UŞAK 24°C
Gök Gürültülü
DOLAR
5,6906
EURO
6,3935
ALTIN
259,29
BIST100
101.555
Son Dakika Haberler

EŞME DEVLET HASTANESİNDE BAŞARILI BİR OPERASYON902 Görüntüleme

kategorisinde, 17 Ocak 2019 - 17:13 tarihinde yayınlandı

Eşme Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdem Obuz ve Anestezi Uzmanı Dr. Metin Özcan, Eşme Devlet Hastanesi’nde bir ilk olan Tek Kesiden Laparoskopik Kolesistektomi (tek kesi yapılarak safra kesesinin kapalı yolla alınması) operasyonunu gerçekleştirdi.

Komplikasyon oranı yüzde 2 den az olan bu yöntemle hastalar 1 gün sonra ayağa kalkabilmekte, açık operasyon yöntemine göre daha kısa sürelerde hastaneden taburcu olarak normal yaşantısına dönebilmektedir.

            Op. Dr. Erdem Obuz; “Safra kesesi armut şeklinde, karaciğere tutunmuş olan, karaciğerde üretilen safra sıvısını depolayan bir kesedir. Zaman içerisinde safra sıvısının kristalleşmesi ve bu kristal yapıların birleşmesiyle safra taşları oluşabilir. Oluşan safra taşları veya kristalleri de safra yollarında tıkanma ve safra kesesinin iltihabı gibi sonuçlara neden olabilmektedir.Tedavide en etkili yöntem cerrahi yolla kesenin çıkarılmasıdır. Hastanın ve safra kesesinin durumuna göre uygun cerrahi yöntem belirlenerek açık veya kapalı yolla, genel anestezi altında safra kesesi kesilerek çıkartılır. Laparoskopik yöntemle bile birden fazla kesi açılarak yapılan bu operasyonu  tek insizyon yöntemi ile (SILS) Eşme Devlet Hastanesinde  gerçekleştirmiş bulunmaktayız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER