UŞAK 19°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler

TRAFİKTE DUYARLI OL ENGEL OLMApost_views_couyw Görüntüleme

kategorisinde, 10 Mart 2016 - 16:01 tarihinde yayınlandı

2 3 5 (1)KAPAK

HAYATA KATILABİLMELERİ İÇİN;

TRAFİKTE DUYARLI OL, ENGEL OLMA!

 

Engelli araçları için ayrılmış park yerlerine, yaya geçitlerine ve kaldırım iniş rampalarının önüne park eden araçlar vatandaşlarımızın, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve annelerin günlük yaşamdaki hareketliliklerini olumsuz yönde etkilemektedir.

İlimizde trafik akışının kurallara uygun olarak düzenli ve güvenli bir şekilde sağlanabilmesi için gerekli çalışma ve kontroller Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince zaman mefhumu gözetilmeksizin yapılmaktadır.

Trafik düzeninin devamlılığının sağlanması, vatandaşlarımızın trafik kurallarına riayet etmesi ve diğer sürücü ve yayalara saygı göstermeleriyle mümkün olacaktır. Bu amaçla, sorumlu ve saygılı bir trafik kültürü hususunda vatandaşlarımızda farkındalık oluşturulmak amacıyla Trafik birimlerince okullarımız ile kamu kurum-kuruluşlarına yönelik bilgilendirici eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Ancak, bu hususlardaki önleyici çalışmalarıa rağmen engelli vatandaşlarımızın ve diğer yayalarımızın hareket özgürlüklerini kısıtlayacak şekilde araçlarını yaya kaldırımı iniş ve çıkışlarına park eden sürücülere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bu kapsamda;2016 yılının Ocak ve Şubat aylarında, taşıt yolu üzerine ve geçiş yolları önüne park etmekten ( 56 ), engelli araçları için ayrılmış park yerlerine veengelli rampalarının önüne park etmekten de ( 10 )araç sürücüsüne idari para cezası uygulanmıştır.

Sürücülerin para cezası ve zorunlu hallerde araçlarının çekilmesi suretiyle mağdur olmamaları ve diğer kişilere de mağduriyet yaşatmamaları için trafikte sorumlu davranarak araçlarını özellikle engelli ve yaya geçişlerini aksatacak şekilde kaldırım üzerine veya iniş-çıkış rampalarına park etmemeleri gerekmektedir.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA ENGELSİZ BİR YAŞAM SUNMAK AMACIYLA TRAFİKTE DUYARLI DAVRANARAK SENDE DESTEK OL, ENGEL OLMA…”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER