UŞAK 22°C
Parçalı Bulutlu
Son Dakika Haberler

DİKKAT: NEDİR BU DOMUZ GRİBİpost_views_covao Görüntüleme

kategorisinde, 14 Ocak 2016 - 17:42 tarihinde yayınlandı

12540619_1115245588488023_4101785542717487476_n

NEDİR BU DOMUZ GRİBİ
Son haftalarda gündemden düşmeyen domuz gribi Türkiye’de ilk kez 2009 yılında görüldü. Bir zamanlar sadece domuzları hasta eden bu virüs bugün insan sağlığını tehdit ediyor.

Domuzlarda hastalığa yol açan bir mikrorganizma olan influenza tip A virüsünün insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır.

Virüs daha önce insanlarda hastalığa yol açmamakta, sadece domuzlarda görülmekteydi ancak mikrorganizmadaki değişime bağlı olarak ortaya yeni bir formu (influenza tip A H1N1) çıkmıştır. İlk kez 2009 yılında saptanan domuz gribi H1N1 şu anda ülkemizde en sık görülen grip virüsüdür
Medical Park Uşak Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Ferit SARI,”Genel olarak grip bu mevsimde artıyor zaten. Grip ve domuz gribi için dikkat edilmesi gerreken noktalar aynı olmakla birlikte genel olarak şunlara dikkat çekebiliriz. Gripli kişilerle yakın temasta bulunmamak ve çok sık tokalaşmamak uygun olabilir. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.Yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Eğer öksürük ile beraber ateş, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı gibi ağır bir tablo varsa hastaneye müracaat etmek gerekir. Domuz gribi solunum yolu ile bulaşıyor. Özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana geçiyor. Kuluçka süresi ise 1-3 gündür.
Ağır Zatürreye Gidebiliyor
Domuz gribi çok hafif grip belirtileriyle de seyredebilir. Bazen de ağır zatürreye kadar giden ve ölümle suçlanabilen tabloya dönüşebilir. Hastalığın insandaki belirtilerin grip ve grip benzeri hastalıkların semptomlarıyla aynı olduğunu kaydeden Dr. Ferit SARI, “Koltuk atından ölçülen 38 derece ve üzeri ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, titreme ve halsizlik, nadiren kusma ve ishal, bu belirtilerdendir” diye konuştu.
Kimler Yüksek Risk Altında
“Domuz gribi nedeniyle hastaneye yatış ve ölüm riski yüksek olan kimseler; 5 yaş altı çocuklar, gebeler, her yaş grubundan astım, KOAH, kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalığı bulunanlar, bağışıklığı baskılanmış olanlardır” .
Domuz Gribi (Influenza A/B -H1N1) testi Medical Park’ta
Biyokimyasal testlerle sınırlı oranda güvenilir tanı koyulmaktayken, virüsün varlğı tesbit edilmekte ve alt tipleri belirlenmektedir.

Aşı Olmak Ne Kadar Etkili?
İnfluenzaya karşı inaktive virüs aşısı geliştirilmiştir. Aşı hastalığın ağır geçmesini ve komplikasyonlarını önler. Aşı bir sezon önce dolaşan virüsler temel alınarak hazırlanır. Aşının etkinliği virüsün antijenik yapısını hızlı değiştirmesi nedeniyle ancak %70-90 düzeyindedir.
Kimler Aşı Olmalı?
65 yaşın üzerindekiler,
Yaşlı bakım evinde kalanlar,
Astımlı çocuklar, kronik kardiopulmoner hastalığı olanlar,
Diyabet, renal bozukluk ya da immun yetmezliği olanlar,
Uzun süreli aspirin tedavisi alanlar (Reye Sendromu olasılığı),
İnfluenza sezonunda gebeliğinin ikinci ya da üçüncü trimesterinde olacak kadınlar,
Grip virüsünü riskli gruplara taşıyabilecek kişiler: sağlık çalışanları, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar, ev ziyareti yapanlar, grip açısından riskli kişinin ev halkı,
HIV ile enfekte kişiler mutlaka aşı olmalıdır.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER