UŞAK 8°C
Çok Bulutlu

GELECEĞE GÜVENLE BAKMAK İÇİN GEÇMİŞLE BAĞIMIZI KOPARMAMALIYIZpost_views_couxf Görüntüleme

kategorisinde, 13 Mart 2015 - 23:02 tarihinde yayınlandı

 

üini

Uşak Üniversitesi, Yemen Taiz Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, TİKA ile İslam Tarihçileri Derneği ve Uşak Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “1. Uluslararası, Osmanlı’nın 1. Hakimiyet Döneminde Yemen Sempozyumu” başladı.

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisinde başlayan sempozyumun açılışında konuşan Vali Seddar Yavuz, Türkiye’nin son 10 yılda hem siyasal hem de ekonomik alanda büyük bir devrim gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye’nin son 10 yılda zenginleştiğini ve sadece kendisine değil Balkanlara, Kafkaslara, Ortadoğu ve Afrika’ya kadar kardeşlik elini uzatmaya başladığını belirten Vali Seddar Yavuz, “Cumhuriyet tarihi boyunca gözümüz kalbimiz hep gönül coğrafyamızda olmuştur. Son 10 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sadece sınırlarımız içerisindeki vatandaşlarımız ile değil, gönül coğrafyamızdaki insanlarla da bir arada olmayı, onların dertleri ve sorunlarını çözmeyi, en azından onların dertleri ile dertlenmeyi, sevinçleri ile sevinmeyi hedeflemiştir. Dünyaya baktığımızda Ülkelerin büyüklükleri sadece ihracatları ile ölçülmemelidir. Hayır ve yardım ihracatları ile de ölçülmelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hayır ihracatı yapma konusunda dünyada ön sırada yer alır. Sadece 2 milyon Suriyeli kardeşimizi hangi etnik kökenden, hangi dinden ve mezhepten olursa olsun davet ediyor ve onların insani koşullarda ihtiyaçlarını karşılamaya özen gösteriyoruz. İnanıyorum ki bizler birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz, Ümmet-i Muhammed’in sorunlarına eğildiğimiz ve İslam kardeşliğinde buluştuğumuz sürece sorunlarımızı daha fazla çözebilme kabiliyetine sahip olacağız” dedi.

Sadece İslam Dünyası ve inananlar için değil tüm insanlık için hak, hukuk ve adaletin yanında yer almak istediklerini ifade eden Vali Yavuz, “Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra maalesef hakkı, hukuku, adaleti haykıracak bir güç kalmamıştır. 2 milyara yakın İslam Dünyasının bugün temsil kabiliyeti yoktur. Temsil kabiliyeti olmayan bir gurubun sürekli ezilmesi birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Farklı düşünebiliriz. Farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir. Bu zenginlikleri çatışmaya değil birlik ve beraberliğimize vesile kılmalıyız. Bu sempozyumun yapılmasında emeği geçen, destekleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
İki gün sürecek “1. Uluslararası, Osmanlı’nın 1. Hakimiyet Döneminde Yemen Sempozyumu”nda 10’u yurt dışından olmak üzere 18 üniversiteden 50 akademisyen 45 bildiri sunacak.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER