UŞAK 15°C
Az Bulutlu

GAZETECİLER KONFEDERASYONU ŞANLIURFA DA TOPLANDIpost_views_couze Görüntüleme

kategorisinde, 05 Mayıs 2015 - 16:31 tarihinde yayınlandı

ddd

Uşak Gazeteciler Derneği (UGD)’nin de üye olduğu, Gazeteciler Konfederasyonu’nun 3. Başkanlar Kurulu toplantısı 3-5 Mayıs 2015 tarihlerinde Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu ve Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. UGD Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kılınç, Gazeteciler Konfederasyonu’nun Anadolu’nun  dört bir köşesinde görev yapan gazetecileri bir araya getirerek, ülke ve gazetecilik adına çok önemli kararlara imza atıldığına dikkat çekti.

Gazeteciler Konfederasyonu 3. Başkanlar Kurulu Toplantısına sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı için üzgün olduğunu kaydeden Kılınç, “85 Gazeteciler Cemiyeti ve basın meslek örgütü ile bunları bünyesinde toplayan 8 Federasyonun çatı örgütü olan Gazeteciler Konfederasyonu’nun Başkanlar Kurulu, 3. toplantısını 8 Federasyon Genel Başkanı, 73 Cemiyet Başkanı ve delegelerinin katılımıyla yapması, Gazeteciler Konfederasyonu’nun en büyük meslek örgütlenmesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Benim katılamadığım ve Urfa ilimizde yapılan Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda Genel Başkanımız Sayın Nuri Kolaylı, toplantı sonucunda, kamuoyuna duyurulması kararlaştırılan konuları şöyle açıklamıştır:

“Basın sektörünün en büyük sorunu kuralsızlık”

1.Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, Şanlıurfa’da yapılan 3. toplantısında Çözüm Süreci’nin kararlılıkla sürdürülmesi konusundaki iradesini ortaya koydu. Sürece katkı vermesi ve Başkanlar Kurulu’nun bilgilendirilmesi amacıyla toplantı öncesi “Çözüm Süreci ve Medya” ile “Çözüm Süreci ve Kadın” konulu paneller düzenlendi.

Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu’nun Siirt’te gerçekleştirilen birinci ve Edirne’de gerçekleştirilen 2. toplantısında gündeme getirilen, Çözüm Süreci’nde ‘barış’ dilinin kullanılması önerisinin yerel basında destek gördüğü, bu söylemin gazetecilik dilinde kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

2- Halkın gerçekleri öğrenme, haber alma ve bilgi edinme hakkı olan basın özgürlüğünün önemine dikkat çekilen Başkanlar Kurulu’nda, insan haklarını temel alan gelişmiş demokrasilerin olmazsa olmazlarının; Şeffaflık, toplumun bilgi edinme hakkı ve basın özgürlüğü olduğu ifade edildi. Basın özgürlüğünün sadece basın kuruluşlarının ya da gazetecilerin özgürlüğü olmadığına işaret edilerek, bu bağlamda basın özgürlüğünün, halkın haber alma özgürlüğü olduğu ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğu belirtildi.

3- Gazete, televizyon, dergi, radyo, haber ajansı, internet-elektronik yayıncılığı kapsayan medya sektöründe, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişilerin boy gösterdiğine dikkat çekilerek; İsteyen herkesin, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabildiği vurgulandı. Günümüz Türkiye’sinde basın sektöründe yaşanan sorunların en büyük nedeninin bu kuralsızlık olduğuna dikkat çekilerek, gerçek gazeteciliğin eğitim ve bilgi gerektirmesine karşın, mesleğin, isteyen herkesin kuralsızca yapabileceği bir iş durumuna düştüğü ifade edildi. Bu sorunun çözümü için, basın sektörünün, avukatlık, doktorluk, mühendislik veya mali müşavirlik gibi mesleki standartlara sahip olması gerektiğine, mesleki düzenlemeye gidilme ihtiyacı olduğuna vurgu yapıldı.

4- Siirt ve Edirne’de yapılan Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu toplantılarında da belirtildiği gibi; Basın Özgürlüğü, basın kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde kurumsallaşma, basın ahlakı, çalışma koşulları, mesleki eğitim ve sarı basın kartı olmayan gazetecilerin yıpranma hakkından faydalanamaması başta olmak üzere, birçok sorun için kalıcı çözümler üretme kararlılığı üzerinde duruldu. Sorunların takipçisi olunmaya devam edileceği iradesi ortaya konuldu.

5- Gazeteciler Konfederasyonu’nun içinde bulunduğumuz seçim sürecinde de, siyaset üstü, tarafsız ve tüm meslektaşlarını kucaklayıcı bir anlayış içinde yola çıktığına yeniden vurgu yapılarak, bu ilkenin kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı. “

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:uşakport

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER