UŞAK 12°C
Yağışlı

ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERE CEZA VAR387 Görüntüleme

kategorisinde, 04 Mart 2017 - 8:06 tarihinde yayınlandı

IMG_20170304_090522

Uşak Trafik Şube Müdürlüğü elektrikli motosiklet sahiplerine önemli uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada elektrik motorunun bataryası çıkarıldığında veya gücü kesildiğinde pedal çevirme ile hareket etmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtların, elektrikli motorlu bisiklet (Moped) yada elektrikli motosiklet olduğundan tescile tabi taşıtlar kapsamına alındığı bildirildi. Buna uymayanları 2 bin lirayı aşan cezalar bekliyor.

Yapılan araştırmalara göre Ülkemizde 2012-2016 yılları arasında 187.986 elektrikli motosiklet veya motorlu bisikletin ÖTV’si ödendi. Ancak bunlardan sadece 6.049’ unun (yüzde 3) tescil edildi, geriye kalan (yüzde 97)’ si ise tescilsiz olarak kullanılıyor.

PEDALLA YOL ALAMAYAN ELEKTRİKLİ ARACINI RUHSATSIZ VE EHLİYETSİZ KULLANMANIN CEZASI 2 BİN LİRAYI AŞIYOR.

Elektrik motorunun bataryası çıkarıldığında veya gücü kesildiğinde pedal çevirme ile hareket etmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar, elektrikli motorlu bisiklet (Moped) yada elektrikli motosiklet olduğundan tescile tabi taşıtlar kapsamında olduğu belirtilen açıklamada şu ayrıntılara yer verildi; “Yapılacak olan denetim ve kontrollerde pedalı bulunmayan elektrikli-motorlu bisiklet ve elektrikli motosikletlerin tescil belgesiz ve plakasız kullanmaktan araç sahip ve sürücülerine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerince (25.madde “Tescili zorunlu olan aracı tescil ettirmeden karayolunda kullanmak” 206 tl.) ve yine aynı kanunun (20/1-a1 madde “Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan aracın satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren 3 ay içerisinde tescili için tescil kuruluşuna başvurmamak” 206 tl.) maddelerinden idari para cezası düzenlenecek ve taşıt tescil edilinceye kadar trafikten men edilecektir. Bu araçları sürücü belgesiz olarak kullananlara da yine aynı kanunun (36/3-a maddesi “sürücü belgesiz araç kullanmak” 1.763 tl) para cezası uygulanacak, sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de  aynı ceza tatbik edilir. Ayrıca kasksız olarak araç kullanan çevreye rahatsızlık veren özellikle “abart” egzoz gibi yüksek düzeyde ses çıkaran araç sürücülerine de idari para cezaları uygulanacak.

Ayrıca yönetmelikte belirtilen nitelik veya özelliklere aykırı plaka takan sürücülere  427tl. aynı plakayı  ikinci seferde de kullanan sürücülere  876 tl. ceza yazılıp araç trafikten men edilecek.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER