UŞAK 13°C
Az Bulutlu

CHP’NİN GERGİN KONGRESİNDE TEK LİSTE İLE ALİ KARAOBA BAŞKAN OLDUpost_views_covfy Görüntüleme

kategorisinde, 28 Aralık 2015 - 12:14 tarihinde yayınlandı

ALLLŞ

2012 yılından bu yana yapılamayan CHP il Başkanlığı seçimleri yapıldı. Seçime tek liste ile gidildi. Kayıtlı olan 281 il delegesinden 152 kişi ile çoğunluk sağlanan genel kurulda, Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ali Karaoba’nın listesi kazandı.

Tek liste ile gidilen seçim öncesi, kongreye yine Ali Erdoğan tartışması damgasını vurdu. Banaz delegesi Eski İl Genel Meclisi Üyesi Erdoğan Atasoy ve Milletvekili Adayı İsmet Akın, sert sözlerle İl başkanı Ferit Celal Güray ve yönetimini eleştirdi.

CHP Uşak İl başkanlığı seçimlerine CHP Ankara Milletvekili ve PM Üyesi Şenal Saruhan, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Milletvekili Adayı İsmet Akın, ilçelerden gelen misafir ve delegeler katıldı. Kongrenin açılış CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel merkez yöneticileri ve milletvekillerinin kutlama mesajları okundu.

Divan başkanlığına; Şenal Saruhan, divan üyeliklerine de Mustafa Aydın ve Ayşe Ayaz seçildi. CHP İl Başkanı Ferit Celal Güray, 4 yıllık faaliyetlerini okudu. Faaliyet raporunun okunmasının ardından Divan Başkanı CHP Uşak eski Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz söz alarak faaliyet raporu hakkında eleştirilerde bulundu. Yılmaz konuşmasında şu ifadelerle CHP Uşak il yönetimine yüklendi:

Gerek Yerel seçimlerde, gerek Genel seçimlerde gerekse Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adaylarla ilgili eleştiriler getirerek “Ekmelettin beyle başlamak üzere Fethullah Örgütlenmesinin içinde olan kişilerin aday gösterilmesi içimizi yaktı. Cumhuriyet Halk Partisi üyelerini partiyle kan uyuşmazlığı olan isimlerle cezalandırmaya kimsenin hakkı yoktur.” ifadelerini kullandı. Mevcut İl Başkanı ve yönetimine de eleştirilerini sıralayan Yılmaz, Ali Erdoğan’ın milletvekili adayı yapılmasına sert bir dille tepkisini dile getirerek; “Uşak’ta da adı yolsuzlukla anılan, üçüncü cezasını CHP’den Milletvekili adayı olduktan sonra alan, Fethullah yapılanmasının prenslerinden sayılan kişi maalesef partimizden milletvekili oldu. Atatürk’ün Bursa Nutku’nu dağıttıkları için öğrenciler hakkında soruşturma açan kişi partimizden milletvekili adayı oldu. Böylesi bir eziyet, böylesi bir onur kırıcı davranışı asla kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı. İl Başkanı Ferit Güray’ın “oyunu artıran ikinci İl’iz” söylemine de tepkisini dile getiren Yılmaz; “AKP’nin tüm baskılarına ve Fethullah Gülen’in onlara destek verdiği dönemde bile %29 civarında oy aldık. Şimdi kalkmış Edirne’den sonra oyunu artıran ikinci iliz diye nasıl diyebiliyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Ön seçim kararı almayan genel merkeze karşı il yönetimi tavır almadı. Eşme İlçe örgütü oylarını artırdığı halde görevden alındı. Karahallı dışında hiçi bir ilçede seçim yapılmadan delege belirlendi. Çifte standardı bırakalım. Tek aday da olsa salonda bu kadar CHP li mi olur? Benim küskünlüğüm yok. Partim için her zaman çalışmaya hazırım” ifadesini kullandı.

Yılmaz: “Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Atatürk’ün bize iki emaneti; Türkiye Cumhuriyeti ve CHP’dir. AKP ve PKK emperyalizmin yerli işbirlikçileridir. Barış ve çözüm süreci dediler. Ülkeyi yıkım ve savaşa sürüklediler. Amaçları TC’yi kaldırmak. Üniter devleti kaldırıp, ülkeyi 20 eyalete bölerek Sevr’i hortlatmak istiyorlar. CHP cumhuriyeti ve laikliği savunamazsa, Atatürk ve CHP ilkelerine sahip çıkamıyoruz demektir” dedi.

 

Dilek Yılmaz’a cevap vermek için söz alan CHP İl Başkanı Ferit Celal Güray, “1 Kasım seçimlerinde ben 2. Sıradan aday olabilirdim. CHP Genel merkezinde gücüm vardı. Ancak partimizin Uşak’ta kazanması için Ali Erdoğan’ı tercih ettik. Halk içerisinde sevilen, iki dönem belediye başkanlığı yapmış bir isimdi. Fakat ilçe ve köylerde seçmen farklı değerlendirdi. Oylarımızı artırsak da beklediğimiz gibi olmadı” dedi.

Güray’ın konuşmasından sonra ortam gerginleşti. Divan Başkanı Şenal Saruhan’ın faaliyet raporunu oylatmak istemesi üzerine Erdoğan Atasoy ve İsmet Akın söz istedi. Başkan Saruhan, oylama yapıldıktan sonra söz vereceğini söyleyince, Atasoy itiraz etti ve Oylamadan sonra Güray’ın cevaplarının ardından bir açıklama yapmak üzere söz aldı CHP Eski İl Genel Meclis Üyesi Erdoğan Atasoy ilk eleştirisini tek listeyle seçime giren Ali Karaoba’ya yaptı. İl Kongresi’nde çoğunluğun güçlükle tamamlanmasını eleştiren Atasoy; “Bugün İl Kongremiz var. Çoğunluğu ilçelerden gelen delegelerle saat 13:00’de ancak sağlayabildik. 145 tane İl Delegesi yazdınız, 20 tane Yönetim Kurulu üyeleri yazdınız. Bu delegeler yazılırken ne düşünüldü? Bunu merak ediyorum. İktidarı özleyen bir partinin bu salonları tıklım tıklım doldurması lazım. Partiyi bu hale getiren mevcut yöneticilere ve mevcut yönetimi devralacak isimlere söylüyorum” diye konuştu. İsmet Akın’ın 1 Kasım seçimleri için yeniden aday olması sürecine de değinen Atasoy, İl Başkanı Ferit Güray’a sert bir dille eleştirilerini getirerek; Ankara’daki adaylık başvurusunun ardından Uşak’a geldik. Daha sonra gelişen hadiselerle ilgili biraz önce İl Başkanı Güray da cevap veriyor, gücüm vardı kendimi atattırırdım ikinci sıraya diye. E atatsaydın o zaman. Buarada yapılan çeşitli entrikalarla 7000 üyenin oy kullandığı ön seçim hiçe sayılarak Fethulahçı, Cumhuriyet Halk Partisi ile kan uyuşmazlığı olan ve CHP’ye hayatı boyunca oy vermemiş bir ismi aday gösterdiler. 7 bin tane üyenin içinde hiç mi adam kalmadı da Fethullahçı birini aday yaptınız, 64 bin oy aldık biz. 64 bin tane vatandaşın arasında hiç mi adam kalmadı da hayatı boyunca partiye hiç oy vermemiş adamı aday yaptınız partiden. Yazıklar olsun size” şeklinde konuştu.

 

Tartışmaların içinde olan isimlerden biri de ön seçimde kazandığı 2. sıra adaylığı 3. sıraya kaydırılan ve bu nedenle de adaylıktan çekilen İsmet Akın oldu. İl Başkanı Ferit Güray’ın açıklamalarına sitemini belirten Akın; “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz diyerek gece gündüz çalıştım ve iz bıraktım, ön seçimde %45’lik bir oy ile üyeler tarafından ikinci sıra adayı olarak gösterildim ve bu süre zarfında da ilçe ilçe, köy köy, mahalle mahalle gezdim. Biraz önce İl Başkanı Ferit Güray kalkmış; “Ben böyle karar verdim” diyor. Sen kimsin? Ben CHP üyelerinden yetki aldım. 7 bin üyenin üzerinde misin? Bunun adı emek hırsızlığıdır, bunun adı üyenin tercihlerine saygısızlıktır. Bu emek hırsızlarını hiç unutmayın. Ayrıca benim gücüm vardı diyen arkadaş; madem gücün vardı, bugün burada yeniden aday olsaydın da boyunun ölçüsünü görseydik.”Bana yapılan bir emek hırsızlığıdır. Bugün bana yapılan yarın başka bir CHP’liye de yapılabilir. Madem gücün vardı, bugün burada il başkanı olsaydın da boyunu posunu görseydik” şeklinde konuştu.

 

Konuşmasının son bölümünde parti binası alan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ı ima ede Akın, “Daha çok parası olanı, daha büyük bina alanı milletvekili yapacaksak, o zaman her il ve ilçede parası olan AKP’li adayları seçelim. Yarın çocuklarımızın yüzüne nasıl bakacağız? Bu sorunun da cevabını kendimize soralım” şeklinde konuştu.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da örgüt yöneticilerini sahneye davet ederek, aldığı yeni il binasının tapusunu İl başkanı Güray’a bir kez daha sundu.

Son olarak konuşan CHP Uşak İl Başkan Adayı Dr. Ali Karaoba da şunları söyledi: “Değerli CHP’liler. Gün birlik zamanıdır. İleri demokrasi adı altında cumhuriyetin yok edilmeye çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz. Temel değerlerin hiçe sayıldığı, Atatürk devrimlerinin yok sayılıp, T.C.nin kurumlardan kaldırıldığı, nasıl yaşayacağımıza, kaç çocuk yapacağımıza, kızlı erkekli nasıl okuyacağımıza, neyi yazacağımıza kara veren zihniyetlere artık dur deme zamanıdır. Tüm CHP’liler, CHP ve Atatürk ilkelerine bağlılığından ve ölene kadar bunları savunacağından bahsetmektedir. Oysa ki bir grup, partinin önüne eski veya yeni ibareleri getirerek bu amaçtan uzaklaşıp, partimizi zedelemektedir. Ben, CHP’nin önüne veya arkasına takılmış eski ve yeni hiçbir takı ile ilgilenmiyorum. Tek CHP vardır. O da Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’dir. Biz, bu partiye sahip çıkacağız.  Oy artırma adına, 6 ok çizgimizden vazgeçip, bir takım gruplara taviz vererek başarılı olmayacağımızı son seçimlerde hep beraber gördük. CHP, laik, tarikatların karşısında duran, bilimin ışığında aydınlığa yürüyen özgürlükler partisidir. CHP’nin localarda, salonlarda değil, sokaklarda alanlarda örgütlenmesini hep beraber sağlayacağız. İlk sözümüz halk, son sözümüz de halk olacaktır. İl ve ilçe başkanlığı önümüzdeki seçimlerde milletvekili sayısını bir artırmakla ilgilenmiyoruz. İl ve ilçelerin kavgası ve sevdası iktidar olmalıdır. Bu uzun soluklu yolda, örgütüm adına mücadle etme, bayrağı bir adım daha ileriye taşıyabilme, dejenere ve deforme olan toplumu düzeltebilme adına adayım” dedi.

Yapılan seçimler sonunda Ali Karaoba başkanlığındaki yeni yönetim şu iismlerden oluştu:

İl Yönetimi: Koray Akgün, Gönül Armağan, Funda Bayer, Bedii Beşkazalıoğlu, Serap Bitgin, Serkan Çoşkun, Ercan Dağlıgil, Yunus Damar, Cennet Kalkan, Emre Karslı, Ömür Önlü, Rezzan Öztaş, Seyfi Paksoy, Tevfik Şahan, Doğan Tatlıdil, İbrahim Teğen, Zehra Uzpeder, Haydar Ünal, Ayhan Yavuz, Hasan Yüksel,

İl Disiplin Kurulu: Murat Bahadır, Naci çavdar, Erol Gilim, Mehmet Karakoç, Ömer Madanoğlu, Yusuf Özdemir, Ahmet Selçuk, Yılmaz Tozan, Necmettin Uğur,

Kurultay Delegeleri: Ethem Erdem, Cengiz Gülçay, Ali Karaoba, Metin Kulalı, Hürriyet Şafak, Adem Uygun

 

 

?????????????

?????????????

?????????????

?????????????

?????????????

?????????????

?????????????

?????????????


20151227_134846

20151227_134855?????????????

20151227_135253

?????????????

?????????????

?????????????

?????????????

?????????????

20151227_144826 20151227_144829 20151227_144839

 

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER