UŞAK 10°C
Az Bulutlu

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜNE DAVETpost_views_couxg Görüntüleme

kategorisinde, 01 Ekim 2015 - 10:49 tarihinde yayınlandı

saglık

Uşak Halk Sağlığı Müdürlüğü ”3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” sebebiyle tüm Uşak Halkımızı düzenleyecekleri  yürüyüşe davet etti.

 

Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.

Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftamn 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

5-17 yaş grubu için İsc kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan

aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir,

Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.

Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsamz ineceğiniz yerden bir —iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.

Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.

Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek İçin düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.

Bakanlığımız tarafından yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması ‘i sonuçlarına göre toplumumuzun %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayal Programı’nın B.6 başlığının İçeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır.

Fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önemlidir. Bu kapsamda “Sağlık İçin Hareket Et sloganı ile 2 Ekim Cuma günü saat 16:00’da Belediye önünden başlanarak Atatürk Anıtı önüne kadar Müdürlüğümüz personeliyle birlikte yürüyüş etkinliği yapılması planlanmıştır.

Yürüyüşümüze tüm halkımız davetlidir.

Uşak Halk Sağlığı Müdürlüğü

YORUM YAZBENZER HABERLER