UŞAK 22°C
Parçalı Bulutlu
Son Dakika Haberler

EN İYİ BUZAĞI KOÇ TEKE YARIŞMASIpost_views_covgb Görüntüleme

kategorisinde, 28 Mart 2016 - 14:22 tarihinde yayınlandı

Bu yıl 30 Nisan Cumartesi günü düzenlenmesi planlanan “Buzağı ve En iyi koç/teke Yarışması hakkında açıklama yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Kahraman şunları söyledi. “İlki 2015 yılında düzenlenen Uşak Buzağı ve En İyi Koç Teke yarışmaları 30 Nisan 2016’da 2.si İl Müdürlüğümüz bahçesinde gerçekleştirilecek. En Lezzetli Bal ve En İyi Çoban Köpeği yarışmalarının yanında, En Fazla Sertifikalı Tohum Kullanan, En Büyük Kapama Meyve Bahçesi Yapan, En Çok Yem Bitkisi Üreten, En İyi Biogüvenlik Kurallarına Uyan Broiler İşletmesi Üreticilerine, plaket verilecek. Yarışma günü ilimizde faaliyet gösteren Tarımsal Sivil Toplum Kuruluşları ve Sektör Öncüsü Firmaların stant açarak üreticilerimizle buluşacaklar.

30 Nisan tarihinde 2.si gerçekleştirilecek olan Uşak Buzağı ve En İyi Koç Teke yarışmasına tüm üreticilerimiz ve halkımız davetlidir. Buzağı yarışmasına her bir kategori için (holstein, simental, montofon) 20 şer toplamda 60, en İyi Koç ve Teke yarışması için, 20 koç, 20 teke, En Sevimli Oğlak/Kuzu, 10 oğlak, 10 kuzu katılabilecektir.

Melez buzağılar yarışamaya katılamayacak. Aşağıdaki tabloda belirtilen merkez ve ilçelere ayrılan kontenjan sayısı aşımı nedeni ile ön eleme yapılacak.

İLÇE ADI BUZAĞILAR İÇİN, KOÇ/TEKE İÇİN

Holstein Simental Montofon Koç Teke Merkez 6 6 6 8 8, Banaz 3 3 3 5 5, Eşme 3 3 3 5 5, Karahallı 2 2 2 2 2, Sivaslı 3 3 3 5 5, Ulubey 3 3 3 5 5, Toplam 20 20 20 20 20 Uşak Buzağı Ve En İyi Koç/Teke Yarışması Başvuru Şartları Buzağılar İçin: Yarışmaya ilimiz merkez ve ilçelerinde ikamet eden yetiştiriciler, en geç 08/04/2016 tarihine kadar İl/İlçe Müdürlüklerimize müracaat edebilir.

Yarışma holstein, simental, montofon ırkları için 3 kategoride yapılacak ve her kategori için derecelendirme ayrı olarak yapılacak. Yarışmaya katılacak buzağılar yurtiçinde yapılan suni tohumlamadan doğmuş olmalıdır. Yarışmaya katılacak buzağılar çift kulağı küpeli ve Türkvet ve E-Islah sisteminde kayıtlı olmalıdır. Yarışmaya katılacak buzağıların Türkvet ve/veya E-Islah sistemlerinde anne baba kayıtlarının olması ve buzağı ırkının Türkvet ve/ veya E-Islah sistemleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Yarışmaya katılacak buzağılar yarışma tarihi itibari ile 45 gün ile 90 gün yaş aralığında olmalıdır.(01/02/2016-15/03/2016 tarihleri arasında doğan buzağılar katılabilir)Yarışmaya katılacak buzağılar mensup olduğu ırkın özelliklerini yansıtmalı, saf olmalıdır. Yetiştiriciler sadece kendi işletmesinde doğan buzağılar için başvurabilecektir. Yetiştiriciler yarışmaya her bir kategori için en fazla 1 buzağı ile katılabilir. Katılacak buzağı sayısının her bir ırk için 20’den fazla olması durumunda, kurulacak komisyon tarafından ön eleme yapılacak. .

BUZAĞILAR İÇİN YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Yarışma jüri heyetince, yarışmaya katılan buzağılardan her bir kategori için (holstein, simental, montofon) 1. 2. ve 3. belirlenecek. 1. Seçilecek Buzağılara; 1 Adet Cumhuriyet Altını ve 1 Adet Süt Sağım Makinası 2. Seçilecek Buzağılara; 1 Adet Yarım Altın ve 1 Adet Buzağı Kulübesi 3. Seçilecek Buzağılara; 1 Adet Çeyrek Altın ve 1 Adet Sırt Pülverizatörü verilecektir. Koç/Tekeler İçin: Yarışmaya ilimiz merkez ve ilçelerinde ikamet eden yetiştiriciler, en geç 08/04/2016 tarihine kadar İl/İlçe Müdürlüklerimize müracaat edebilir.

Yarışmaya katılacak koç ve tekeler, Koyun-Keçi Kayıt sistemine kayıtlı ve çift kulağı küpeli olmalıdır. Koyun Keçi Kayıt Sisteminde müracaat sahibinin üzerine kayıtlı olmalıdır. İlimizde yaygın olarak yetiştirilen koyun ve keçi ırklarından olmalıdır. Müracaatçının her iki hayvan türüne sahip olması halinde 1’er baş koç/teke ile katılabilir. Yarışmaya katılacak koç ve tekeler yarışma tarihi itibari ile 1-4 yaş aralığında olmalıdır. Yarışmaya katılacak koç ve tekeler damızlık vasfı taşımalıdır. Yarışmaya katılacak koç/teke sayısının her bir tür için 20’den fazla olması durumunda, kurulacak komisyon tarafından ön eleme yapılacaktır.

KOÇ/TEKE İÇİN YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Yarışma jüri heyetince, yarışmaya katılan koç ve tekeler için 1. 2. ve 3. belirlenecektir. 1. Seçilecek Koç ve Tekelere; 1 Adet Cumhuriyet Altını ve Kırkım Makinası 2. Seçilecek Koç ve Tekelere; 1 Adet Yarım Altın ve Kırkım Makinası 3. Seçilecek Koç ve Tekelere; 1 Adet Çeyrek Altın ve Kırkım Makinası verilecektir. 4. Ayrıca yarışmaya katılma hakkı kazanıp, buzağı, koç ve tekesini getiren fakat dereceye giremeyen her bir katılımcıya yem verilecektir. Yarışmaya ilimiz merkez ve ilçelerinde ikamet eden yetiştiriciler, en geç 08/04/2016 tarihine kadar İl/İlçe Müdürlüklerimize müracaat edebilir.

ETKİNLİK YERİ VE TARİHİ

Uşak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 30 Nisan 2016 Cumartesi Saat: 08:00

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER