UŞAK 29°C
Parçalı Bulutlu
DOLAR
5,7150
EURO
6,3433
ALTIN
276,10
BIST100
95.522

DOĞU TÜRKİSTAN YÜRÜYÜŞÜ1615 Görüntüleme

kategorisinde, 12 Ocak 2019 - 20:41 tarihinde yayınlandı

Uşak Kardeşlik ve Dayanışma Platformu Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Uşak Belediyesi önünde başlayan yürüyüş  15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda son buldu.

Yürüyüşe birçok sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin yanı sıra Uşak halkı da yoğun ilgi gösterdi.

Yürüyüşün ardından 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda Kardeşlik ve Dayanışma platformu adına Alperen Ocakları Uşak İl Başkanı Mehmet Sezer ve Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Erşidin Erkin basın açıklaması yaptı.

Alperen Ocakları Uşak İl Başkanı Mehmet Sezer’in açıklaması şu şekilde:

“Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Hemşehrilerim,

Uşak Kardeşlik ve Dayanışma Platformu olarak, dünyanın neresinde bir zulüm varsa onu duyurmaya, dünyanın neresinde bir mazlum varsa onun çığlığı olmaya çalıştık bugüne kadar.

Gün oldu Mısır’daki İhvanlar için toplandık, gün oldu Gazze’nin sapan taşlı çocukları için yandı yüreklerimiz. İşte bugün de altmış yıldır Çin işkencesi diye Dünya literatürüne geçmiş işkence metotlarına her yıl yenilerini ekleyerek Doğu Türkistan’daki kardeşlerimiz üzerinde uygulayan Çin’e “Onlar bizim kardeşlerimiz” demek için toplandık. Hz. Ali’nin sözüyle “Zulmü durduramıyorsak bari duyuralım” diye.

“Haksızlık ve zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır” diye.

“En büyük cihad zalimin karşısında dikilip sen haksızsın” diyebilmektir diye.

“Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltmelidir. Eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltmelidir.  Buna da gücü yetmiyorsa hiç olmazsa kalbinden zalimlere buğzetmelidir.” diye

“Şüphesiz Allah adaleti, iyilik yapmayı, akrabaya yardım etmeyi emreder” diye. (Nahl:90)

“Müminler birbirlerini sevmede, birbirlerine karşı sevgi ve merhamet göstermede tek bir beden gibidir. O bedenin bir organı acı çektiği zaman bedenin diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateş çekerler” diye.

Allah Rasulü nasıl ki hicretinden sekiz yıl sonra muhteşem sahabe ordusuyla vatanı Mekke’ye geri döndüyse bize de bir gün geri döneceğimiz vatandır Doğu Türkistan.

Evet, büyük Türk milletinin ana vatandır, ata vatandır, ruh vatandır Doğu Türkistan.

Doğu Türkistan Uygur Medeniyetinin beşiğidir.

Türk’ün ilk Daru-l İslamıdır.

Kaşgarlı Mahmut’tur, Doğu Türkistan; Yusuf Has Hacib’tir.

Ehl-i Sünnet itikadının öncüsüdür, İmam Maturudi’dir.

Osman Batur’da hürriyet aşkıdır Doğu Türkistan.

“Ben Türk’üm, Türk hürriyetsiz olmaz” diyen Şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nda yarım bıraktırılmış hayaldir.

Üstad Abdurrahim Karakoç’un dilinde

“Havada yıldız, dağda kar, dört mevsim ötede bahardır üşüyen. Her dağ yamacında mezar, her köyün bağrında pınar, kökü Türklük olan çınar”dır Doğu Türkistan.

Minarelerde buz tutmuş ezandır,

Yaylalarda yağmalanmış töredir.

Yolların hasretle bittiği, gözyaşlarının gönül tasına aktığı yerdir. Bozkurt ilidir, fakat çakallara in olmuştur nicedir.

Sevgili Uşaklılar, biz bu programı Doğu Türkistan’daki zulmü sizlere duyurmak için tertipledik. Şu anda aramızda oradan iki yıl önce, üç yıl önce, beş yıl önce gelmiş; zulmün, işkencenin ve soykırımın canlı şahitleri var. 72 yaşındaki annesi hapiste olan, eşi hapiste olan, çocuklarından iki yıldır hiçbir haber alamayan, ailesinin tamamı toplama kamplarında tutulan Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz var. Ben sözü onlara bırakmak istiyorum. Katılımınız için hepinize teşekkür ederim. “

 Zülfikar Ali’nin açıklaması şu şekilde:

“Doğu Türkistan’daki günahsız yere kamplara atılan ve katliam gören kardeşlerimizin sesini duyurmak için yola çıktık. Onların seslerini bütün Türkiye’deki Türk kardeşlerimize duyurmak istedik. Şu anda Doğu Türkistan’daki Uygur Türk’ü kardeşlerimize yönelik baskılar ve zulüm her geçen gün artıyor. Her gün binlerce Doğu Türkistanlı kardeşimiz ölüyor. Şu anda  5 milyon Doğu Türkistanlı kardeşimiz hapishanelerde. 600 binden fazla kız kardeşimize Çin’in Nazi kamplarında kısırlaştırma ilacı verdiler. 2 yaşından büyük çocukların hepsini temelden eğitmek için Çin’in iç bölgelerine götürdüler. Çin’in Nazi kamplarında kız kardeşlerimiz, bizim namusumuz çıplak ve kelepçeli halde tutuluyor ve tecavüze uğruyor. Sizin bundan haberiniz var mı?

Doğu Türkistan’da Soykırım Var

Filistin’de Yemen’de zulüm var bunu hepimiz biliyoruz. Peki ya Doğu Türkistan ? Doğu Türkistan’da zulüm değil ölüm var. 10 sene içerisinde 10 milyon Uygur Türkü kardeşimizi öldürdüler, yok ettiler. Yine öldürmeye devam ediyorlar. Her gün yüzlerce, binlerce kardeşimiz ölüyor veya tutuklanıyor. Peki sebebi ne? Türk bayrağının bulunduğu tişörtü giymeleri dahi onların 5 sene içerde kalması için yeterlidir. Evlerimizdeki bıçaklar mutfağımıza zincirli haldedir. Bıçaklar denetim altında ve üzerinde kimlik numaraları yazıyor. Bıçaklar bulunduğu yerden çıkarılıp zinciri koparıldığında onun için de 5 sene ceza alabiliyorsunuz. Çünkü suç unsuru olarak sayılıyor. Bizim buradaki arkadaşımızın ailesinden 40 kişi hapishanede. Bu sadece bir kişinin ailesi ve akrabası. Suçları ise Türkiye’ye 15 gün gelip kalmaları. Hepsine ayrı ayrı 5 ile 10 sene arasında hapis cezası verildi. Başka bir arkdaşımızın 72 yaşında annesi dahi 10 sene ile içeri atıldı. Arkadaşımız 4 tane çocuğunun nerede olduğunu bilmiyor. Benim eşimi 13 gün önce 5 sene ile içeri attılar. Çocuklarımdan ise haberim yok. Doğu Türkistan’da soykırım var. Ancak biz başkalarına teröristiz. Namusumuzu, ailemizi, kardeşlerimizi koruduğumuz için terörist sayılıyoruz.

Kardeş Aile Projesi Adı Altında Her Eve Çinli Ajan

Kardeş aile projesi adı altında her eve Çinli ajan yerleştirdiler. Ailelerin erkekleri yok. Çünkü hepsini Çin’in nazi kamplarına attılar. Bu evlere yerleştirilen Çinliler bizlerin bacılarımızın, kardeşlerimizin yataklarına, namuslarına kadar uzandılar. Bunlar namaz kılmanızı, Kuran okumanızı ibadet yapıp yapmadığınızı denetliyor.

Zulme Sessiz Kalmayalım

1933 yılında Doğu Türkistan’ın 13 milyon nüfusu varken, Türkiye’nin 14 milyon nüfusu vardı. Şuan Türkiye’nin 80 milyondan fazla nüfusu var. Doğu Türkistan’ın ise 25 milyon nüfusu var. Bundan 10 yıl önce 35 milyon nüfusumuz vardı. Şu anda 25 milyona kadar geriledi. Doğu Türkistanlılar topraığını dinini kanını koruyarak şehit oldular. Hiçbir yere kaçmadan sizlerin bize emanet bıraktığınız topraklar sahip çıkmak için şehit oldular. Doğu Türkistan Türk toprağıdır. Kardeşlerinizin, sizin toprağınızdır. Hepimiz bir olalım. Hem kan kardeşiyiz hem din kardeşiyiz. Doğu Türkistan’da yaşanan zulme sessiz kalmayalım. Çevremizdeki insanlara bu zulmü anlatalım. Doğu Türkistan bizim ata toprağımız sahip çıkmamız gerekiyor, sahip çıkmak zorundayız. Bizler hem kan kardeşi hem de din kardeşiyiz. Filistin, Yemen bizlerin bir kere namusu ise Doğu Türkistan iki kere namusumuzdur.

Program Doğu Türkistan için yapılan dua ile son buldu.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER