UŞAK 15°C
Az Bulutlu

DİYABET OKULU MEZUNLARINA DİPLOMA VERİLDİpost_views_covav Görüntüleme

kategorisinde, 11 Mayıs 2016 - 21:16 tarihinde yayınlandı
22
Uşak Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Uşak Devlet Hastanesinde bireysel ve günlük eğitimlerin yanı sıra grup eğitimleri şeklinde dört yıla yakın süredir hizmet veren diyabet okulu mezunları diplomalarını aldılar.
Teknolojik gelişmeler nedeniyle hareketsiz yaşamın yaygınlaşması, yaşam tarzının değişmesi ve bunlarla birlikte yaşam süresinin uzaması gibi nedenlerle Türkiye’ de diyabetin(şeker hastalığı) son 12 yılda %90 ve obeziteninse %44 oranında artması nedeniyle kurulan diyabet okullarında katılımcılara hastalık sürecinde yapılması gerekenlerin püf noktaları anlatılıyor. Diyabet hastalığı olanların hastalıklarının daha ağır geçmemesi amacıyla eğitim alarak bilgilendirildiği diyabet okulları, dört yıla yakın zamandır Uşak’ta hizmet veriyor.
Uşak Devlet Hastahanesi’nde mezunlar için yapılan diploma dağıtımına katılan Endokrinoloji Uzmanı Ziynet Alphan Uç, diyabetin, dünyada  ve ülkemizde çok sık görülen ve hayat boyu devam eden bir hastalık olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, “Araştırma sonuçları, diyabette hasta eğitimi olmadığı zaman, diyabete bağlı gelişen hastalıkların dört kat daha fazla ortaya çıktığını göstermektedir. Bu sebeple Uşak Devlet Hastanesi olarak tüm diyabetlilere günlük bireysel eğitimlerin yanında ‘diyabet okulu’ eğitimlerimizde grup eğitimleri verilmektedir. Diyabet okulunun amacı diyabetli bireylerde sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazandırmak, diyabette ilaç ve insülin kullanımını en doğru şekilde uygulamalarını sağlamak, diyabetin kısa ve uzun dönem komplikasyonlarını önlemek için gerekli becerileri kazandırmaktır.” açıklamarında bulundu.
Diyabet okulunda eğitimleri, endokrin uzmanı, dahiliye uzmanları, diyabet hemşireleri, diyetisyen ve psikologlardan oluşan eğitim kadrosu veriyor. Diyabet okulu eğitimlerine isteyen diyabetli hastalar ve yakınları katılabiliryor. Okul kayıtlarıysa diyabet eğitim hemşireleri tarafından yapılıyor.
Diyabet okulundan mezuniyet belgesini alan Ilgaz Akıncı aldıkları diyabet eğitimden dolayı oldukça mutlu olduklarını ve diyabet hastalığının ciddi takip gerektirdiğini söyledi. Akıncı, “Hastalıkla birlikte yaşam sürdürmek için kuralları iyi bilmek gerekiyor. Bunu da diyabet okulunda öğrendik. Ayrıca bu hastalığın tedavisi için il dışına gitmek zorunda kalmadığımız için hastanedeki uzmanlara, çalışanlara ve idarecilere teşekkür ederim” dedi.
Kamu Hastahaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın Atlı, “Hastanemizde hizmet veren diyabet okulunda dört yıllık süreçte yaklaşık 1500 diyabet hastasına eğitim verdik. Son yıllarda bu alandaki çalışmalar oldukça ön plana çıkmaya başladı. Diyabet eğitimi diyabetli bireylerin, diyabetin yaşamları üzerindeki etkilerini ve davranışlarını nasıl değiştireceklerini ayrıntılı bir şekilde kavramalarını sağlar. Eğitimin sürekliliği ve bilginin güncellenmesi gerekir.” şeklinde konuştu. Amaçlarının hastalara diyabeti tanıtmak, nasıl yöneteceklerini öğretmek ve organ hasarı olmadan daha konforlu yaşamalarını sağlamak olduğunu kaydeden Yalçın Atlı, ” Bu eğitime katılan tüm katılıcılara ve eğitim veren uzmanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER