UŞAK 13°C
Parçalı Bulutlu

DEVŞİRME ANAYASA İLE BİR MİLLET YÖNETİLEMEZpost_views_covjz Görüntüleme

kategorisinde, 07 Mayıs 2016 - 14:42 tarihinde yayınlandı
çambel çççççç
Yeni Türkiye Vakfı(YENTÜV) Genel Başkanı Arif Altunbaş, bugün gerçekleşecek “Milletin Anayasa Hakkı” konferansı için Uşak’a bir gün önceden geldi. Anayasa sürecini değerlendiren Başkan Arif Altunbaş, Türkiye’de bir anayasa yapım süreci olduğunu ve yıllardır bu sürecin yılan hikayesine döndüğünü, son olarak da komisyonda çıkartılan gerginliklerle sürecin tıkandığını belirtti. Türkiye’nin hala despot ve darbeci bir anayasa ile yönetilmeye çalıştığını aktaran YENTÜV Genel Başkanı Arif Altunbaş, bu nedenle devletin üst erklerinin birbirleriyle çatışma halinde olduğunu ifade etti.
Başkan Altunbaş, “Anayasada birçok eksik ve çelişen nokta var. Bu noktaların giderilmesi için yeni bir anayasa gerekiyor. Bir grup muhalif de anayasa çıkmaması için ellerinden geleni yapıyor. Bugün askerin ve polisin silah kullanma yetkileri bile oldukça sınırlı. Bunun gibi anayasada birçok boşluk yer alıyor.” açıklamalarında bulundu.
MİLLETİN RUHUNA UYGUN BİR ANAYASA
Milletin olan yeni bir anayasanın yürürlüğe girmesi gerektiğini kaydeden Arif Altunbaş, “Yeni çıkacak anayasa, milletin ahlakına, dinine, kültürüne, geleneğine karşı değil, bu ülkenin ve milletin anayasası olsun. Dışarıdan devşirilme, kopyalanma anayasa değil, bu milletin özünden, ruhundan, kendinden meydana gelen bir anayasa olsun ve bu anayasa bu milleti yönetsin.” dedi.
Uşak halkının bu konuda bilinçlendirilmesi amacıyla “Milletin Anayasa Hakkı” konferansının düzenleneceğini belirten Başkan Altunbaş, konferansın bir anlamda da istişare ve kamuoyu yoklaması olacağını ekledi.
BU ANAYASA İLE PKK BİTECEK
Komisyonda yaşanan gerginliklere de değinen Altunbaş, “Fransızların bir sözü var. İşlerinizi yapmak istemiyorsanız, komisyona sevk edin derler. Anayasanın çıkmasını istemeyenler komisyonda gerginlik çıkartıyorlar. Çünkü komisyonda bin tane ayrı anlayış var ve hiçbiri bir noktaya gelmek istemiyor. Yani bu anayasa çıkarsa PKK biter. Bu anayasa çıkarsa meclisteki kavgalar biter, hakaretler biter. Yani bir partinin başkanı bir bakana küfredecek, hakaret edecek, hatta cumhurbaşkanı ve başbakana ve de halka beton kafalı, göbeğini kaşıyan adam gibi aşağılayacak bütün o konuşmalar tarihe gömülecek, bu saçmalıkları artık yapamayacak. Barış olacak, kardeşlik olacak. Türkiye’nin bugünü ve yarını için insanlar birbirleriyle dayanışma içerisinde olacak, yeni Türkiye yolunda yürünecek. İşte bir grup da bu nedenle yeni anayasayı istemiyor.” dedi.
TAMİR ETMEK GEÇİCİ ÇÖZÜMDÜR
Yeni anayasayı istemeyenlerin kim olduklarının belli olduğunu söyleyen Başkan Altunbaş, “Amerika’dan, Rusya’dan veya Avrupa’dan kültür ve düşünce olarak beslenen, bu milletin ana damarlarını ve karakterini kabul etmeyenlerdir.” şeklinde konuştu. Anayasadaki boşlukların ve sorunların eklenen madde ve yapılan düzenlemelerle giderilmesinin mümkün olup olmadığına yönelik kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtlayan Başkan Altunbaş, ” Kanuni Sultan Süleyman’ın anayasasını şu anda uygulayamayız. Çünkü birçok değişimler oldu. Veya Fransız ihtilalinde yapılan anayasayı uygulayamayız. Biz yeni ve gerekliliklere uygun bir anayasa uygulamak mecburiyetindeyiz. Bizim anayasa kültürümüz batıdan çokça öncesine dayanmaktadır. Fatih’in Fatihname Kanunnamesine, Kanuni Sultan Süleyman’ın Kanuni oluşundaki sırra baktığımızda, kanunlara göre hükmetmeleri ve kanun koyuculukları ön plana çıkmaktadır. Biz Hristiyan toplumdan aldığımız anayasa ile Müslüman toplumu yönetmeye kalkarsak bu Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer. Bozuk bir arabayı ne kadar tamir ederseniz edin, yine arıza çıkartması ve bir yerden patlak vermesi kaçınılmazdır. Bu nedenle, biz tamir etmek yerine, yeni ve her şeyiyle bizim olanı ortaya koymalıyız.” ifadelerini paylaştı.
BİZ SELÇUKLUDAN BU YANA BAŞKANLIKLA YÖNETİLDİK
Başkan Altunbaş, “Türkler, Selçuklulardan bu yana başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Alparslandan tutun, Melikşah’tan, Osmanlı’dan tutun bu zamana kadar hep başkanlık sistemiyle yönetildik. Mustafa Kemal de başkandı. İnönü de başkandı. Burada önemli olan, milletin bekası ve ülkemizin, hatta coğrafyamızın geleceği için yapılacak olanları, gerek Selçuklu’da gerekse Osmanlı’da olduğu gibi istişare heyeti, meşveret gibi başkanı denetleyecek bir kurulun birlikteliği ile yapılmasıdır. Bu hususta başkanlık sistemi Türk kültürüne ve geleneğine, milli yapımıza en uygun sistemdir.” açıklamalarında bulundu.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER