UŞAK 15°C
Çok Bulutlu

GÜNLÜK YAYIN YAPAN GAZETEYE MÜHÜR VURULDUpost_views_covaj Görüntüleme

kategorisinde, 23 Aralık 2014 - 14:35 tarihinde yayınlandı

gazete

Kula’da günlük yayın yapan gazete ve matbaası mühürleniyor.

İşyerinde kanalizasyon bağlantısı bulunmadığı, fosseptik çukurunun yetersiz olduğu gerekçe gösterilerek altında siyasi çekişmenin olması nedeniyle, Kula Belediyesi, ilçede günlük yayın yapan Kula Gündem Gazetesi’ni, ‘İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı’nı da iptal ederek gazete bürosu ve matbaasına mühürlenme kararı aldı. Kula Belediyesi ile Kula Gündem Gazetesi arasındaki çekişmeler ilçenin gündemine oturdu.

Konuyla ilgili konuşan Kula Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hasan Yiğen; “30 Mart seçimleri öncesi MHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’a destek olunmadığından dolayı Gazete ve Matbaamın bulunduğu yere zabıta göndererek tutanak tutturuldu.

Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Encümen üyelerinin kararı ile işyerim mühürlenerek basın- yayın faaliyetimiz engellenmiştir. MHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Kula Gündem Gazetesi’ne, gazetenin ‘İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı’ bulunmadığına dair Belediye Zabıta Ekiplerini işyerine göndererek tutanak tutturdu.11.11.2014 Belediye Encümeni kararı ile gazete ve matbaanın mühürlenmesi konusunda karar çıkartılarak 24 saat içerisinde ruhsat alınmaması halinde gazetenin kapatılacağını bildirdi. Verilen sürede ruhsat alınmaması üzerine zabıta ekipleri büro ve matbaanın bulunduğu işyerimi mühürledi.

11.11.2014 tarihinde yapılan başvururu beyannamesinin ardından beyanname üzerinde tarihin olmamasına kanıt göstererek Ruhsatlandırma birimi tarafından ruhsatın verilmemesinden sonra tekrar 17.11.2014 tarihinde başvuru beyannamesini yenileyerek gerekli belgeleri de tanzim ederek başvuru yapıldı. “5 gün içerisinde eksik belgede olsa ruhsat verilir” gerekçesi ile 21.11.2014 tarihinde ruhsat tanzim edildi. Fakat bu süre içerisinde gazete ve matbaam mühürlü olarak kapalı kaldı. Ayrıca Kula Belediyesi Ruhsatlandırma birimine başvuru yaptığım sırada 11.11.2014 tarihinde işyeri açma ruhsatım olmadığından dolayı kapatma kararına imza atan MHP’li Belediye Meclis ve Encümen Üyesi Vedat Yılmaz’ın dahi işyeri açma ruhsatını olmadığını ve kapatma kararını imza attıktan sonra başvuru yaparak Ruhsat aldığını biliyorum. Bununda takdirini Kula halkına bırakıyorum” dedi.

Kanalizasyon olmayan mahallede “Kanalizasyon Bağlantısı” aranıyor

Hasan Yiğen; “İstenilen belgeler arasında “Kanalizasyon Bağlantı Belgesi Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğünden alınacağından, yazılı dilekçe ile başvuru yaptım. MASKİ Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu incelemelerin ardından tarafıma şifai olumlu görüşe rağmen fosseptik çukuru nedeni ile olumlu yazı verilmedi. Bu nedenle MHP’li Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, encümen üyeleri kararı ile ruhsatı iptal ettirerek tekrar gazete ve matbaayı kapattırma kararı aldı. Fakat Gazete ve Matbaamın bulunduğu adreste ve bölgede kanalizasyon alt yapısı bulunmamaktadır. Kula’nın 7 mahallesinin sadece 1 mahallesinde Kanalizasyon bulunmaktadır. Diğer mahallerde bulunan yaklaşık 7000 işyeri ve meskenlerin altında fosseptik bulunmaktadır.

Hasan Yiğen Açıklamasının devamında;  “Anayasa’nın 28’inci maddesinin basın hürriyetini teminat altına aldığını ve hiçbir kurum ve kuruluşa açılış izni verme yetkisi tanımadığını bildirdi. Yiğen, “Anayasamızın 28’inci maddesi çok açıktır. Bu maddede ‘Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve malî teminat yatırma şartına bağlanamaz.’ Denilmek suretiyle hiçbir kurum ve kuruluşa izin verme yetkisi tanınmamıştır. Ayrıca 5187 Sayılı Basın Kanunun 7’nci maddesi gereği bir beldede gazete kurmak için yönetim yerinin Cumhuriyet Başsavcılığına beyanname vermek yeterlidir. Bunun yanında 5681 sayılı Matbaa Kanununda ise bir yerleşim yerinde matbaa kurulması için en yetkili mülki amirliğe yani ilçelerde Kaymakamlığa beyanname verilmesinin yeterli olduğu gayet açıktır. Basın özgürlüğünü kısıtlayıcı davranışlar Türk Ceza Kanunu’nda suç sayılmakta ve hakim kararı olmaksızın basılan eserlerin dağıtımını engellemenin cezası hapis cezasına kadar varmaktadır. Hangi sebeple olursa olsun hiçbir yerel veya ulusal basının yasa dışı yollarla susturulmaya çalışılmasını tasvip etmiyoruz” dedi.

YORUM YAZBENZER HABERLER