UŞAK 15°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

DÜNYA DİYABET GÜNÜpost_views_covme Görüntüleme

kategorisinde, 16 Kasım 2015 - 15:48 tarihinde yayınlandı

555

Diyabette doğru tedavi,doğru beslenme,düzenli kontrol, düzenli egsersiz ile sağlıklı bir ömür sürebilirsiniz

Her yıl 14-21 Kasım tarihleri arası Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun işbirliğiyle düzenlenen Dünya Diyabet Günü, diyabet hastalığı açısından dünya çapında bir bilinç geliştirmeyi amaçlayan diyabet dünyasının en önde gelen farkındalık kampanyasıdır.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Taner BABUR;”Yaşamın her döneminde ortaya çıkabilen, tedavi edilmediği takdirde ciddi organ hasarlarına neden olabilen diyabet, 21. yüzyılda toplum sağlığını tehdit eden en ciddi kronik hastalıklardan biri olup”,hastalığın tedavisinin kişisel çaba ile kontrol altına alınabileceğini ifade etti.

 

Diyabet kan sekeri yüksekliği ile seyreden, vücudumuzdaki pankreas adi verilen salgı bezinden yeterli miktarda insulin hormonu üretilememesi ya da insulinin vücutta etkili kullanılamaması sonucunda ( insulin direnci) gelişen ve ömür boyu suren bir hastalıktır.

 

Diyabeti düşündürecek olan başlıca şikâyetler:

 

ü    Sık idrara çıkma

ü    Ağızda kuruluk, aşırı susama

ü    Halsizlik yorgunluk

ü    El ve ayaklarda yanma, karıncalanma hissi

ü    Mide bulantısı, kusma

ü    Kilo kaybı, acıkma hissi

ü    Ciltte kuruluk kasıntı

ü    Yaraların geç iyileşmesi

ü    Sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu

ü    Bulanık görme

ü    Cinsel sorunlar

 

Gizli seker ( prediyabet),tedavi edilmesi gereken bir durumdur

 

Halk arasında gizli seker olarak adlandırılan prediyabet; kişinin açlık sekerinin 100-125 mg /dl arasında olduğu durumdur. Bu değerler tanıyı diyabet olarak koydurmaz ancak seker yükleme testi ( OGTT) yapılarak altta yatan gizli seker tanısı ortaya çıkarılabilir. Bu kişiler tip 2 diyabet için adaydır, bu kişilerde 10yil içinde tip 2 diyabet gelişebilir.

Uzm.Dr.Taner BABUR,tıpkı diyabet hastaları gibi gizli sekeri olanlar kişilerde kalp damar hastalık riski taşımaktadır. Prediyabeti olanlar yasam ve beslenme tarzı değişikliği ile diyabet olmayı önleyebilir

Evde seker olcumu hakkında ise;’’ insulin kullanan seker hastaları sabah, öğlen, aksam ve gece olmak üzere günde 4 kez olcum yapmalıdır. Kan sekeri düşürücü hap kullanan hastalar haftada 2 gün, günde 2 kez kan sekeri olcumu yeterlidir.’’ dedi.

 

Organlarda Hasarlara Yol Açıyor

Diyabet beraberinde pek çok ciddi sağlık sorununu getirebiliyor. ” kalp damar rahatsızlıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, göz damarlarında ciddi değişiklikler, böbreklerde zamanla önemli hasarlara yol açabilen bir hastalıktır. Diyabetik ayak yaraları da sık görülen şikâyetlerdendir.

Diyabet tedavisinde; ilaç tedavisi,  tıbbi beslenme tedavisi, egzersiz(fiziksel aktivite), ve eğitim ayrılmaz dörtlüdür. Nasıl masa bir bacağı olmadan işe yaramıyorsa, bu tedavilerde ancak beraber uygulanırsa amacına ulaşır.

Beslenme Çok Önemli

Üç ana ve en az üç ara öğün olacak şekilde; sık sık, az az beslenmeye ve öğün atlamamaya dikkat edilmeli. Diyabette sağlıklı ve önemli olan kişiye göre beslenme programı hazırlanmasıdır. Ve şunlarda daima aklımızda bulunmalıdır.

  • Beyaz ekmek yerine glisemik indeksi düşük kepekli veya yulaflı ekmek,
  • Pirinç yerine bulgur,
  • Meyve suyu yerine meyve tüketerek,
  • Öğünlerde bol salata ve bir porsiyon pişmiş sebze yemek
  • Haftada 3-4 porsiyon kuru baklagil yemek.

hastalık üzerinde olumlu yönde etkisi olacaktır.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER