UŞAK 13°C
Çok Bulutlu

ERCAN UZUN: BAŞKASININ HAKKINI YİYEREK ATANMAK SENDİKA AĞALIĞIDIRpost_views_covnb Görüntüleme

kategorisinde, 25 Mart 2016 - 8:33 tarihinde yayınlandı

Eğitim-İş Uşak Şubesinin, Milli Eğitim Müdürlüğüne karşı açtığı 8 öğretmenin ataması ile ilgili dava sonuçlandı.

Edinilen bilgiye göre, 2 yıl önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ataması yapılan 8 öğretmen ile ilgili dava açan Eğitim-İş Uşak Şubesi dava da haklı bulundu. Mahkeme 8 öğretmenin atamalarını iptal ederek geçici görevlendirme ile yıl sonuna kadar okullarında görev yapmalarına karar verdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, “Öğretmen camiasında 2 yıldır süren haksızlık hukuk zaferi ile sonuçlanmıştır” dedi.

Uzun açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Yaklaşık 2 yıl önce Uşak merkezdeki gözde okullara hiç bir bilgilendirme ve açıklama yapılmadan hukuksuz olarak 8 sınıf öğretmenin ataması yapılmıştı. Atanan 7 öğretmenin yandaş ve yandaş çocukları olduğunu biliyoruz. Ama bir tanesini anlamakta zorluk çektik. Hukuksuz atamaların içinde kendini demokrat olarak ifade eden sözde emeği savunan, haksızlığa hukuksuzluğa karşı mücadele ettiğini söyleyen bir sendika başkanı da bulunuyordu. Böyle bir iktidar döneminde, sözde muhalif olan bir sendika başkanının olması düşündürücüdür. Bu sendika nasıl bir taviz verdi ki, başkanı Uşak’ın en iyi okuluna gelebildi. Sendikalar haksızlığın olduğu yerde vardır. Sendika başkanı olarak, başkasının hakkını yiyerek, hak etmediğin yere atanman, kusura bakma buna sendika ağalığı derler. Atamalar özellikle köylerde ve kenar okullarda yıllardır yüksek puanlarla sıraya girip atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımızın büyük tepkisine neden olmuştu. Diğer sendikalar bu haksız, hukuksuz atamalarla ilgili hiç bir girişim yapmazken, o dönem ki sendika başkanımız Barlas İbrahim Batur, önce basın açıklaması yapmış, sonra da atamaları mahkemeye taşımıştı.2 yıl süren dava yaklaşık 20 gün önce sonuçlanmış mahkeme vicdanları yaralayan haksız hukuksuz atamaları iptal ederek sendikamızı haklı bulmuştur”

Ayrıca edinilen bilgiye göre ataması yapılan öğretmenlerin içinde Uşak Sportif Basketbol Takımı Antrenörü Ozan Bulkaz’da bulunuyor. Ataması yapılan öğretmenlerin listesi şu şekilde; Ali Rıza Şahin Milli Egemenlik İlkokulu, Burak Yavaş Turhan Akçay İlkokulu, Funda Yıldırım Bozkuş İlkokulu, Hakkı Peker Hasibe ve Mazhar Gürbüz İlkokulu, Halime Gülçınar Mehmetçik İlkokulu, Meltem Kuşdemir Çevreköy İlkokulu, Umut Budak Sivaslı Muammer Yazgan İkokulu, Ozan Bulkaz Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi…

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER