UŞAK 19°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler
  • 16:48

DİKKAT: ASANSÖR ÖLÜM TEHLİKESİpost_views_covaz Görüntüleme

kategorisinde, 06 Aralık 2015 - 0:14 tarihinde yayınlandı

asansorde-kirmizi-alarm-10968

Uşak Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü, Belediye İşhanı nın asansörünü tehlikeli olduğu gerekçesiyle mühürleyerek hizmete kapattı. Uşak’ta asansör bakımlarıyla ilgili kontrollerde ilginç bir durum yaşandı. Uşak Belediyesi imar İşleri Müdürlüğü, Belediye İşhanında bulunan asansörü, can güvenliği olmadığı gerekçesiyle mühürleyerek hizmet dışı bıraktı.

Ulu Cami karşısında bulunan Uşak Belediye İşhanınında; Uşak Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Mezarlıklar Müdürlüğü, Elektrik Mühendisleri Odası, Uşak Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, BİLSEM ve çok sayıda ofis ve işyeri bulunuyor. Vatandaşlar ise çok sıkıntı çektiğini belirterek, “Koca işhanının asansörünü yaptıracak bir kimse yok mu? Burada çok mağdur oluyoruz. Engellisi yaşlısı var. Birisi bu asansörle ilgilensin” şeklinde yakındı.

UŞAK’TA ASANSÖRLERİN ÇOĞU TEHLİKELİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 05 Kasım 2011 tarih ve 28160 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’ne göre 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren asansörlerin yıllık kontrollerinin TS EN ISO IEC 17020 standardına göre akredite olup A Tipi Akredite Muayene Kuruluşları tarafından yapılması zorunluluğu getirildi. Son bir yıla kadar asansörlerin teknik kontrolü, Türkiye Makine Mühendisleri Odası (TMMO)Uşak Şubesi tarafından yapılmaktaydı. Ancak, Uşak belediyesi bir yıldır teknik kontrol işini bir özel firmaya verdi. Makine Mühendisleri Odası Uşak Şube Başkanı Ozan Bayık, Uşak merkezde 3 bin 500 civarında asansör olduğunu belirterek, yapılan teknik muayenelerde aralarında önemli kamu kurumlarının da bulunduğu pek çok bina asansörünün can güvenliği açısından tehlikeli olduğun dikkat çekerek, vatandaşları uyardı.  2012 yılında çıkarılan asansör işletme ve bakım yönetmeliği çerçevesinde, asansörlerin yıllık kontrolü zorunlu haline getirildiğini belirten Türkiye Makine Mühendisleri Odası Uşak Şubesi Başkanı Ozan Bayık, “İlk olarak mevzuata göre asansörün bakımından, güvenliğinden bina sahipleri ve bina yöneticileri sorumludur. İkinci sorumlu belediyelerdir. Bu asansörlerin periyodik kontrollerinin yerine getirilmesi için belediyeler, bir muayene kuruluşu ile protokol imzalamalıdır ve kontrollerin yerine getirilmesini sağlamaları gerekiyor” dedi.

YÜZDE 65 KIRMIZI ETİKET

Asansör kontrollerinin az olduğunu belirten Bayık, ”Uşak’ta sadece merkez ilçede  3 bin 500 asansör olduğunu tahmin ediyoruz. Bunlardan ne kadarı kontrolden geçti* Bilemiyoruz. Şu anda kontroller özel bir şirket tarafından yapılıyor. Ancak, odamız kontrol ettiği dönemlerde, Uşak’ta Yaptığımız kontrollerde, asansörlerin yüzde 65’i şu an itibari ile kırmızı etiket dediğimiz, güvenli değil anlamına gelen sınıfa girmekte. Yüzde 20’si sarı etiket dediğimiz ufak tefek eksikliklerle birlikte güvenli hale getirilebilir asansör. Yüzde 15’u da yeşil etiket yani güvenli olarak kullanılabilir durumda. Bu oranlar güvenlilik anlamında çok olumlu bir tablo göstermiyor. Kırmızı etiketlilerin içerisinde kamu binaları da var. Burada yapılması gereken en önemli şey, özellikle bina yöneticilerinin asansörlerin periyodik kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Binalarda herhangi bir asansör kazası olması dâhilinde, asansörde herhangi bir eksikliği ya da bir ihmali olması durumunda bina yöneticileri birinci dereceden sorumludur. Belediyelerin bu konuda yeteri kadar bilgilendirmesi uyarması gerekiyor. Binaların çok tehlikeli olan asansörleri iptal edilmesi gerekiyor. Çünkü herhangi bir vatandaşımızın başına can ve mal açısından bir sıkıntı gelmemesi için önemli” dedi.

BİLGİLENDİRMEYİ ARTIRMALIYIZ

Asansörlerin hepimiz için yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyleyen Bayık, şöyle konuştu: ”Asansörlerin güvenli kullanım konusunda yıllık kontrollerin yapılması ve eksiklerin giderilmesi konusunda herkesten yardım istiyoruz. Bu anlamda Uşak Belediyesi ve tüm STK’larla iş birliği yapmaya hazırız. Afiş çalışması, seminer gibi çalışmalarla Uşak halkını bilinçlendirebiliriz. Son dönemde, Vatandaşlar biraz da olsa bilgileniyor ve son zamanlarda yıllık kontrol için gelenlerin sayısı artmaya başladı.’’

KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖRLERE KESİNLİKLE BİNMEYİN

Kontroller sonucunda 3 çeşit etiketlenme yapıldığını belirten TMMO Uşak Şubesi Başkanı Ozan Bayık, ”Bunlar kırmızı, sarı ve yeşil. Birazda trafik lambalarını andıran bir uyarı sistemi var. Kırmızı etiketler, asansörün tehlikeli olduğunu, güvenli olmadığını ifade ediyor. Sarı etiket, eksiklikler giderildikten sonra güvenli bir şekilde kullanılabileceğini ifade ediyor. Yeşil etiket ise, güvenli olduğunu ifade etmektedir. Vatandaşlarımız kırmızı etiketli asansör gördüklerinde binmemeli. Asansörde kırmızı etiket almış bina sahipleri ve bina yöneticileri, eksiklikleri kısa sürede giderip yeşile döndürmelidir’’ dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER