UŞAK 29°C
Parçalı Bulutlu
DOLAR
5,6551
EURO
6,3619
ALTIN
259,04
BIST100
101.849
Son Dakika Haberler

EKREM KIZILTAŞ 28 ŞUBAT SÜRECİNİ ANLATTI802 Görüntüleme

kategorisinde, 27 Şubat 2019 - 13:31 tarihinde yayınlandı

Gazeteci Yazar Ekrem Kızıltaş Uşak Üniversitesinin düzenlediği “28 Şubat Süreci” adlı konferansta konuştu. Kızıltaş 28 Şubat’taki postmodern darbenin cambaza bak olduğunu aslında Türkiye’ye ekonomik bir operasyon yapıldığını söyledi.

Toplantının açılışı konuşmasını yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş 28  Şubat’ı öğrenmenin öğrencilerinin doğal hakkı olduğunu böylelikle yakın geçmişi değerlendirerek geleceği daha iyi şekillendirilebileceklerini söyledi.

Konferansta 28 Şubat sürecini kronolojik olarak değerlendiren ve anlatan Ekrem Kızıltaş her şeyin koalisyon hükümetleriyle başladığını vurguladı. 54. Refahyol hükümetinin kurulmasının ardından yaşananları irdeleyen Kızıltaş 90’lı yılları kayıp yıllar olarak nitelendirdi. Refah Partisi Lideri ve dönemin iktidar ortağı olan Necmettin Erbakan’ın uyguladığı ekonomik politika nedeniyle devletten rant sağlayan kesimlerinin musluğunun kesildiğini iddia eden Kızıltaş bu durumun darbenin asıl nedenlerinden biri olduğunu dile getirdi.

“MEDYA MENSUPLARININ GÖNLÜNÜ EDEMEYENLER KOLTUKLARINI KORUYAMADILAR”

“O dönem öyle bir dönemdi ki Bakanlardan hatta Başbakanlardan medya mensuplarını memnun edemeyenlerin koltuklarını koruyamadıkları bir dönemdi” diyen Kızıltaş konuya Adnan Kahveci’yi örnek gösterdi.  Kahveci’nin göreve geldiğinde gazetelerin dosyalarını incelediğini, yaptığı incelemede hiçbirisinin aldıkları kredileri geri ödemediklerini, SSK ödemelerini yapmadıklarını, bir sürü teşvik aldıklarını gördüğünü  ve ardından bu gazeteleri zorlamaya karar verdiğini söyleyen  Kızıltaş; “ Büyük ihtimalle bu adam kafayı yedi diye düşünmüş olmalılar ki ilk önce aldırmadılar ama Bakan ısrar edince dönemin iki büyük gazetesi manşetinden alt nalı gibi harflerle ‘Bakanın gizli aşkı’ yazdı. Kahveci çıktı basın toplantısı yaptı ‘dertlerini biliyorum geri adım atmayacağım, ben milletin hakkını savunuyorum’ diye. Üç gün sonra aynı gazeteler ‘Bakanın karısının gizli aşkı’ diye  Bakanın hanımına çamur attılar ve kısa bir süre sonra Adnan Kahveci istifa etmek zorunda kaldı.  Bir süre sonra da görünür de kaza ama arka planında ne olduğunu bilmediğimiz bir şekilde hayatını kaybetti” dedi.

“İMAM HATİP LİSELERİNİN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPTILAR”

İmam Hatip Liselerinin önünün kesilmesi için her şeyin yapıldığını ve bunun bir  ölçüde başarıya ulaştığını belirten Kızıltaş ancak İmam hatiplerin yanı sıra meslek liselerinin de bitirildiğini iddia etti. Doksanlarda da bu günkü gibi kalifiyeli eleman sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Kızıltaş; “ Meslek ve Teknik liseleri koruyabilirlerdi fakat bunu yapmak yerine bütün meslek liselerini hedef aldılar bir katsayı uygulamasıyla meslek liselerine yönelimi adeta sıfırladılar.” Şeklinde konuştu.

“İDEOLOJİK BİR MASKE TAKARAK BU ÜLKENİN BU MİLLETİN ZENGİNLİKLERİNİ HORTUMLADILAR”

Darbenin Türkiye’ye maliyetinin 191 ile 350 milyar lira arasında olduğunu vurgulayan Kızıltaş; “ Bu o yılların Türkiye’si düşünüldüğünde bu bir Türkiye demekti. Yani eğer 28 Şubat’ta bir şeyler bizden çalınmamış olsaydı belki bir misli daha refah dolu bir Türkiye ile karşılaşma şansımız vardı. Ama birileri ideolojik bir maske takarak bu ülkenin bu milletin zenginliklerini hortumladılar. Bu milletin insanına hakikaten unutulması zor günlen yaşattılar” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER