UŞAK 12°C
Hafif Yağmur
DOLAR
5,7965
EURO
6,4529
ALTIN
274,56
BIST100
109.183
Son Dakika Haberler

HABUR CANLANIYOR2242 Görüntüleme

kategorisinde, 31 Temmuz 2019 - 17:44 tarihinde yayınlandı

Tarihin en büyük sözleşmesi
540 MILYON TON PETROL İMTİYAZI

Yıllık 54 milyon ton ham petrol ticareti, depolama, transit geçiş, ithalat ve ihracat imtiyazı İzmir merkezli Emirates Petroleum şirketine verildi.

Resmi kaynaklardan alınan bilgiye göre önümüzdeki haftalarda Kuzey Irak başta olmak üzere sınır ülkelerinden Türkiye’ye Petrol ithalatına başlayacak olan şirketin ilk etapta Kuzey Irak’tan 3000 akaryakıt tankeri ile günlük 25 ile 30 bin ton arası Petrol getireceği bildirildi.

6 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 715 sayı no’lu  karar ve 7 Şubat 2019 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan “ham petrol ve Jet yakıtının Türkiye üzerinden Kara Yolu ve Demir Yolu ile taşınmasına ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair kararın yürürlüğe konulmasına müteakip, 4458 sayılı Gümrük Kanununun 55. maddesi gereğince verilen karar doğrultusunda   Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü  tarafından, İzmir merkezli  EMIRATES PETROLEUM AND LOGISTICS şirketine toplamda 540 milyon ton ham petrol olmak üzere, yıllık 54 milyon ton geçiş izni 5+5 yıllığına onaylandığı bildirildi.

Güvenlik soruşturmaları tamamlanmış 3000 Akaryakıt Tankeri ile Kuzey Irak Petrol ve türevlerinin satın alma, taşıma, depolama, ithalat, ihracat ve pazarlama işlerini üstlenen şirkete verilen bu imtiyazdan dolayı, başta sınır şehirleri olmak üzere bölgenin ve haliyle ekonominin  hareketleneceği görülüyor.

Telefonla ulaştığımız şirket yönetim kadrosundan Finans Müdürü Sadık Kılınç  “Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Devlet Büyüklerimize, sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar hanıma, bizlere son aylarda destek veren resmi kurumlara, inisiyatif kullanan ve ilk önce vatanın çıkarlarını düşünen bürokratlara, her daim yanımızda yer alan dostlarımıza ve en önemlisi son güne kadar  bizlere inanarak gönül veren çözüm ortaklarımıza canı gönülden teşekkür ederiz” diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Ticaret Bakanlığının gerekli talimatları gümrüklere bildirerek sürecin başlatılması konusunda genelge yayınladığı gelen diğer haberler arasında.

Ülkemizin kalkınması ve Uluslararası arenada daha fazla yer edinmesini sağlayan ve böyle projelere imza atan bu şirketin, Uşak Banaz’lı bir iş insanına ait olduğu bilgisine ulaştık..

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER