UŞAK 18°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

GAZETECİLER KONFEDERASYONU KURULUNDA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSUpost_views_covcd Görüntüleme

kategorisinde, 30 Kasım 2014 - 16:38 tarihinde yayınlandı

?????????????????????????????????????????????????????????

TOPLUMUN BİLGİ ALMA VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

Aralarında Uşak Gazeteciler Derneği’nin de bulunduğu 82 gazeteciler cemiyeti ve dernekleri ile bunları bünyesinde toplayan 8 federasyonun çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu’nun başkanlar kurulu, ikinci toplantısını geniş bir katılımla yaptı. Toplantıda, “Toplumun bilgi alma ve basın özgürlüğü gibi konulara vurgu yapıldı. Başkanlar 5 Kurulu Toplantısına; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı.

Gazeteciler Konfederasyonu’nun 2. Başkanlar Kurulu toplantısı 28-29-30 Kasım 2014 tarihlerinde Edirne Gazeteciler Derneği’nin ev sahipliğinde Edirne’de gerçekleştirildi. Toplantı sonrası 6 maddelik sonuç bildirgesi yayınlandı.82 gazeteciler cemiyeti ve dernekleri ile bunları bünyesinde toplayan 8 federasyonun çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu’nun başkanlar kurulu, ikinci toplantısını geniş bir katılımla yaptı. Margi Otel Salonları’nda yapılan toplantıya 8 federasyon başkanı, 69’u  cemiyet ve dernek başkanı olmak üzere toplam 118 delege katıldı.

BASIN AHLAKI VE ÇALIŞMA KOŞULLARI ELE ALINDI

Toplantı sonucunda, kamuoyuna duyurulması kararlaştırılan konular şöyle:

“Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu’nun Siirt’te gerçekleştirilen 1. toplantısında gündeme getirilen, Çözüm Süreci’nde ‘barış dili’nin kullanılması önerisinin yerel basında destek gördüğü, bu söylemin gazetecilik dilinde kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

Gazetecilik mesleğinin sorunlarının çözümü konusunda, bir önceki bildirgede tespit edilen ‘Basın Özgürlüğü, basın kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde kurumsallaşma, basın ahlakı, çalışma koşulları ve sarı basın kartı olmayan gazetecilerin yıpranma hakkından faydalanamaması’ konularının takibinin yapıldığı ve bu yöndeki çalışmaların kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği dile getirildi.

“GELİŞMİŞ TOPLUMLARIN OLMAZSA OLMAZI ŞEFFAFLIK”

Anayasa’da basının özgür olduğu ve basının demokratik bir toplumda zorunlu ve ölçülü olmasının gerektiği açıkça yazılı olduğu anımsatılan Başkanlar Kurulu’nda, insan haklarını temel alan gelişmiş demokrasilerin olmazsa olmazlarının; Şeffaflık, toplumun bilgi edinme hakkı ve basın özgürlüğü olduğuna vurgu yapıldı. Başkanlar Kurulu, yayın yasağı yoluyla basının ve toplumun haber alma özgürlüğünün kısıtlanmaması gerektiği görüşünü savundu. Demokratik toplumda ancak istisna olması gereken yayın yasağı uygulamasının, ülkemizde genel bir kurala dönüşmemesi gerektiğinin altı çizildi.

“KONFERDERASYON TÜM BASIN MENSUPLARINI KUCAKLAR”

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Sarı Basın Kartları Komisyonu’nda, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda, diğer basınla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında Konfederasyon ve bağlı federasyonların temsilcilerinin yer alması konusunda gerekli girişimlerin yapılması önerisinde bulunuldu.

Gazetecilik mesleğinin geliştirilmesi amacıyla, Konfederasyon öncülüğünde ‘medya etiği, pozitif habercilik ve mesleki eğitim’ çalıştaylarının düzenlenmesi kararı alındı.

Gazeteciler Konfederasyonu’nun siyaset üstü, tarafsız ve tüm meslektaşlarını kucaklayıcı bir anlayış içinde yola çıktığına yeniden vurgu yapılarak, bu ilkenin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı.

Meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı Edirne’de Valilik, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası işbirliğinde Edirne Gazeteciler Derneği’nin ev sahipliğinde yapıldı.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU DA TOPLANTIYA KATILDI

Edirne Margi Otel Konferans Salonu’nda gerçekleşen Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Vekili Mustafa Ergün, Rektör Prof. Dr. Yener Yörük, Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı(Ankara) Nazmi Bilgin, Konfederasyona üye 8 Federasyon Başkanı Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsöy, Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları,  Güney Doğu Anadolu, Gazeteciler Federasyonu (GGF) Genel Başkanı Talat Akay, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Turgut Özdemir, Marmara Gazeteciler Federasyonu (MGF) Genel Başkanı M. Nuri Kolaylı, Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu (MİGF) Genel Başkanı Kenan Macit, 70’e yakın il cemiyet başkanı ve basın mensubu katıldı.

 

YORUM YAZBENZER HABERLER