UŞAK 17°C
Az Bulutlu

DÜNYADAKİ İSLAMIN BAŞKENTİ TÜRKİYE VE ORTA DOĞU ÜZERİNDE OYNANAN HİBRİT HARP REZİLLİKLERİ – 1post_views_covbw Görüntüleme

kategorisinde, 17 Mart 2016 - 9:46 tarihinde yayınlandı

DSC_7634

DÜNYADAKİ İSLAMIN BAŞKENTİ TÜRKİYE VE ORTA DOĞU ÜZERİNDE OYNANAN HİBRİT HARP REZİLLİKLERİ – 1
Barış ile savaş arasındaki çizgi eskiden olduğu gibi kesikli değil, bir süreklilik gösteriyor. 21.inci yüzyılda hiçbir ülke savaşta mı barış ortamında mı olduğunu açık olarak ifade edebilecek durumda değildir.
Genelde orta doğuda özelde ise Irak ve “Arap Baharı ” süreciyle başlayan halk hareketlerinin Suriye’de bir iç savaşa evrilmesi devlet ve devlet dışı aktörlerin de çatışmaya müdahil olmasıyla karmaşık bir stratejik/siyasi resim ortaya çıktı. Kitle iletişim araçlarının yoğun bilgi bombardımanı medya ve akademiden yükselen yorum ve değerlendirmelerin çokluğu, çeşitliliği ve çoğu zaman zıtlığı doğası gereği zaten karmaşık ve bulanık olan güvenlik ortamının anlaşılmasını zorlaştırmaktadır..
1. Küreselleşme
2.Yetersiz kaynaklar
3. İklim degişimi
4.Kötü Yönetimler
5.Ölümcül silahlar
6. Terör ve suç örgütlerinin yayılışı
7.Güvenlik ortamının kirlenişi, ruhsal ve fiziksel yıpratıcılığı daha karmaşık hale gelmiştir..
Uluslar arası Politikanın asli unsuru olan devletler arasında nasıl konuşuyorlar, hangi dili kullanıyorlar. Olayların tam ortasında olan kişiler dahi sanıldığından daha çok ve daha sık yönünü/oryantasyonunu kaybedebiliyor ..
PKK’nın, DAEŞ’in içindeki devletler 2014 den beri Ukrayna’nın doğusundan devam eden olayların nasıl isimlendirmek gerekiyor. Ukrayna ordusu hangi ülke ile savaşıyor, Rusya’ya karşımı içindeki ayrılıkçılara karşımı bunun açık cevabı hem yok hemde çok. Rusya ve İran, Suriye’de ne yapıyor?
Bunlar savaşın taraflarımı? Bilinen tanımlara göre değiller.
Peki PKK ne yapmaya çalışıyor…? Masum vatandaşların evlerini mevzi haline getirip amacına ulaşamasa da güvenlik kuvvetlerinin orayı hedef almasını sağlamaya çalışıyor, ne çocuk dinliyor, ne kadın.
Türkiye’min karşısındaki sadece bir terör örgütümü..? Evet..
Arkasında bazı devletler var diyoruz…
Peki arkasında mı *içindemi…? demek daha doğru..
PKK’yı açıklamak için bu yeterlimi..? Daeş denilen ve şimdiye kadar kapasite ve yetenekler bakımından başka bir emsali dahi görülmemiş olan örgüt kim…?
Buda uluslar arası politik bir mücadelenin bir aracımı yoksa iddia ettiği gibi bir islam devleti mi kurmak istiyor..?
“””TÜFEK İCAT OLDU, MERTLİK BOZULDU””” diye yüzyıllar ötesinden bizlere seslenen KÖROĞLU, içinde bulunduğumuz dünyada yaşıyor olsaydı herhalde tüfeğe ne kadar haksızlık ettiğini anlar ve sözlerini geri alırdı..
Mücadelenin doğasındaki değişim; hedefte araçlarda, tehditte ve ortamda meydana geldi, gelmeye devam ediyor.
MÜCADELENİN HEDEFİNDE NE VAR….?
21. YY.’DA DEVLETLER ARASI MÜCADELENİN NİHAİ HEDEFİ NE TOPRAK KAZANMAK, NE DÜŞMANI TOPYEKÜN ETKİSİZ HALE GETİRMEKTİR, MÜCADELENİN NİHAİ HEDEFİ…?
DOST, TARAFSIZ, HASIM TOPLUMLARIN ETKİ ALTINA ALINMASIDIR.
Hedef toplumların etki altına alınmasına algı operasyonu, toplum mühendisliği, psikolojik hareket, Kamu diplomasisi gibi birbirinin yerine geçen bir çok isimler verilebilir, ancak tüm resmi açıklamakta yetersiz kalıyor bu adlandırmalar.
Mücadelenin aracı olarak kullanılmaya karar verildiğinde konvansiyonel ve sosyal teknoloji ürünü gelişmiş tüm silah sistemleri, medya, terör örgütleri halk hareketleri, göçler vb. hepsi bu hedefe yöneltilmiş araçlar olarak karşımıza çıkıyor…
1. Hedef KARAR SÜREÇLERİNİ ETKİ ALTINA ALMAK..
2. Harbin değişen doga sı nı Siyasi/Askeri güvenlik ortamı belirsizliği..
3. Asimetrik harp ile hibrit harp metodları nı yeni dünyada terörize edenler…..
******************** Yaşar Cantürk*****************************************
———————-DEVAM EDECEK…———————————-

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER