığı olayları küçük yaştaki torunun anlatır. Torun ABD’den gelerek babaannesinin anlattıklarını hayal eder. Geriye dönüş olarak süren film, torunun Dersim’e kadar uzanan yolculuğunu anlatır.

UŞAK İSTASYONU DOĞAL BİR FİLM PLATOSU

Filmin senaryosunu da kendi yazan Yönetmen Kazım Öz, kendisinin de Tunceli (Dersim) Pertek ilçesinden olduğunu belirtti. Öz, “Filmimiz, Kültür Bakanlığı destekli. Kendim de Dersimli olduğum için yakın tarihte yaşanan bu dramatik olayı anlatmak istedim.  Uşak Tren Garı’nda çektiğimiz gece sahneleri Afyon’da geçiyor. Ancak Uşak Tren Garı’nın bozulmamış tarihi dokusu ile muhteşem bir film platosu olduğunu düşünüyorum. Uşak’a ilk kez geliyorum. Ama inanın, şimdiye kadar en rahat çalışma ortamını ekibimle Uşak’a bulduk. Filmde oyuncu ve set ekibi olarak yaklaşık 50 kişi var. Ama figüran olarak katkıda bulunan insanların yeteneğine de hayran kaldım. Bizi hiç üzmediler. Uşak’ta ki buharlı tren için çekimlerinin bu kadar kolay çekileceğini düşünmemiştim” yorumunu yaptı. Ödüllü yönetmen Kazım Öz, Uşak hakkında bilgiler edindiğini ve ileride, baştan sona konusu Uşak’ta geçen bir film çekmeyi düşündüğünü de sözlerine ekledi.

‘UŞAK TREN GARI’ SİNEMACILARIN VAZGEÇEMEDİĞİ BİR MEKÂN

Uşak Tren garı, çok iyi ışık alması, tarihi dokusu, her zaman bakımlı olması ve film çekimleri için istenen standartlarda olması nedeniyle yapımcı ve yönetmenlerin vazgeçemediği bir mekân haline geldi.

Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın “Eğreti Gelin” adlı filmi, Kerem Alışık’ın oynadığı “Aşk Mahkumu”, Levent Kırca’nın oynadığı “Koyver Kendini Gitsin” ve “Ateşin Düştüğü yer”, Berdan Mardini’nin başrolünde oynadığı “Kurşun Yarası” dizisi, Mahzun Kırmızıgül’ün yönettiği ve baş rolünü oynadığı diğer rollerde, Talat Bulut, Mert Turak, yer aldığı ve yeni gösterime giren, “Mucize” filmi, pek çok belgesel ve müzik klibi Uşak Tren Garı’nda çekildi.

YORUM YAZBENZER HABERLER