UŞAK 17°C
Az Bulutlu

SIRÇALIK MAĞARASI BAKANLIK’ÇA İNCELEMEYE ALINACAKpost_views_covid Görüntüleme

kategorisinde, 26 Ocak 2016 - 23:55 tarihinde yayınlandı

125240537

Devlet Sırçalık Mağarasına sahip çıktı

Sırçalık Mağarasını devlet koruması altına aldı. Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneğinin koruma talebini değerlendiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şube Müdürlüğü Haziran ayında mağarayı inceleyeceklerini resmen duyurdu.

Banaz İlçesi Ulupınar Köyü Boduç Damları mevkiindeki, sarkıt ve dikitleriyle görenleri büyüleyen Sırçalık Mağarası, resmen devlet korumasına girdi. Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneğinin koruma talebini değerlendiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şube Müdürlüğü, derneğin mağarayı koruma talebinin dikkate alındığını belirterek, Haziran ayı içerisinde Uşak’a gelerek mağarada inceleme yapılacağını resmi bir yazı ile bildirdi.

“MUTLU VE GURURLUYUZ”

Uşak Tanıtım ve Kültür Gönüllüleri Derneğinin Uşak’ın tarihi değerleri ve doğal güzelliklerini korumak ve tanıtmak amacıyla kurulduğunu belirten Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Murat Öntuğ, ilk çalışmalarında amaçlarına ulaştıkları için mutlu ve gururlu olduklarını dile getirdi.

Öntuğ, “Derneğimizin amacına ulaşması için gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm yönetim kurulu üyesi ve dernek üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi. Mağarada birkaç inceleme yaptıktan sonra korunması için çalışmalara başladıklarını kaydeden Öntuğ, “Birkaç hafta önce, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şube Müdürlüğüne yazılı olarak başvurarak, mağaranın korunmasını talep ettik. Birkaç gün önce Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hayrettin Yıldırım imzası ile bir cevap geldi. Cevabi yazıda, “Koruma talebimizin kabul edildiği, Sırçalık Mağarası’nın çalışma programına alınarak Haziran 2016 yılında Uşak’a gelerek incelemelerde bulunacaklarını “belirttiler. Tabii bu cevaptan çok mutlu olduk” ifadesini kullandı.

ARPACI’DAN TAM DESTEK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Mağara Koruma Şube Müdürlüğü’nden gelen cevap üzerine Banaz Belediye Başkanı zafer Arpacı ile görüştüklerini kaydeden Öntuğ görüşme ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Biz Sırçalık Mağarası’nın korunma altına alınacağını öğrenince Banaz Belediye Başkanı Sayın Zafer Arpacı ile görüştük. Sayın Arpacı, gelişmelerden haberi olmadığını ve bizden duyduğunu belirterek çok sevindiğini söyledi. Sayın Arpacı, Banaz ilçesinin tanıtımı için derneğimize her türlü desteği vereceğini de bize bildirdi. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Dernek olarak Uşak’ın tarihi değerlerini ve doğal güzelliklerini bulup tanıtmaya çalışırken, bu amacımızı valilik belediye başkanlığı İl Özel İdaresi gibi kurumlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz.  Yönetim Kurulu ve üyelerimizle bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış değerleri ortaya çıkarmak için tüm Uşak’ı tarıyoruz. Uşak Üniversitesi öğretim görevlileri ile de işbirliği yapıyor, akademisyenlerimizin bilgilerinden istifade ediyoruz. Korunması gereken tüm Uşak değerleri konusunda da resmi girişimlerimiz sürecek.”

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER