UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

EROL UYSAL’DAN GÖZ UYARISI319 Görüntüleme

kategorisinde, 03 Şubat 2017 - 13:41 tarihinde yayınlandı

images (4)

Gözünüzü Çizdirirken Dikkat Edin!

Uşak Göz Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Operatör Dr. Erol gözlükten kurtulmak isteyenlerin  başvurduğu ve  halk arasında göz çizdirme olarak bilinen yöntem ile ilgili bilgiler verdi. Uysal açıklamasında operasyona karar vermeden önce  gözün uygun olup olmadığının çok iyi tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

Halk arasında gözün çizilmesi olarak bilinen operasyonun gözün uzağı yakını görememe yada uzağı çift görme bulanık görme şeklindeki hastalıkları yani miyop, hipermetrop ve astigmat olan gözlerde gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için yapılan bir ameliyat tekniği olduğunun belirten Uysal; ” Genelde vücut gelişimini tamamladıktan sonra yani 20 yaşından sonra yapılır. En uygun dönemde 20 ile 40 yaş arasıdır. Bu yaşlar dışında başka yöntemler uygulanır.

“HER HASTAYA BU OPERASYON YAPILMAZ”

Bu ameliyatın yapılabilmesi için bazı kriterlerin olduğunu vurgulayan Uysal;” Örneğin kornea kalınlığının 500 nanometrenin (1 nanometre 1 metrenin milyarda biridir) üstünde olması gerekir bunun altında ise bu işlem yapılamaz yada hastada sistemik bir rahatsızlık olmaması gerekir diyabet, hipertansiyon gibi ya da göz kuruluğu olmaması gerekir yada ekstrem bir çok hastalık var bunların olmaması gerekir. Yani her hastaya bu yapılmaz gözün uygun olması gerekir.” şeklinde konuştu.

“SADECE MİYOP OLANLARDA DAHA İYİ NETİCE ALINIR”

Bu operasyonu yaptıran her hastada iyi sonuç almanın mümkün olamayacağına değinen Uysal konuyla ilgili olarak şunları söyledi ; “Sadece miyop olanlarda daha iyi netice alınır, çünkü onların korneaları daha düzgündür, lazer ışınıyla tedaviye daha iyi cevap verirler. Astigmat olanlarda çok daha iyi cevap alınamaz, özellikle yüksek astigmat olanlarda zaten kornea ince olduğu için bu işlemin yapılmaması gerekir, yapılmaz da. Hipermetroplarda yine netice almak çok daha zordur, dolayısıyla her hastada ve kusurda aynı netice alınamayabilir.”

“YAN ETKİLER GEÇİCİ GÖRME KAYBINDAN TUTUN DA TAM KÖRLÜĞE VARAN DURUMLARA KADAR GİDEBİLİR”

Çok nadirde olsa  göz uygun olsa bile operasyon sırasında bazı komplikasyonları (yan ektileri) olabileceğini söyleyen Uysal bunları şu şekilde sıraladı; ” Gözde enfeksiyon kapması işte flep sıyrılması ya da yanlış atımlar yapılması gibi bazı olumsuz durumlar meydana gelebilir dolayısıyla bunlar gözde sıkıntıya yol açabilir. Nelere yol açabilir? Geçici görme kaybından tutun da tam körlüğe varan durumlara kadar gidebilir ama bunların olma ihtimali çok düşüktür uygun bir gözde yapıldığı zaman. Bunun dışında ameliyattan sonra da bazı hastalarda özellikle araba kullanırken gece ışıkların haleli görünmesi gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir, her gözde bu aynı etkiyi göstermeyebiliri bazıları az rahatsız olurken bazıları da bu durumdan çok rahatsız olabilirler. Bunlar çok ciddi de olabilir hafif de olabilir ama yeni teknoloji lazerlerle bu olumsuzluklar neredeyse sıfıra indirgendi daha güvenle yapılmaktadır. Bundan 5-10 yıl önceki teknoloji ile yapılanlar biraz daha kaba bir sistem vardı şimdi daha hassas olarak bu işlem yapılabilmektedir.”

“OPERASYONA KARAR VERMEDEN ÖNCE  GÖZÜN UYGUN OLUP OLMADIĞININ ÇOK İYİ TESPİT EDİLMESİ GEREKİR”

Operasyona karar vermeden önce  gözün uygun olup olmadığının çok iyi tespit edilmesi gerektiğine dikkat çeken Uysal; ” Kişinin beklentileri de göz önünde bulundurularak bu işlem yapılabilir. Kişinin beklentilerine denk düşmeyen bir işlem yapılacaksa  ona da girişmemek lazım. Bazı insanların beklentisi farklı olur yapılan iş mükemmel de olsa hastanın beklentisine denk düşmediği için sıkıntı olur. Hem hasta için sıkıntı olur hem hekim için sıkıntı olur. Bir da bu maliyetli bir şeydir. Devlet buna ödeme yapmaz. Kozmetik grubuna girer  dolayısıyla kişi giderleri kendisi karşılamak durumundadır. Buna alınan makine de pahalı bir makine yani 500 bin 800 bin Avro gibi belki 1 milyon Avro gibi bir meblağdır. Bundan dolayı bu operasyonlar da pahalı olacaktır. Uşak gibi küçük yerlerde maliyetini kurtarmadığı için yapılmaz zaten. Hasta popülasyonu geniş olan büyük şehirlerde daha çok bu makineler alınıyor ve bu tür operasyonlar yapılıyor” dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER