UŞAK 26°C
Sisli
Son Dakika Haberler

“DÜNYA’DA YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR”post_views_cover Görüntüleme

kategorisinde, 16 Aralık 2015 - 18:21 tarihinde yayınlandı

 

av1 av2

“DÜNYA’DA YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR”

DİTAV İstanbul Şubesi Başkanı Aydoğan Ahıakın , Diyarbakır’ın son 4 yılda çözüm süreci ile birlikte Turizm ve Sanayi sektörlerinde büyük bir ivme yakaladığını; ancak son 6 ayda yaşanan olaylar nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu,  Bosna, Kosova, Suriye, Irak, Mısır ve Afganistan gibi dünyanın farklı yerlerinde yaşanan iç karışıklık, savaş ve olayların tarihi ve kültürel eserlere büyük zarar verdiğini; özellikle İslam coğrafyasındaki eserlerin büyük zarar gördüğünü, Suriye’deki iç savaşta UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan altı tarihi mekanın, Irak’ta 1991’de Körfez savaşı ve Amerika’nın müdahalesi, Mısır’da arap baharı ile tarihi eserlerin hedef olarak seçildiğini, Yugoslavya’nın parçalanmasıyla 255 caminin zarar gördüğünü, Sırp-Kosova savaşında 207 caminin zarar gördüğünü, Dünya’da yaşananlardan Türkiye olarak ders çıkarmamız gerektiğini belirtti.

AHIAKIN , Temmuz ayında Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin “Dünya Kültür Mirası”  olarak tescil edildiğini böylece Türkiye’nin listedeki varlık sayısının 14’e yükseldiğini, 82 burçtan oluşan yaklaşık 5.5 kilometre uzunluğunda olan Diyarbakır Surlarının dünyadaki en eski yapılardan olduğunu,  Dicle’nin kıyısında kurulmuş verimli ve bereketli topraklar olduğunu, Diyarbakır Kalesinde  anlatan Ahıakın, yaşanan olaylar sebebiyle Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Kültürel Mirasına girmesinin sevincini yaşayamadıklarını belirtti.

“DİYARBAKIR’DAKİ TARİHİ YAPILAR TÜM İNSANLIĞIN MİRASIDIR”

Av. Aydoğan Ahıakın, Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfının kuruluş amacının Diyarbakır’ı tarih ve kültür yapısı ile tanıtmak olduğunu şehrin tanıtımı için 1990 yılından beri Türkiye’ nin farklı şehirlerinde etkinlikler düzenlediklerini vakfın tanıtım ve kültürle, üniversite öğrencilerine karşılıksız burs ve yardımlaşmayla ilgili bir çok faaliyetlerinin bulunduğunu aktardı.

AHIAKIN: “ Diyarbakır’daki tarihi yapılar tüm insanlığın mirasıdır, Akkoyunlular zamanında 1500 yılında Sultan Kasım tarafından yaptırılan Şeyh Mattar Cami daha çok minaresiyle ün yapmıştır. Bu minarenin dört ayağı 4 islam mezhebini simgelemektedir. Dünyaca ünlü olan  Dört ayaklı Minare’yi ayakta tutan sütunlardan ikisi olaylar neticesinde zarar gördü. Zarar gören tarihi eserlerden biri de yine Sur ilçesinde bulunan Tarihi Paşa Hamamıdır.“

Kurşunlu Caminin yakılması ile gelinen noktada siyasilere büyük bir sorumluluk düştüğünü, Sur’da yaşanan olayların derhal son bulması gerektiğini, 1516-1520 yılları arasında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olan Kurşunlu Cami’de  (Fatih Paşa Cami) çıkan yangın sebebiyle tarihi mirasımızın yok olduğunu  ifade etti.

“YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR”

Aydoğan AHIAKIN: “Bir açık hava müzesi kadar zengin tarihi eserlere sahip olan Sur ilçesinde tarihi ve kültürel mirasın korunması için vakit kaybetmeksizin siyasilerin, kurumların  ve sivil toplum kuruluşlarının daha fazla sorumluluk alarak harekete geçmeleri gerekmektedir; aksi takdirde tarihi ve kültürel mirasımızı ne yazık ki kaybetme tehlikesi ile karşılaşabiliriz. Tarihi ve kültürel mirasın korunması için Sur’da alınması gereken tedbirler için yarın çok geç olabilir” dedi.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER