UŞAK 12°C
Sisli

HAMİLELİKTE YOLCULUK351 Görüntüleme

kategorisinde, 02 Temmuz 2016 - 0:55 tarihinde yayınlandı

Op.Dr.Emre Canverenler Untitled-1

HAMİLELİKTE YOLCULUK

Hamile olmak başlı başına bir yorgunluk, bir de buna yolculuk eklenirse ne hale gelirim diye düşünmeyin. Belli kurallar çerçevesinde hamilelikte yolculuk yapabilirsiniz.

Medical Park Uşak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emre CANVERENLER, özellikle Ramazan Bayramı yaklaşırken tatil planları yapan gebelere önerilerde bulundu.

Gebelikte seyahat için ideal zaman 2. üç aydır. Çünkü ilk 3 ayda aşerme, bulantı, kusma gibi problemler ve son 3 ayda da büyüyen karın ve gebelikten dolay çabuk yorulma yolculuğu zorlaştırabilir. Ancak özellikle uzun süren yolculuklarda dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

  • Mutlaka emniyet kemeri kullanılmalıdır.
  • Air bagler açık olmalıdır.

Hamilelikte otobüs yolculuğu

Otobüs yolculukları hamileler için en az önerilen yolculuk biçimidir. Gerek hareket kısıtlılığı, gerekse molaların seyrek olması nedeniyle eğer başka seçenek varsa uzun otobüs yolculuğu tercih edilmemelidir. Yapıldığı takdirde otobüs hareket ederken oturulmalıdır. Tuvalet kullanılacaksa mutlaka kenarlardan tutarak gidilmelidir.

Tren yolculukları hareket imkânının daha fazla olması nedeniyle otobüse tercih edilmelidir. Ama tuvaletler küçük olduğundan mutlaka dikkatli olunmalıdır.

Tren, araba veya otobüsle seyahatlerde sürenin 5 – 6 saatten çok olmaması iyi olacaktır.

Hamilelikte uçak yolculuğu

Uçak yolculuğu gebeler için güvenlidir. Kabin basıncında önemli değişiklik olmadığı sürece bebek için ekstra bir risk taşımaz. Buna karşın havayolu şirketleri kendilerini güvenceye almak için belli bir gebelik haftasından sonra  doktor raporu talep eder. Buna karşın kıtalararası uzun uçuşlarda sık sık uçak içinde yürümek uygun olacaktır.

Kıtalararası seyahat yapılacağında mutlaka doktora danışılması gerekir.

Bunlara Dikkat!

  • Özellikle uzun süren yolculuklarda uzun süre hareketsiz kalmak hamileler için risklidir. Tüm yolculuklarda bu konuya özen göstermek gerekir. Hamileliğin seyrinde başka özel bir sorun yoksa bu konuda önlem alarak yolculuk yapmakta herhangi bir sakınca yoktur.
  • Gebelik kanın pıhtılaşma eğiliminin belirgin olarak artmasına neden olur. Uzun süre bacakların aşağı sarkık durumda ve hareketsiz kalması kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olabilir. Özellikle bacak damarlarından kaynaklanan bir pıhtının akciğere geçerek ‘Akciğer Embolisi’ ne neden olabilmesi söz konusudur.  Bu durum çok acil ve hayati tehlike doğuran bir tablodur.
  • Otomobille yapılan yolculuklarda sık mola vermek, molalarda önce bir süre dolaşarak baldır ve uyluk kaslarının çalışmasını sağlamak, ardından da bacaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlenmek uygun olacaktır.

 

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER