UŞAK 15°C
Az Bulutlu

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMINI ÖNLEMEK İÇİN SAHALARDAYIZ315 Görüntüleme

kategorisinde, 01 Şubat 2017 - 18:13 tarihinde yayınlandı

 

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMINI ÖNLEMEK İÇİN SAHALARDAYIZ

Akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de karşı karşıya olduğu önemli sağlık sorunlarındandır. Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerileri doğrultusunda Ülkemizde sağlık çalışanlarında ve halkımızda akılcı ilaç kullanımı yönünde davranış değişikliği oluşturma hedefiyle “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı 2014-2017” hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Bu plan kapsamında antibiyotiklerin akılcı kullanımının sağlanması öncelikli faaliyet alanı olarak belirlenmiş ve bu konudaki çalışmalara ağırlık verilmiştir.
Sağlık Bakanlığı tarafından antibiyotik direnci konusunda ülke genelinde farkındalık oluşturulması ve halk, sağlık çalışanları ve politika yapıcılar arasında iyi uygulamaların teşvik edilmesi amacı ile başlattığı Akılcı ilaç ve Antibiyotik Kullanımı kampanyasını ilimizde farkındalık oluşturmak adına, T.F.F.H.G.D. İl Hakem Kurulu Başkanlığı ve Uşak Amatör Spor Kulüpleri federasyonu işbirliği yapılarak ilimizde oynanan futbol müsabakalarında takımlar ve hakemlerimiz maçlara spot bilgilerin yer aldığı pankartlar ile çıkacaklardır. Bu hafta oynanan Utaş Uşakspor –Sökespor futbol karşılaşmasında ve diğer amatör maçlarda bilgilendirme pankartları açılarak akılcı ilaç kullanımına yönelik dikkat çekildi.
Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr.Yalçın ATLI yaptığı açıklamada; Ülkemizde Antibiyotikler, sağlık alanında en önemli tedavi edici ilaçlardan biridir. Antibiyotiklerin keşfedilmesi sayesinde tüm dünyada bakteriyel hastalıklardan kaynaklı ölüm oranı düşmüş ve ölümcül birçok rahatsızlık tedavi edilebilir hale gelmiştir. Antibiyotikler, hala modern tıbbın birçok tedavisinde tartışmasız bir öneme sahiptir; özellikle organ nakilleri, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve hatta birçok ortopedik cerrahi uygulamalar güçlü antibiyotikler sayesinde mümkün olmaktadır. Ancak sağlık alanının bu önemli keşfi, akılcı reçete edilmeme ve kullanılmama nedeniyle, birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir.
Antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez, grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığını unutulmamalıdır.
Bu çalışmalar kurumlar açısından sosyal sorumluluk gerektiren uygulamalardır. Bakanlığımızın kampanyasında bizlere destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bu gibi güzel etkinliklerle halkımızın ve çalışanlarımızın farkındalığı artırarak gereksiz antibiyotikleri hayatımızın dışına iteriz. Temennimiz hastalarımızın, duyarlılık göstermeleri ve hekimleri tarafından reçete edilmeden kesinlikle antibiyotik kullanmamalarıdır.

1485803077970III_6974III_6979

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER